Dva zlata za Kinu, Seligman ipak bez nastupa u finalu

PRETPOSLJEDNJEG dana SP u gimnastici u australskom Melbourneu održano je pet finala po spravama, a za Hrvatsku je najzanimljivije bilo natjecanje na konju s hvataljkama.

Naime, najbolji hrvatski gimnastičar Robert Seligman, četvrti s posljednjeg EP-a, imao je status prve rezerve, pa smo se nadali da će netko možda odustati i tako pružiti priliku 19-godišnjem Osječaninu. Seligman je u kvalifikacijama održanim u utorak bio osmi s ocjenom 9,625. Istu ocjenu zaradio je i Bjelorus Aleksej Ignatovič, no u finale je ušao Ignatovič zbog boljih pojedinačnih ocjena sudaca. Nažalost u subotu nitko od finalista nije odustao, pa Seligman nije imao priliku pokazati svoju vještinu.

Zlato na konju s hvataljkama osvojio je 20-godišnji Kinez Qin Xiao (9,850). Kineski gimnastičar posljednjih je godina najbolji vježbač na ovoj spravi, no nikako nije uspijevao doći do zlata. Na svjetskim prvenstvima 2001. i 2002. bio je srebrni, a 2003. je pao sa sprave.

U preskoku je slavila 17-godišnja Kineskinja Cheng Fei (9,656), koja je prošle godine bila državna prvakinja na gredi i tlu. Ovim zlatom Cheng Fei je ušla u povijest, jer je postala prva Kineskinja koja je osvojila naslov svjetske prvakinje u preskoku. Srebro je pripalo 30-godišnjoj veteranki Oksani Čusovitinoj iz Uzbekistana. Njoj je to deveto svjetsko prvenstvo, a dosad je osvojila šest medalja. Također, ima i tri olimpijska naslova.

Amerikanka ruskog podrijetla 16-godišnja Anastasia Liukin (9,662) osvojila je naslov svjetske prvakinje na svojoj najdražoj spravi, dvovisinskim ručama. Iza sebe je ostavila sunarodnjakinju Chellsie Memmel (9,587), od koje je dan ranije izgubila zlato u višeboju za samo jednu tisućinku. Anastasia Liukin dolazi iz ugledne gimnastičke obitelji, majka Ana Kočneva bila je svjetska prvakinja u ritmičkoj gimnastici, a otac Valerij ima olimpijsko zlato.

Zlato u parteru osvojio je 19-godišnji Diego Hypolito (9,675), te je tako postao prvi brazilski gimnastičar koji se okrunio naslovom svjetskog prvaka. Njegov uspjeh još je veći ako se zna da je ove godine zbog ozljede stopala morao mirovati šest mjeseci.

Na krugovima je slavio 22-godišnji Nizozemac Yuri van Gelder, koji je napokon prekinuo urok koji ga prati na najvećim natjecanjima, svjetskim prvenstvima i olimpijskim igrama. Ovo je prvo zlato u povijesti za Nizozemsku. Također, to je prva medalja za "oranje" nakon sto godina (na SP 1905. Nizozemska je osvojila ekipno srebro).

6. Andrea Coppolino (Ita) 9,550

7. Mingyong Yan (Kina) 9,537