Cipras zvao Merkel, Hollandea i Junckera, iznio nove prijedloge sporazuma

Foto: FAH

GRČKI premijer Aleksis Cipras iznio je u nedjelju grčke prijedloge "radi postizanja međusobno korisnog dogovora" u telefonskom razgovoru s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel, s francuskim predsjednikom Francoisom Hollandeom i s predsjednikom Europske komisije Jean-Claudeom Junckerom, objavio je njegov ured u priopćenju.

Po tom priopćenju, dogovor "treba donijeti konačno, a ne privremeno rješenje" za grčko pitanje, ne navodeći jesu li prijedlozi novi, kao su tražili grčki vjerovnici (EU, ESB, MMF) prije presudnog summita eurozone u ponedjeljak navečer.

Grčki premijer Cipras dolazi već u nedjelju navečer u Bruxelles, dodaje njegov ured. U subotu je već razgovarao s Junckerom, rekao je europski izvor.

Kako navodi izvor u grčkoj vladi, i Euklid Cakalotos, ministar koordinator pregovora s grčkim kreditorima, trebao bi u nedjelju navečer doći u Bruxelles radi pripreme summita u ponedjeljak.

Sastaju se ministri financija

Summitu će prethoditi sastanak ministara financija 19 zemalja eurozone koji je s 15.00 sati pomaknut na 12.30 po srednjoeuropskome vremenu.

Izvor blizak grčkom premijeru natuknuo je u subotu da su mogući novi ustupci pod uvjetom da se u dogovor uključi plan za restrukturiranje duga.

Francuski predsjednik Francois Hollande rekao je u nedjelju u Milanu da Francuska i Italija žele "što prije postići dogovor" radi rješavanja grčke krize.

"Zajedničko stajalište" Francuske i Italije je da "što se prije postigne dogovor, to bolje", rekao je Hollande novinarima u prigodi posjeta Svjetskoj izložbi u Milanu u društvu talijanskog premijera Mattea Renzija.

Ova izjava dolazi dan prije izvanrednog summita eurozone, koji se u ponedjeljak održava u Bruxellesu kako bi se pokušalo pronaći rješenje za kritično stanje Grčke kojoj prijeti mogućnost neplaćanja.

Svi zazivaju brzo rješenje

Francuski predsjednik je na regionalnom susretu na vrhu u Bratislavi u petak pozvao da se "sve učini" kako bi se postigla "nagodba" o Grčkoj.

Talijanski premijer Matteo Renzi ocijenio je u nedjelju u Milanu da su se "stekli svi uvjeti" za dogovor o Grčkoj na zadovoljstvo obiju strana, dok je predsjednik Hollande pozvao Europu da bude "odgovorna i solidarna".

"Bilo bi pogrešno ne iskoristiti ovu prigodu", dodao je Renzi na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji s francuskim predsjednikom. Po njegovim riječima, sastanak zemalja eurozone u ponedjeljak navečer treba omogućiti da se donese "pozitivan zaključak".

"Ne smijemo gubiti vrijeme (...) važan je svaki dan", rekao je Hollande.

Izađe li Grčka iz eurozone "to neće biti dobro ni za Grke, ni za Europljane", ocijenio je, dodavši da "čini sve da taj dogovor bude sveopći i trajan".

"Ne pregovaraju zemlje, nego grčka vlada i institucije", ali "poduprijet ćemo taj proces", kazao je.

Ne bude li dogovora do kraja lipnja, Grčka bi se mogla naći u položaju da ne može vraćati MMF-u zajam u vrijednosti 1,5 milijardu eura koji dospijeva na naplatu. To bi značilo da ne može servisirati svoje dugove.

Sastanak Junckera i Ciprasa u ponedjeljak ujutro

Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker i grčki premijer Aleksis Cipras sastat će se u ponedjeljak ujutro uoči izvanrednog susreta na vrhu zemalja eurozone posvećenog grčkoj krizi, doznaje u nedjelju AFP od jednog europskog diplomata.

Dvojica čelnika su tijekom vikenda nekoliko puta razgovarala telefonom, dodaje taj izvor. Cipras je usto u nedjelju održao telekonferenciju s francuskim predsjednikom Francoisom Hollandeom i s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel.

Summit predviđen u ponedjeljak navečer u Bruxellesu presudan je za približavanje stajališta grčke vlade i njezinih vjerovnika - EU-a i MMF-a - kako bi se postigao dogovor i spriječila neisplata grčkog duga s nepredvidljivim posljedicama.

Uoči summita EU za 19.00 sati, ministri financija eurozone sastat će se u 12.30 sati u Bruxellesu.

U ponedjeljak ujutro predviđen je još jedan izvanredni sastanak upravnog vijeća Europske središnje banke (ESB) na kojemu će se proučiti stanje grčkih banaka, rekli su izvori bliski tom pitanju u Frankfurtu i u Bruxellesu.

 
 
 
 

Pročitajte više