Revizija ustava izazvala građansku okupaciju nacionalne televizije i parlamenta, žestoke nerede u Burkini Faso

Screenshot: Euronews

PROSVJEDNICI u Burkini Faso zauzeli su u četvrtak u Ougadougouu nacionalnu televiziju, čija zgrada se nalazi blizu parlamenta, poharana na dan vrlo kontroverzne ustavne revizije.

Nekoliko stotina osoba ušlo je u prostorije televizije gdje su opljačkali opremu, uključujući kameru, porazbijali automobile, ali nisu dirali zaposlene. Prosvjednici su otišli ne uspjevši prodrijeti u televizijske studije.

Dopisnik francuske novinske agencija France Presse izbrojao je 18 zapaljenih automobila u dvorištu i izvan zgrade parlamenta koja je metodični poharana, ured po ured. Informatička oprema je opljačkana a papirnati dokumenti zapaljeni.

Parlament Burkine Faso obavijena je crnim dimom iz zapaljenih vozila, dok helikopter nadlijeće mjesto događanja.

Mamadou Kadre, zastupnik oporbe prisutan u parlamentu po dolasku prosvjednika, izjavio je da su njegovi kolege uklonjeni iz parlamenta ne navodeći trenutak ni mjesto kad i gdje je do toga došlo.

Parlament je trebao u četvrtak razmatrati nacrt zakona o reviziji ustava.

500 vojnika pridružilo se prosvjednicima

Nekoliko stotina vojnika u četvrtak se u Burkini Faso pridružilo prosvjednicima koji su zauzeli nacionalnu televiziju izražavajući na taj način nezadovoljstvo zbog najavljenih planova o produljenju mandata predsjedniku Blaiseu Compaoreu koji je na vlasti gotovo 30 godina.


Prosvjednici su ušli u prostorije televizije, uništivši i opljačkavši inventar no nisu dirali zaposlene. Nisu uspjeli ući u televizijske studije. Prethodno su upali u zgradu parlamenta koja se nalazi blizu zgrade televizije i ondje podmetnuli vatru. Demonstranti su odlučili onemogućiti ulaz zastupnika u zgradu parlamenta. Parlament je u četvrtak trebao razmatrati nacrt zakona o reviziji ustava, odnosno raspravljati o usvajanju ustavnog amandmana koji bi Blaiseu Comopaoreu omogućio kandidiranje na predsjedničkim izborima iduće godine.

Dio vojnika pomaže policiji, a oko 500 ih se pridružilo prosvjednicima.

Radio France Internationale objavio je da je predsjednikov brat Francois Compaore uhićen u zračnoj luci kada je pokušao pobjeći iz zemlje. Program državnoga radija i televizije u prekidu je, a nemoguć je i pristup internetu.

Compaore (63) je na vlast došao 1987. vojnim udarom. Nakon 1991. ponovno je izabran za predsjednika još četiri puta, dvaput na sedmogodišnje razdoblje i dvaput na petogodišnje razdoblje na izborima čija je transparentnost bila upitna.

Ustavna ograničenja uvedena 2005. Compaoreu ne dopuštaju da se i 2015. ponovno kandidira za predsjednika države.

Proglašeno izvanredno stanje

Predsjednik Burkine Fasa Blaise Compaore proglasio je u četvrtak izvanredno stanje nakon nemirnog dana obilježenog paljenjem Narodne skupštine i upadom prosvjednika u zgradu državne televizije, navodi se u priopćenju predsjedništva koje je primila agencija France Presse.


"Izvanredno stanje je proglašeno na čitavom državnom teritoriju. Zapovjednik glavnog vojnog stožera je zadužen za provedbu ove odluke koja stupa na snagu s današnjim danom", piše u tom priopćenju bez službenih oznaka i nadnevka, s potpisom Blaisea Compaorea koji se razlikuje od njegova uobičajenog parafa.

Problematična je i vjerodostojnost priopćenja i izjave primljenih iz istog tiskovnog ureda predsjednika u vezi s raspuštanjem vlade i s pozivom na pregovore s oporbom koji se sastoje tek od nekoliko nepotpisanih redaka na bijelom listu papira.

Burkina Faso je u četvrtak proživjela buran dan koji je počeo pljačkom i paljenjem Narodne skupštine gdje se trebalo održati glasovanje o ustavnim promjenama kojima bi se trebao produljiti mandat predsjednika države koji je na vlasti već 27 godina.

Tisuće prosvjednika su zatim upale u zgradu državne televizije poharavši je, a onda su uništili i sjedište predsjedničke stranke u Ouagadougouu te druge simbole vlasti.

Najmanje je jedna osoba poginula. Sukobi su se proširili na Bobo Dioulasso, na zapadu zemlje, gospodarsku prijestolnicu zemlje i na Ouahigouyju, na sjeveru.

Ovo je najteža kriza od vala pobuna iz 2011. u kojemu je uzdrmana vlada koja je došla na vlast nakon puča 1987.

Zemlju je u krizu gurnula najava prijedloga ustavnih promjena od 21. listopada, po kojemu se najveći mogući broj petogodišnjih predsjedničkih mandata povećava s dva na tri.

Predsjednik Compaore koji je na vlasti već 27 godina, treba sljedeće godine završiti svoj zadnji mandat nakon dvaju sedmogodišnjih (1992-2005) i dvaju petogodišnjih mandata (2005-2015).

Pročitajte više