Ustavni sud srušio referendum Željke Markić

Foto: Hina

BROJ potrebnih potpisa za raspisivanje referenduma u Hrvatskoj je 405.000 ili 406.000, a što je i deset posto od ukupnog broja birača u Hrvatskoj, izvijestila je večeras NovaTV uz napomenu da je riječ o neslužbenoj informaciji o odluci Ustavnog suda te da će odluka u četvrtak i javno biti objavljena.

Suci Ustavnog suda takvu su odluku donijeli nakon razmatranja raznih baza podataka Ministarstva unutarnjih poslova (MUP), Ministarstva uprave i Državnog zavoda za statistiku (DZS), a na zahtjev udruge "U ime obitelji" (UIO), objavila je ta TV postaja. Ta je udruga prikupila oko 380 tisuća potpisa za referendum o promjeni izbornog sustava.

"Birajmo zastupnike imenom i prezimenom"

Podsjetimo, udruga "U ime obitelji" potpise je prikupljala za raspisivanje referenduma na kojem bi birači odlučili o izmjeni ustavne regulative na temelju koje se provode parlamentarni izbori. Potpisi su se prikupljali pod geslom "Birajmo zastupnike imenom i prezimenom", no ustavne promjene koje je inicijativa predlaga bile su puno opsežnije od uvođenja preferencijalnog glasovanja.

Konkretno, Udruga na svojim stranicama izražava želju "da u čl. 73. Ustava RH uđu sljedeća načela: preferencijalno glasovanje bez cenzusa, smanjenje izbornog praga s 5 na 3 posto, biranje najmanje 20 zastupnika u svakoj izbornoj jedinici ovisno o broju birača, mogućnost glasovanja dopisnim i elektroničkim putem, ujednačavanje vrijednosti glasa birača u izbornim jedinicama, izborne jedinice ne smiju dijeliti županije RH i Grad Zagreb, prikupljanje minimalno 3 000 potpisa za kandidacijsku listu izvanparlamentarne političke stranke ili nezavisne liste koja želi kandidirati svoje predstavnike u Sabor, te zabrana zajedničkih kandidacijskih lista dviju ili više političkih stranaka."


U konačnici, broj od 405.000 birača potrebnih da se uopće krene u referendum proizašao je iz činjenice da je to broj onih građana ove zemlje koji imaju prebivalište u Republici Hrvatskoj i taj je broj sada osnova da se ubuduće može krenuti u bilo kakvu inicijativu za raspisivanjem referenduma, ističe NovaTV, dodajući da će to i službeno u četvrtak objaviti Ustavni sud.

Referendumi o "outsourcingu" i "protiv monetizacije" prošli

Prema tome je za referendumom o "outsorcingu" i protiv "monetizacije" prikupljen dovoljan broj potpisa, no kod tih dvaju zahtjeva Ustavni sud će morati raspraviti zahtjev hrvatske Vlade kao i saborske većine jesu li pitanja kod tih referendumskih zahtjeva u skladu s Ustavom.

Za referendum o "outsourcingu" prikupljeno je oko 563.000, a protiv "monetizacije" 520.000 potpisa.

Pročitajte više