Istraživanje: Samovozeći auti moraju naučiti jezik biciklista

Ilustracija: Unsplash

Sljedeća generacija autonomnih vozila morat će naučiti "jezik biciklista" kako bi se osiguralo da oni na cestama budu sigurni, pokazuje nova studija.

Stručnjaci za interakciju čovjeka i računala sa Sveučilišta u Glasgowu pokazali su da postoji potreba da se u novim samovozećim automobilima uspostavi sustav za prepoznavanje i repliciranje društvenih interakcija između vozača automobila i biciklista.

Kako je istraživanje izgledalo?

Tim će svoje nalaze uključiti u rad koji će biti predstavljen na konferenciji o interakcijama između ljudi i računala. Proučavao je kako vozači i biciklisti izravno i neizravno komuniciraju jedni s drugima na javnim prometnicama putem niza eksperimenata u kojima je sudjelovalo 12 volontera biciklista opremljenih naočalama za praćenje očiju i s videokamerama na glavi.

Njihovo istraživanje proučavalo je smjerove u kojima su biciklisti gledali tijekom vožnje i pokazalo je da su se biciklisti više oslanjali na informacije s prometnih znakova dok su također pažljivo promatrali automobile kako bi vidjeli u kojem smjeru ta vozila planiraju krenuti.

Autonomna vozila moraju biti u stanju razumjeti ljudske interakcije

Studija je utjecala na niz preporuka o tome kako bi autonomna vozila trebala funkcionirati u blizini biciklista u nadolazećim desetljećima, kako vozači budu manje aktivno uključeni u vožnju. Autonomna vozila moraju biti u stanju razumjeti ljudske interakcije.

Tim sugerira da bi autonomna vozila mogla biti temeljitija u prikazivanju svojih namjera tijekom vožnje putem zaslona postavljenih izvana, s nizom LED dioda nalik na semafore koji pokazuju ubrzavaju li, usporavaju ili daju prednost drugom korisniku ceste.

"Biciklisti bi mogli nositi pametne naočale"

Istraživanje pod nazivom Stvarnost: Istraživanje interakcije vozača i biciklista u stvarnom prometu također sugerira da bi biciklisti mogli nositi "pametne naočale" koje mogu prenijeti namjere autonomnog vozila, dopuštajući automobilima da komuniciraju s biciklistima oko njih.

Profesor Stephen Brewster s Fakulteta računalnih znanosti Sveučilišta u Glasgowu, koji je vodio istraživanje, rekao je: "Mogućnost otkrivanja načina na koji taj jezik funkcionira pomoći će u usmjeravanju razvoja raznovrsnih novih metoda komunikacije s biciklistima koja je lako razumljiva u svakoj prometnoj situaciji, pouzdano informativna i predvidljiva".

Pročitajte više