Osnovan Srpski četnički pokret RS-a: Obučit ćemo 100 tisuća četnika do 2019. godine!

U TREBINJU je jučer formiran Inicijativni odbor nevladine organizacije "Srpski četnički pokret Republike Srpske", koji će se baviti obukom mladih četnika! Vijest o osnivanju Inicijativnog odbora prenijela je većina srpskih i bosanskohercegovačkih medija nakon što se ova "nevladina organizacija" oglasila priopćenjem, ponajprije zato što ne zvuči kao šala.

Naime, za predsjednika Inicijativnog odbora, koji broji 107 članova iz istočne Hercegovine, izabran je političar iz Srbije, pripadnik Srpske radikalne stranke, srpski četnički vojvoda Siniša Vučinić. Bit će registrirana kao udruga građana, a jedan od osnovnih ciljeva udruge je "njegovanje i baštinjenje četništva kao najznačajnije i najsvjetlije srpske tradicije i promocija četništva kao ideologije budućnosti".

"U tom cilju bit će oformljen i nastavni centar sa sjedištima u Trebinju, Banja Luci i Istočnom Sarajevu, u kome će biti vršena edukacija omladine od 16 do 22 godine, s idejom da se godišnje educira i obrazuje po 10 tisuća mladih četnika, što bi u periodu od narednih 10 godina obrazovalo 100 tisuća četnika, što i jeste desetogodišnji plan", navode u priopćenju.

Nastavnim centrom upravljat će Vučinović, a tvrde da će na obuci četnika raditi "eminentni srpski intelektualci iz RS-a, Srbije, Crne Gore i Makedonije".

Čeka se zabrana

Zasad nema reakcija vlasti u državama u kojima ova organizacija planira širiti svoje centre, ponajprije onih u Bosni i Hercegovini. S obzirom da je četnički pokret u povijesti, poput ustaštva, označen kao fašistički, prema zakonima spomenutih država osnivanje ovakvih "nevladinih organizacija" militantnog karaktera moralo bi biti zabranjeno.

U Ustavu Bosne i Hercegovine, primjerice, piše da se "prava i slobode predviđene u Europskoj konvenciji za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda i u njenim protokolima direktno primjenjuju u Bosni i Hercegovini. Ovi akti imaju prioritet nad svim ostalim zakonima", a poznato je kako Europski sud za ljudska prava, sukladno vrhovnom europskom pravnom aktu i popratnim protokolima tretira recidive fašizma i nacizma. Ustav BiH, između ostaloga, zabranjuje i diskriminaciju po nacionalnoj osnovi.

Osnivanje ovakve organizacije je protuustavno čak i u Republici Srpskoj, premda u Ustavu ne spominju antifašističke temelje poput Hrvatske. U samoj preambuli njihova Ustava navodi se da se RS temelji na "nacionalnoj ravnopravnosti, zaštiti ljudskih prava pogotovo pripadnika nacionalnih manjina i zabrani diskriminacije, pluralizmu i toleranciji".

A četnik je prema definiciji Opće enciklopedije Jugoslavenskog leksikografskog zavoda "član srpske vojne organizacije s izrazito nacionalističkim ciljem", dok su u definiciju i Hrvatskoj enciklopediji dodani i epiteti " šovinističkim velikosrpskim". Kroz povijest se uporaba tog termina mijenjala, no "četnici" su uvijek označavali vojne formacije, obično gerilskog karaktera. Iznimka je Drugi svjetski rat kada su surađivali s nacistima i fašistima, pa i ustašama u Hrvatskoj.

Pročitajte više