Sabor odbio da se pokrenu pregovori o izmjenama ugovora s Vatikanom

Foto: Patrik Macek/PIXSELL

Hrvatski sabor je danas većinom glasova odbio prijedlog Anke Mrak Taritaš (Glas) da sabor zaduži vladu da pokrene postupak pregovora o izmjenama ugovora sa Svetom Stolicom.

Mrak Taritaš (Glas) predložila je da se pokrene postupak pregovora o izmjenama ugovora sa Svetom Stolicom na području odgoja i kulture, gospodarskih i pravnih pitanja te dušobrižništva katoličkih vjernika, pripadnika vojske i policije.

Smatra kako za to da se krene u taj postupak postoje formalno-pravni razlozi jer, drži, u ugovorima postoje neke odredbe koje su neustavne te bi same po sebi trebale biti dovoljan razlog za pokretanje postupka.

Vlada: Nema temelja ulaziti u izmjene tih ugovora

Vlada pak smatra kako nema temelja ulaziti u izmjene tih ugovora jer, među inim, nije došlo do bitne promjene okolnosti u kojima su oni sklopljeni pa nema ni formalno-pravnih uvjeta za predlaganje njihovih izmjena.

Navodi i kako se obje strane moraju suglasiti o njegovu pokretanju te ukoliko takav prijedlog ne bi bio pravno utemeljen, mogao bi za sobom povući ozbiljnu štetu u međunarodnom političkom ugledu RH i vjerodostojnosti zemlje jer bi time odstupili od "svetog načela ugovornih odnosa" o obveznom poštivanju ugovornih obaveza.

Odbijen prijedlog Vidović Krišto za osnivanjem povjerenstva koje bi utvrdilo razloge nekontroliranog rasta cijena

Sabor je odbio i prijedlog Karoline Vidović Krišto (OiP) koji je podržalo i 16 zastupnika tražeći da sabor osnuje istražno povjerenstvo koje bi utvrdilo razloge i krivce nekontroliranog rasta cijena hrane i higijenskih potrepština.

Vidović Krišto smatra da su visoke cijene osnovnih životnih namirnica dokaz postojanja monopola u Hrvatskoj, uz izravnu zaštitu državnih tijela. Drži da su se tijela koja su dužna skrbiti se za provođenje zakona stavila u službu kartelsko-monopolističkim strukturama pri čemu se krši Ustav, zakoni i Ugovor o EU.

S druge strane, vlada ističe da je svojim paketima mjera zaštitila građane i njihova radna mjesta. Navodi kako je ograničavanje cijena 30 grupa proizvoda dovelo ne samo do njihovih pojeftinjenja već i šireg asortimana jer su potaknuli konkurenciju među trgovačkim lancima te proizvođačima cijenom ograničenih proizvoda, a sve u cilju snižavanja inflacije kao i zaštite standarda građana.

Odbijen zakonski prijedlog Peović da se vrati Zakon o ispitivanju porijekla imovine

Većinom glasova odbijen je i zakonski prijedlog Katarine Peović (Radnička fronta) da se vrati Zakon o ispitivanju porijekla imovine i oduzimanju nezakonito stečene imovine.

Peović drži kako nije trebalo ukinuti taj Zakon jer je, kada je ukinut 1990., počela pljačka u pretvorbi i privatizaciji te se nije zaustavila do danas. Založila se da se, osim oduzimanja nezakonito stečene imovine, oporezuje i ono što je zakonski stečeno, rekavši da u našoj zemlji ne postoji porez na nekretnine, na imovinu i sl.

Vladajući i dio desne te lijeve oporbe smatrali su kako taj zakonski prijedlog s pravnog stajališta nije dobar, da je nepotpun i nije nomotehnički usklađen te nema potrebe za njegovim donošenjem budući da su pitanja koja se predlažu uređena poreznim i kaznenim zakonodavstvom. 

Pročitajte više