Siromašni će skapavati od gladi: Cijene hrane najviše u povijesti

UN-OV indeks cijena hrane se povećao za 3,4 posto od prosinca te je dostigao najvišu razinu od kada je ta organizacija 1990. godine uvela mjerenje svjetskih cijena hrane.

Cijene hrane su dostigle najvišu razinu u siječnju te već sedmi mjesec zaredom bilježe rast. UN-ova organizacija za hranu i poljoprivredu iz Rima kazala je da je indeks prošli mjesec dostigao 230,7 bodova što je za 3,4 posto više nego u prosincu i najviša razina od početka njegova mjerenja 1990. godine. Prestigao je posljednju najvišu razinu od 224,1 bod iz lipnja 2008. godine.

Problemi za siromašne države s malom vlastitom proizvodnjom

Cijene svih namjernica, osim mesa, u prošlom su mjesecu zabilježile rast. Ekonomist iz FAO-a Abdolreza Abbassian upozorio je da će cijene rasti i u narednim mjesecima. "Visoke cijene hrane moraju jako zabrinuti države koje imaju malu vlastitu proizvodnju uz niska primanja, jer bi se mogle suočiti sa problemom manjka financija za uvoz hrane", kazao je ekonomist i dodao da će visoke cijene pogoditi i kućanstva koja veliki dio svojih prihoda troše na hranu.

I presjednik Svjetske banke Robert Zoellick upozorio je svjetske lidere na problem poskupljenja hrane do kojega bi moglo doći nakon što su se diljem svijeta zaredale mnoge vremenske nepogode.

Nestabilna politička situacija pogoršala stanje

U intervjuu za Reuters Zoellick izjavio je kako će se svijet sve više suočavati s konstantnim trendom poskupljenja svih proizvoda, a posebice prehrambenih. Organizacija za hranu i poljoprivredu (FAO) UN-a u prosincu je primijetila kako se cijena proizvoda poput žitarica, uljarica, mliječnih proizvoda, mesa i šećera drastično povećala, čime je automatski porasla cijena košarice prehrambenih proizvoda.

Razorni ciklon i poplave u Australiji, snježna oluja u Americi, poskupljenje goriva, politički nemiri u mnogim zemljama svijeta samo su još više pojačali postojeći problem konstantnog poskupljenja hrane.

Pročitajte više