Što to Europa uopće čini za nas? A vidi Rijeku

Foto: Index

U NASTAVKU serijala "Što to Europa uopće čini za nas?" donosimo priču o Rijeci. U prvoj epizodi posjetili smo Vukovar, u drugoj Zagreb, a sad je došao red na grad koji teče.

U proteklih 10 godina članstva u Europskoj Uniji Rijeka je ostvarila mnoge promjene, a najveće priznanje dobila je osvajanjem titule Europske prijestolnice kulture 2020., kad su tim povodom uređeni i mnogi zapušteni industrijski prostori, no razvoj nije stao tu. 

Rijeka je i prvak u povlačenju europskih sredstava i grad je koji omogućuje građanima uključivanje u proces donošenja odluka, a da bi Riječanima život bio lakši i ljepši, pomogao je i projekt Centar kompetencija za pametne gradove (CEKOM), s kojim je Rijeka na putu da postane pametni grad.

U sklopu projekta, tvrtka Exevio je u grad već uvela Google tranzit, koji građanima omogućava da u svakom trenutku znaju na koju stanicu stiže koji bus i za koliko minuta. Exevio je razvio i aplikaciju Ceste, koja služi kao asistent u vožnji i pomaže u sigurnijoj i pametnoj vožnji. 

Kultura je sastavni dio Rijeke i ponos je svih njezinih građana, a novine koje su nastale tijekom godine u kojoj je Rijeka bila prijestolnica kulture puno znače i samim građanima. Bivši industrijski kompleks Rikard Benčić nakon godina zapuštenosti dobio je novo ruho i sada je umjetničko središte Rijeke koje krasi i nov naziv - Art kvart “Benčić”. U njemu sada ima mjesta i za najmlađe, a sadržaji koji u njemu nastaju tiču se umjetnosti, znanosti, poticanja igre i kreativnosti. 

Nekad šampioni u industriji, a danas u kulturi, Riječani nastavljaju razvijati svoj grad, koji oduvijek njeguje različitost, otvorenost i progres.

Sadržaj donose Index i Predstavništvo Europske komisije u Hrvatskoj u skladu s najvišim profesionalnim standardima.

Pročitajte više