Banićev Bilbao iznenađujuće u Istanbulu srušio "hrvatski" Fenerbahče

BILBAO BASKET priredio je iznenađenje pobjedom u Istanbulu nad Fenerbahčeom 80:70 u 9. kolu Eurolige.

Bilbao je ovom pobjedom, četvrtom u devetom nastupu, ostao u utrci za plasman u Top 16. Fenerbahče je propustio eventualnom pobjedom osigurati svoje mjesto među 16 najboljih i čak bi mogao ostati bez Topa 16 ako ostane sam u krugu s Bilbaom. Trenutno ima pobjedu više.

Turska momčad, koju vodi hrvatski trener Neven Spahija, imala je samo dva vodstva na utakmici, i to na samom početku, 2:0 i 4:2. Gosti su nakon prve četvrtine imali 11 koševa prednosti, istu su razliku sačuvali i do poluvremena. Sjajno su otvorili treći period u kojem su imali 20 koševa razlike, a početkom četvrte i najveću prednost od 22 poena razlike!

Spahijina momčad u drugom poluvremenu niti u jednom trenutku nije bila u igri za povratak. Gosti su imali 12 skokova više, pet asistencija više te znatno bolji šut za dva poena (63:46 posto). Predvodio ih je američki centar D'or Fisher sa 16 koševa i 10 skokova, a tijekom utakmice je upisao svoju jubilarnu, 100. blokadu u Euroligi!

Roger Grimau dodao je 13 poena, a posebno se istaknuo kada je u nastavku pogodio jednu "nemoguću" tricu s istekom napada.

Naš Marko Banić je u 20 i pol minuta igre ubacio 10 poena uz šut 5-7. Bio je standardno dobar. Dodao je 4 skoka, uz po jednu asistenciju i osvojenu loptu, te dvije izgubljene.

Emir Preldžić bio je najefikasniji kod domaćina s 19 poena, a po 11 su postigli hrvatski reprezentativci Roko Ukić i Bojan Bogdanović, te James Gist.

Ukić je gađao 3-6 za dva poena, 1-4 za tri i 2-2 iz slobodnih bacanja. Dodao je dva skoka, dvije asistencije, te po jednu osvojenu i izgubljenu loptu. Igrao je 17 minuta, dok je Bojan Bogdanović na parketu proveo 30 minuta, uz šut 1-4 za dva poena, 2-3 za trice i 3-6 iz slobodnih bacanja. Jedan skok, jedna asistencija i dvije izgubljene lopte su također u njegovoj statistici.

U D skupini, UNIKS je u Kazanu pobijedio otpisanog poljskog predstavnika Asseco Prokom 68:41. UNIKS-ov BiH reprezentativac Henry Domercant bio je najbolji strijelac utakmice s 18 koševa. Dodao je i 8 skokova.

Euroliga, 9. kolo:

A skupina:

Fenerbahče - Bilbao Basket 70:80

Olympiacos - Cantu (kasnije)

Redoslijed: 1. Cantu 5-3 (-1), 2. Caja Laboral 5-4, 3. Fenerbahçe 5-4, 4. Olympiacos 4-4 (-1), 5. Bilbao Basket 4-5, 6. Nancy 3-6

D skupina:

UNIKS Kazan - Asseco Prokom 68:41

Montepaschi - Barcelona (kasnije)

Redoslijed: 1. Barcelona 8-0 (-1), 2. Montepaschi 6-2 (-1), 3. UNIKS 6-3, 4. Galatasaray 4-5, 5. Asseco Prokom 1-8, 6. Union Olimpija 1-8