ČEMU SLUŽI VIDEO TEHNOLOGIJA U ITALIJI? Igrač glumio golmana, za VAR sve čisto

NAKON proteklog kola u Serie A s pravom se postavlja pitanje je li Luka Modrić bio u pravu kad je još lani rekao da je skeptičan po pitanju uvođenja naknadnog pregledavanja spornih situacija u nogometu.

Luka Modrić, kapetan hrvatske reprezentacije i vezni igrač Reala, prošle godine poručio je da mu se ne sviđa video-tehnologija.

"To je novo otkriće da bi nogomet bio pošteniji, no ne sviđa mi se jer izaziva veliku zbunjenost te se nadam da neće nastaviti s tim pravilom jer to za mene nije nogomet. Ne sviđa mi se", rekao je tada Modrić.

Je li sada promijenio mišljenje?

"Prošle godine rekao sam nešto što se drugima nije svidjelo. Za mene je to zbunjujuće, ne znam u kojim se situacija koristi, a u kojima ne. Sada su svi vidjeli da u nekim situacijama može pomoći, ali da odluke oduzimaju previše vremena. Svakako ja o tome neću odlučiti, neka drugi razmišljaju o tome."

Po svemu sudeči, Modrić nije bio daleko od istine jer ono što se ovog vikenda događalo u Italiji, daje mu za pravo.

Sassuolo je u nedjelju u utakmici 17. kola Serie A golom Alessandra Matrija u 90. minuti na gostovanju pobijedio Sampdoriju 1:0. Gosti su u 82. minuti promašili jedanaesterac, a tragičar je bio Matteo Politano. Međutim, upravo nakon promašenog penala domaće momčadi dogodilo se nešto što je izazvalo brojne polemike na Apeninima.

Prije nego opišemo što se to točno sporno desilo, treba kazati da se od ove sezone u Serie A koristi VAR, odnosno video tehnologija koja bi trebala pomoći sucima da eventualne pogreške svedu na što manju moguću mjeru. Ipak, čini se da VAR u Italiji i ne funkcionira najbolje i da se nije pokazao kao najsretnije rješenje.

Naime, da bi se VAR uopće i koristio tijekom susreta, suci i osobe zadužene za pregled snimki moraju to zatražiti kad na travnjaku primijete da se nešto sporno desilo.

Međutim, već se nekoliko puta u Serie A dogodilo da suci niti ne pregledaju sporne situacije, a da VAR koriste tek da potvrde svoju prvotnu odluku nakon nekih ''očiglednijih incidenata''.

Je li u pitanju strah od gubljenja autoriteta ili bojazan da će inzistiranje na češćem pregledavanju video snimki cjepkati samu igru, ne znamo, no znamo da u Italiji, barem za sada, VAR ne funkcionira onako kako bi trebao i kako je zamišljen.

Igrala se 82. minuta između Sampdorije i Sassuola, rezultat je bio 0:0, a gosti su imali penal.

Ipak, Politano je promašio s bijele točke, ali lopta je ostala u igri, pa je jedan igrač Sassuola vratio u peterac. Međutim, igrač Sampdorije Torreira s obje ruke zaustavio je loptu i očistio opasnost.

Iako su svi na stadionu vidjeli da je igrač Sampa igrao rukom, sudac ne samo da nije ništa svirao, već nije ni tražio pregled snimke. Sreća za suca da su gosti do kraja utakmice ipak zabili gol, pa tenzije nakon susreta ni izbliza neće biti onakve kakve bi bile da je utakmica završila remijem.

Prije dva dana VAR je bio u središtu pažnje i na utakmici između Rome i Cagliarija (1:0) kada je Edin Džeko pao u kaznenom prostoru gostiju nakon duela s vratarom Alissijem Cragnom.

Sudac Damato procijenio je da je bosanskohercegovački napadač simulirao te mu je pokazao žuti karton. Džeko se nije pretjerao bunio, izgledalo je čak da je u razgovoru s vratarom Cagliarija priznao da nije bilo prekršaja. Međutim, VAR (videotehnologija) signalizirao je sucu da treba dosuditi jedanaesterac kojeg kasnije nije iskoristio Diego Perotti.

Ostaje nejasno je li zaista Cragno prekršajem zaustavio Džeku u prodoru ili je napadač Rome simulirao. Snimka iz jednog kuta pokazuje da je bilo prekršaja, a iz drugog da je Džeko dobar glumac.

Roma nije iskoristila jedanaesterac, ali je do kraja susreta ipak zabila gol za pobjedu. Za slavlje onih Rominih navijača koji su na Olimpicu ostali do 95. minute pogodio je Federico Fazio nakon ubačaja Aleksandra Kolarova iz slobodnjaka. Opet se pregledavala snimka i ponovno je odluka video-tehnologije obradovala Romine igrače.