Osvrt na dobro odrađen posao SAD-u: Što su pokazala prva dva američka FFC eventa?

Foto: FFC

SAM izlazak FFC-a na vrlo konkurentno američko borilačko tržište zaslužuje pohvale za hrabrost i smijelost, a pozitivne kritike koje je hrvatska promocija dobila nakon priredbi u Daytona Beachu i Sprinfieldu su potvrda da je posao odrađen i više nego dobro. Rekli bi čak i odlično!

I odmah valja naglasiti da pohvale nisu stigle od bilo koga, nego od američkog nacionalnog CBS Sportsa koji je uživo prenosio MMA dijelove oba eventa. Sudeći prema reakcijama čelnika te ugledne kuće, FFC je položio ispit s odličnim te je dugoročni ugovor dvije strane sada realnost. Upravo je to i bio cilj prva dva eventa na američkom kontinentu pa Orsat Zovko s pravom može zadovoljno trljati ruke…

Dakako, ovo je tek početak, a za konačni uspjeh na tako nemilosrdnom tržištu će se trebati posložiti još mnogo kockica. Ove dvije priredbe su jasno pokazale u kojem smijeru FFC treba krčiti svoj “američki put”. Što je odrađeno jako dobro, a gdje ima prostora za napredak…

Produkcija se ponovno pokazala kao najjača snaga

Kao najveća snaga hrvatske promocije s odnedavnom adresom u Los Angelesu se oduvijek isticala raskošna produkcija koja gotovo da i nema premca u svijetu borilačkih sportova. Uostalom sjajan smisao za produkciju i realizaciju iste je Fight Channelu donio producentske, odnosno koproducentske “gaže” na K-1 WGP-u, Gloryju 14 i UFC FN-u u Zagrebu. Velebna pozornica, odlično osmišljen koncept prepun akcije, te općenito dotjeranost svakog detalja su impresionirali i Amerikance, ali i američke borce koji su nastupali na FFC-u 24 i FFC-u 25. Kada vam UFC ili Bellator veterani kažu da su se upravo borili na najboljem eventu u karijeri, onda to ipak nešto znači. A upravo je takve dojmove s novinarima dijelilo najviše boraca koje smo gledali u Daytoni ili Springfieldu. FFC produkcija ih je jednostavno oborila s nogu. Naravno i tu može bolje i kvalitetnije, no ovo je segment u kojem ima najmanje prostora za napredak.

“Match making” više nego dobar

Druga FFC-ova forca posljednjih godina je bio odlično izbalansiran “match making” koji je rijetko kada razočarao. Tako je bilo i na priredbama u SAD-u gdje je uparivanje boraca naišlo na mnogo pohvala. Rijetko koji dvoboj se mogao nazvati “mismatchem” iako organizatori nisu imali previše sreće kada su u pitanju ozlijede i odustajanja. Početni popisi borbi su mnogo puta mijenjani pa čak i kada su u pitanju predvodnici pojedinih priredbi. No, najbitnije jest da su “fight cardovi” ostali dobro izbalansirani, a mečevi su pokazali da su i zamjene zasluženo dobile svoju šansu.

Američki MMA borci znatno kvalitetniji od europskih

Mečevi su pokazali još nešto što smo zapravo i mogli pretpostaviti. Američka MMA scena je znatno jača od one europske, dok je situacija u kick boksingu upravo suprotna. Čak i prosječni američki MMA borci su kvalitetom znatno ispred najboljih europskih pa će naredni period u FFC-u poslužiti da bi se realno stanje tek iskristaliziralo. Ulaskom kvalitetnih Amerikanaca (i mnogih Brazilaca koji treniraju u SAD-u) roster će postati znantno konkurentniji, a tek rijetki Europljani “će preživjeti”. No, upravo tu se otvara prilika za one koji kvalitetom mogu parirati svojim američkim kolegama. Nastupi na CBS Sportsu su velika karijerna prilika koju će svaki od njih pokušati iskoristiti na najbolji mogući način. Naravno, ukoliko FFC planira parirati Bellatoru ili WSOF-u svoj će roster morati dodatno pojačati s ponekom velikom američkom MMA zvijezdom.

Europa superiornija u kick boksingu

Govoreći o kick boksingu, već smo ustvrdili da je onaj američki znatno slabiji od europskog. I to smo otprije znali. Čak je i moćni Glory doslovno muku mučio sastavljajući svaki svoj popis borbi u SAD-u. A svi znamo da je Gloryjev bankovni račun gotovo nepresušan. Rješenje za ovaj problem jest dovođenje velikog broja europskih kick boksača na američke FFC evente. U tom je pravcu govorio i predsjednik Orsat Zovko odmah u prvim intervjuima nakon priredbe u Springfieldu. Brestovac, Movsisyan, Zhuravlev, Marjanović i Donegi su već problili led, a isto će očito slijediti i za druge europske kick boksače iz FFC rostera. Tu bi se mjesta trebalo naći i za mnoge hrvatske kick boksače koji će tako postati naš svojevrsan izvozni proizvod. I to u doba kada Hrvatska rijetko što uspije izvesti…

Za Final Fight Championship sada slijedi ljetna pauza; sve do kraja rujna i povratka u austrijski Linz (FFC 26). To je sasvim dovoljno vremena da se pažljivo i pametno pripremi novi jesenski pohod na Ameriku. On bi prema riječima Orsata Zovka trebao uslijediti u listopadu ili studenom…

Pročitajte više