Phelpsu četvrto zlato, Peirsolu oduzeto, pa vraćeno zlato

ŠESTI dan plivačkih nadmetanja na Olimpijskim igrama u Ateni ponovo je obilježio Amerikanac Michael Phelps, koji je osvojio četvrtu zlatnu, te ukupno šestu medalju na Olimpijskim igrama u Ateni.

Nakon pobjeda na 400 mješovito, 200 delfin, 4x200 slobodno, te brončanih medalja na 200 slobodno i 4x100 slobodno, 19-godišnji Phelps je slavio i na 200m mješovito s novim olimpijskim rekordom (1:57.14).

Drugi je bio Amerikanac Ryan Lochte (1:58.78), dok je treće mjesto pripalo Georgeu Bovellu iz Trinidad i Tobaga (1:58.80). Phelps je sjajan dan zaokružio isplivavši najbolje vrijeme i novi olimpijski rekord u polufinalu utrke 100 metara delfin (51.61).

Duje Draganja izborio je plasman u finale s osmim rezultatom (52.74). Draganja je finale izborio i na 50 slobodno i pritom isplivao novi hrvatski rekord (22.19), što je bio osmi rezultat polufinala.

Najbrži u polufinalu bio je Južnoafrikanac Roland Mark Schoeman sa 21.99. Vrlo zanimljiva bila je i utrka na 200 leđno, u kojoj je slavio Amerikanac Aaron Peirsol, međutim nakon utrke je diskvalificiran zbog pogrešnog okreta.

Vodstvo američke vrste odmah je uputilo žalbu i nakon dodatnog pregleda ustanovljeno je da su pogriješili suci i Piersolu je vraćen naslov.

"Ništa mi nije bilo jasno. Nitko mi ništa nije kazao, samo sam čuo na razglasu da sam diskvalificiran, no vrlo brzo su mi rekli kako se radi o pogrešci," kazao je Peirsol.

Pobjednik na 100 leđno, na dvostruko dužoj dionici slavio je s novim olimpijskim rekordom (1:54.95). Drugo mjesto osvojio je Austrijanac Markus Rogan (1:57.35), dok je treći bio Rumunj Razvan Florea (1:57.56). Premda je na nekoliko minuta bio olimpijski pobjednik, Rogan se nije ljutio.

"Naravno, da se neću žaliti. Aaron je jedan od mojih najboljih prijatelja. Niti jedna medalja nije toliko važna kao prijateljstvo," kazao je Austrijanac.

Kod djevojaka najbolji rezultat šestog dana isplivala je Amerikanka Amanda Beard koja je na 200 prsno slavila s novim olimpijskim rekordom - 2:23.37.

Manje od sekunde sporije od svjetska rekorda, kojeg je isplivala na američkim trialsima prošlog mjeseca (2:22.44).

Amerikanka je svoju prvu olimpijsku medalju, i to zlatnu, osvojila kao 14-godišnjakinja u Atlanti u utrci štafeta. U Atlanti je osvojila broncu na 200 prsno, dok je u Sydneyu u istoj disciplini bila treća. Pobjedom u Ateni dohvatila je prvo olimpijsko zlato u pojedinačnoj konkurenciji.

Australka Leisel Jones je bila druga (2:23.60), dok je broncu osvojila njemačka plivačica Anne Poleska ( 2:25.82).

U finalu utrke na 100 slobodno slavila je Australka Jodie Henry s rezultatom 53.84. Henry nije uspjela ponoviti rezultat iz polufinala kada je postavila novi svjetski rekord (53.52), no ipak je uspjela pobijediti. Druga je bila zlatna iz Sydneya, Nizozemka Inge de Bruijn (54.16), dok je treća bila Amerikanka Natalie Coughlin (54.40).