Životna priča sramežljivog Slovenca koji će promijeniti nogomet

Foto: Getty images

VJEROJATNO nema ljestvice najboljih vratara svijeta bez 23-godišnjeg Jana Oblaka. Njegove prezentacije na golu Atletico Madrida iz utakmice u utakmicu pišu legendu, a iako je pred njim još praktički petnaestak godina nogometne karijere, Slovenac već sada ruši rekorde koji su se još donedavno činili nemogućim. No vratimo se sedam godina u prošlost, kada je krajem 2009. potpisnik ovih redaka razgovarao je s idejnim začetnikom slovenske Nogomanie Klemenom Kosom, koji mu je s oduševljenjem pričao o novom mladom vrataru ljubljanske Olimpije. Tvrdio je da će jednog dana biti najbolji vratar svijeta, a ono što se prije sedam godina činilo isuviše hrabrom prognozom, danas je neoboriva stvarnost.

"Naravno da se sjećam toga, drago mi je što je moja prognoza bila točna. Ne znam znate li, ali Jan Oblak je na početku karijere bio eksperiment jednog drugog Oblaka. Naime, za kratko vrijeme koje je proveo na klupi Olimpije, legendarni Brane Oblak bio je prvi koji je tada 16-godišnjeg Jana stavio na vrata prve momčadi i tako započeo ovu po svemu fantastičnu priču. Iako je to izgledao kao nesvakidašnji potez, činjenica je da u tadašnjoj momčadi Olimpije nije bio kvalitetnog vratarskog rješenja osim Damira Botonjića koji je imao daleko preko stotinu kilograma. No ono što je počeo kao eksperiment, vrlo je brzo postalo i najveće otkriće slovenskog, ali i europskog nogometa".

"Inače, Jan Oblak stiže iz Škofje Loke i dolazi iz sportske obitelji, a njegova sestra Teja igra za slovensku košarkašku reprezentacija. Jan je kao osoba dosta tih i povučen, a ono što je najzanimljivije, takav je ostao i do dan danas, kada slovi kao jedan od najboljih vratara svijeta. Nema sumnje da bi Oblak bio puno medijski eksponiraniji da je otvoren i komunikativan, ali to nije slučaj. Posljednje dvije do tri godine praktički nije dao nijedan intervju, a do njega je teško doći kad i kada je na reprezentativnom okupljanju."

 "Šteta što nije otvoren i komunikativan, bio bi svjetska zvijezda"

"Meni se sve to čini baš kao prava šteta, jer bi mogao biti prava zvijezda. U Sloveniji ga već sada smatraju najboljim vratarem svijeta, a osobno mislim da nije daleko od te titule, odnosno da će to vrlo brzo i postati jednom kada zasjedne i na gol reprezentacije. Kao što vjerojatno znate, do ovog kvalifikacijskog ciklusa prvi vratar Slovenije bio je Samir Handanovič, tako da se pred Oblakom tek otvara jedna nova i vrlo važna stranica karijere. Želio bi također napomenuti da je trenutno prvi vratar Olimpije 18-godišnji Rok Vodiska, koji bi vrlo lako mogao krenuti njegovim stopama", rekao je za Index Klemen Kos.

Vremena dok je Oblak još bio u Olimpiji rado se sjeća i nekadašnji trener vratara ljubljanskog kluba Andrej Kračman: "Nakon što je otišao u Portugal, bili smo gotovo u svakodnevnom kontaktu. Jan je prolazio kroz vrlo teške trenutke jer je prvo vrijeme bio prikovan za klupu. Srećom, ubrzo su ga poslali na posudbu pa se nekako iskopao iz te crne rupe. Nekoliko mjeseci kasnije dobio je poziv u A reprezentaciju i nakon toga stvari su krenule uzbrdo. Jan je zapravo neustrašiv mladić, nikad se nije libio staviti glavu tamo gdje drugi vratari ne bi ni ruku. Strašan je radnik i uvijek je sve odrađivao bez ijednog pogovora."

Po dolasku u Portugal 2010. godine, stvari za Oblaka nisu krenule bajno. U tri godine bio je na čak četiri posudbe, nosio je dresove Beire-Mar, Olhanensea, za koje je ukupno upisao svega jedan nastup, te Uniao Leirie i Rio Avea, gdje se na koncu ipak izborio za status prvog vratara. U Lisabon se vratio u sezoni 2013./2014. kada je ozljedom prvog vratara Benfice igrom slučaja dobio priliku u prvoj momčadi. Uvijek ga se sjeti i Carlos Pires, trener vratara Beire Mar:

"On je jedan od onih vratara koji obožava raditi i napredovati. Od samog početka vidjelo se da sjajno čita igru, da je tehnički vrlo jak te potpuno smiren i fokusiran. Odmah sam znao da će daleko dospjeti".

 

"Kakve je taj imao brojke u Benfici to je bilo strašno"

Njegovu portugalsku epizodu pomno je pratio i novinar Zerozera Luis Paulo Rodrigues, koji je za Index istaknuo kako nikada nijedan golman Benfice nije imao takve brojke u svojoj debitantskoj sezoni. "Moram priznati da i danas s užitkom pratim karijeru Jana Oblaka. Sjećam ga se još kao tinejdžera, da ne kaže, dječaka, kad je došao u Benficu. Bio je još zaista pravo dijete pa su ga poslali na nekoliko posudbi da skuplja iskustvo. No kada se nakon tri godine napokon vratio, vidjelo se da je sasvim spreman zauzeti mjesto drugog vratara iza Artura Moraesa."

"Onda se, kako to biva u životu, u prosincu se Moraes ozlijedio, a Oblak dobio priliku u prvoj momčad. Iako je tad već imao 20 godine, i dalje je izgledao kao dijete, ali kada je ušao, do kraja sezone nije izlazio iz prve momčadi. A tek njegove brojke... To su bile brojke. U 25 utakmica primio je samo 8 golova. Činio je čuda na golu i bio vjerojatno ključni pojedinac u trostrukoj kruni koju je Benfica te godine osvojila. Naravno da takvi nastupi nisu mogli proći nezapaženo, samo sam čekao kada će se pojaviti neki veliki kupac, a onda je Atletico prodao Curtoisa i sve je bilo jasno...", dodao je Rodrigues.

"Obli, Oblak, cada dia te quiero mas"

U srpnju 2014. godine, nakon svega 25 utakmica u dresu Benfice, Atletico Madrid ponudio je Portugalcima čak 16 milijuna eura i stvar je bila riješena. Oblak je postao novi vratar Madrižana. O njegovim počecima u Madridu, porazgovarali smo s novinarom španjolskog Vavela Victor Manuel Molina Pozom. "Nije Jan imao lagan početak u Madridu. Atletico je platio ogroman novac za njega, čak 16 milijuna eura, što je rekord španjolske lige za jednog vratara, da bi se ovaj na početku sezone ozlijedio. Prvi vratar postao je Miguel Angel Moya, dok je Oblak čekao priliku s klupe. Onda kada je napokon dobio, debitirao je na najgori mogući način, primivši tri gola od Olympiakosa u Ligi prvaka."

"Nakon te utakmice mediji su ga zasuli kritikama kako nije bio dominantan u zraku, kako je svojim paničnim reakcijama unosio kaos u obranu i kako je napravio cijeli niz pogrešaka koje su rezultirale sa čak tri pogotka u njegovu mrežu. Oblak se povukao u sebe, nastavio trenirati i srećom dočekao novu priliku. Uoči dvoboja s Leverkusenom Moya se ozlijedio, a Oblak je stao među vratnice i počeo pisati povijesti. Od tog trenutka Oblak je legenda Vincentea Calderona, prava i istinska zvijezda, koja organizira obranu, koja sjajno distribuira loptu i koja daje poticaj igračima poput pravog vođe."

"Oblak je jedan od najboljih igrača koje Diego Simeone ima u momčadi. El Cholo smatra da je čvrsta obrana temelj svake pobjede i upravo su zato Oblakova sigurnost te njegovi refleksi i visina ključni za Atletico. Ipak, treba uzeti u obzir i da kvaliteta obrambenih igrača Godina, Filipea, Savića i Juanfrana uvelike potencira njegovu kvalitetu, koja je već sada na razini da o njemu možemo govoriti kao o ponajboljem vrataru u povijesti kluba. Naravno, navijači Atletica toliko su oduševljeni njime da mu iz utakmice u utakmicu pjevaju pjesmu. Ide Obli, Oblak, svaki dan volim te sve više. Riječ je o obradi pjesme "The Gipsy" od slavnog Princea", istaknuo je Pozzo.

Oblak u gotovo 65 posto utakmica u La ligi nije primio gol

Ako ste pitate čemu ovakvi hvalospjevi jednom 23-godišnjem vrataru, pozabavimo se malo njegovim impozantnim brojkama. Naime, u ovom trenutku, iako doduše s daleko manje susreta nego neki drugi legendarni vratari, Jan Oblak vlasnik je najvećeg

postotka utakmica u španjolskoj prvoj ligi bez primljenog pogotka. Naime, u 57 dvoboja La Liga-e, Oblak u čak 36 susreta nije primio gol, što je preko 63 posto svih utakmica. Na drugom mjestu je Thibaut Curtois sa 50.5 posto, treći je nekadašnji vratar Barcelone Victor Valdes sa 44.7 posto, četvrti aktualni vratar Real Madrida Kostarikanac Keylor Navas sa 40.4 posto, dok TOP 5 zatvara slavni Santiago Canizares sa 29.1 posto.

 Postoci utakmica bez primljenog gola u La ligi:

1. Jan Oblak                 57  utakmica   36  bez primljenog gola    63.2 posto
2. Thibaut Cutrois        111 utakmica   56  bez primljenog gola    50.5 posto
3. Victor Valdes            387 utakmica  173 bez primljenog gola  44.7 posto
4. Keylor Navas            89  utakmica    36  bez primljenog gola    40.4 posto
5. Santiago Canizares  168 utakmica  122 bez primljenog gola  39.1 posto

Interesantno je pogledati Oblakov prosjek u usporedbi s konkurentima, najboljim vratarima svijeta do 25 godina. Slovenac je do sada u karijeri upisao 194 utakmice, a u njih čak 95 njegova mreža ostala je prazna. Dakle u čak 49 posto svih utakmica Jan Oblak nije primio gol. S druge strane njegov prethodnik u Atleticu, Thibaut Curtois je u 256 utakmica 115 puta ostao bez primljenog zgoditka. Vratar Barcelone Marc-Andre ter Stegen je u 254 susreta 101 sačuvao prazan gol ili u 40 posto. Vratar Rome Woyciech Szczesny je u 267 utakmice 95 ostao prazne mreže, dok je David De Gea je u 325 dvoboja njih 106 uspio ne primiti gol, što je prosjek od 33 posto, na koliko je i golman Leverkusena Bernd Leno.

Najbolji mladi vratari svijeta:

1. Jan Oblak                     194 utakmice / 95  bez primljenog gola / 49%
2. Thibaut Curtois             256 utakmica / 115 bez primljenog gola / 45%
3. Marc-Andre ter Stegen 254 utakmice / 101 bez primljenog gola / 40%
4. Wojciech Szczesny       267 utakmica / 95  bez primljenog gola / 36%
5. David De Gea               325 utakmica / 106 bez primljenog gola / 33%
6. Bernd Leno                   331 utakmica / 111 bez primljenog gola / 33%
7. Mattia Perrin                 202 utakmice / 58  bez primljenog gola /  29%

Za usporedbu, pogledajmo i kako Oblak stoji među rekorderima Lige prvaka, gdje je u vodstvu Iker Casillas sa njih 53. 51 je skupio Edwin van der Sar, 49 Peter Cech, 45 Victor Valdes, dok najboljih pet zatvara Gianluigi Buffon s 41 dvobojem s praznom mrežom. U TOP 10 su još Brazilac Dida, Nijemci Oliver Kahn i Manuel Neuer, Portugalac Victor Baia te već spomenuti Španjolac Santiago Canizares koji je skupio 28 dvoboja bez gola. U ovom trenutku, nakon samo dvadeset odigranih susreta, Jan Oblak ih ima već 11, to je čak 55 posto, više od svih spomenutih na listi.

Najbolji vratari u povijesti Lige prvaka:

1. Iker Casillas              167 utakmica /  53 bez primljenog gola / 31,7 %
2. Edwin van der Sar     98  utakmica /  51 bez primljenog gola / 52,0 %
3. Petr Cech                  111 utakmica / 49 bez primljenog gola / 44,1 %
4. Víctor Valdés            106 utakmica /  45 bez primljenog gola / 42,5 %
5. Gianluigi Buffon         99  utakmica /  41 bez primljenog gola / 41,4 %
6. Dida                           72  utakmica /  34 bez primljenog gola / 47,2 %
7. Oliver Kahn                103 utakmica / 34 bez primljenog gola / 33,0 %
8. Manuel Neuer            85  utakmica /  32 bez primljenog gola / 37,6 %
9. Vítor Baía                   70  utakmica / 31 bez primljenog gola / 44,3 %
10. Santiago Canizares  65  utakmica / 28 bez primljenog gola / 43,1 %
...
Jan Oblak                       20 utakmica / 11 bez primljenog gola /  55,0 %

Pročitajte više