Obilna kiša potopila dio Istre i otoke, voda na kolniku otežava prometovanje autocestom A1

Foto: Regional Express

VRHUNAC nestabilnog vremena kakvo nas prati proteklih dana očekuje nas u idućih 48 sati, javlja istarski meteo portal IstraMet. Već jutros došlo je do prodora vrlo velike količine vlažnog i nestabilnog zraka u Sredozemlje što će rezultirati stvaranjem Genovske ciklone, piše Regional Express.

> Sutra moguće opasno nevrijeme: Meteoalarm izdao crveno upozorenje

Na dionici autoceste A1 između čvorova Posedarje i Maslenica u smjeru Zagreba vozi se uz ograničenje brzine na pojedinim dijelovima, zbog veće količine vode koja se zadržava na kolniku, izvijestio je Hrvatski autoklub.


Kolnici su mjestimice mokri ili vlažni i skliski u Hrvatskom primorju, Gorskom kotaru, Lici, Dalmaciji te dijelu središnje i sjeverozapadne Hrvatske. Na autocesti A6 Rijeka-Zagreb magla smanjuje vidljivost između vijadukta Bukovo i tunela Tuhobić.

Kiša potopila Labin, Rabac, Umag, otoke...

Nova ciklona izraženije je počela djelovati na vrijeme već tijekom današnjeg jutra, kada je nad istokom Istre i Kvarnerom došlo do jakog razvoja oblaka. Najjači su pljuskovi zabilježeni na istoku Istre oko Labina, gdje je prema mjernoj postaji Labin-Kazakape palo čak 72 mm kiše u samo nešto više od sat vremena.


Obilne kiše bilo je i na dijelu Kvarnera, dijelu središnje i sjeverne Istre, ali zasad meteorološke postaje nisu zabilježile tako velike količine kao u Labinu. Poplavljen je i Umag. Kako doznajemo, poplavljeni su i otoci na srednjek Jadrana Pag, Molat, Viri drugi. Ulicama su se slijevale prave bujice. Iz IstraMeta ističu da ovakav tip ciklone nije čest u srcu ljeta, stoga je u kombinaciji s visokim temperaturama zraka i toplim morem izgledna pojava opasnih vremenskih prilika.

Čeka nas vrlo nestabilnih 48 sati

Upozoravaju da će atmosfera u idućih 48 sati biti vrlo nestabilna uz čestu kišu i pljuskove praćene grmljavinom, a da se lokalno uz jači razvoj oblaka ne može isključiti ni mogućnost snažnog nevremena uz tuču. U kratkom vremenskom roku može pasti i više od 100 mm oborina, odnosno u samo nekoliko sati zabilježena količina oborina mogla bi biti veća od srpanjskog prosjeka.

Također valja skrenuti pažnju na vjetar, a posebno se to odnosi na nautičare. Naime zbog blizine ciklonalnog centra na otvorenom moru prema Italiji iduće noći valja očekivati olujne udare vjetra, prognozirani smjer koji vidi ALADIN možete pogledati na stranicama IstraMeta. Postupno smirivanje vremena slijedi od petka kada će temperature zraka porasti do 30°C, a iako su i dalje mogući lokalni grmljavinski pljuskovi, oni će uglavnom biti rezervirani za Ćićariju. Ipak, sudeći prema dugoročnijim prognozama, velikih ljetnih vrućina uz temperature zraka iznad 35°C nema na vidiku.

Posljednja ciklona izraženije je djelovala na vrijeme još u subotu, ali i period između dvije ciklone nije prošao bez kiše. Jučer je također bilo poslijepodnevnih pljuskova u kojima možemo istaknuti Badernu i Žminj sa 20 mm kiše, a pljuskova je bilo još sjevernije od Pule, oko Pazina i Učke te Višnjana.

Pročitajte više