KORONAKRIZA

Neustavnu odluku Stožera o zabrani rada nedjeljom mogli bismo skupo platiti

Foto: Pixsell/Goran Kovacic

USTAVNI sud jučer je donio odluku po kojoj je osam od devet mjera Nacionalnog stožera tijekom epidemije koronavirusa u Hrvatskoj bilo ustavno. No, jedna nije bila u skladu s Ustavom, ona o privremenoj zabrani rada nedjeljom. Ta odluka je, podsjetimo, bila na snazi oko mjesec dana.

U postupku pokrenutom na vlastitu inicijativu Ustavni sud je utvrdio da zabrana rada trgovina nedjeljom nije bila u skladu s Ustavom. "Ustavni sud utvrdio je da mjera zabrane rada nedjeljom u utvrđenom razdoblju, iako je težila ostvarenju legitimnog cilja zaštite života i zdravlja građana nije ispunjavala zahtjeve razmjernosti", priopćio je Ustavni sud. 

>> Ustavni sud: Privremena zabrana rada nedjeljom protuustavna, sve ostalo je u redu

Odluka Stožera za koju su nam - Index je prvi Stožeru na presicama počeo postavljati pitanje njene opravdanosti - tvrdili da nije politička, nego striktno epidemiološka, sada je, dakle, proglašena - neustavnom.  

Ustavni stručnjak Đorđe Gardašević jučer je u razgovoru za Index potvrdio da takva odluka Ustavnog suda otvara mogućnost tužbi prema državi.

>> Slijede li sad tužbe zbog neustavne odluke Stožera? Evo što kaže ustavni stručnjak

"U slučaju kada Ustavni sud utvrdi neustavnost nekog propisa, teorijski postoji mogućnost da netko tko je primjenom tog propisa pretrpio štetu traži naknadu, ali to je postupak koji se ostvaruje pred građanskim sudovima", rekao je Gardašević za Index.

Pričali smo s čelnim ljudima Westgatea i Emmezete

Ako bi do takvih tužbi došlo i ako bi presude išle u korist tužitelja, odštetu bi morala platiti država, odnosno - porezni obveznici. Takve odštete zasigurno ne bi bile male, što znači da bismo svi skupa mogli skupo platiti neustavnu odluku Stožera o zabrani rada nedjeljom.

Sada se postavlja pitanje hoće li trgovački centri, odnosno lanci zaista tužiti državu. Kako bismo došli do odgovora na to pitanje, razgovarali smo s Denisom Čupićem, direktorom Westgatea i predsjednikom HUP-ove Koordinacije neprehrambene trgovine i trgovačkih centara, te Slobodanom Školnikom, predsjednikom Uprave Emmezete.

"Mi smo od samog početka, čim je krenula ta priča o zabrani rada nedjeljom, upozoravali da je bilo kakva regulacija koja se odnosi na točno određene objekte zapravo diskriminatorna. Imate odluku da neki objekti neko vrijeme ne mogu raditi, a trebalo bi biti ili svi ili nitko, u protivnom se radi o protuustavnoj diskriminaciji. I kad je to krenulo, mi smo angažirali jedan veliki odvjetnički ured da nam izradi pravno mišljenje o toj tematici i jedan od njihovih argumenata bilo je upravo načelo razmjernosti, koje u svojoj odluci navodi i Ustavni sud. Na to smo upozoravali i vladu, dakle, da se nas takvom mjerom stavlja u nepovoljniji položaj i da bi to moglo imati ekonomske posljedice", rekao je Čupić za Index.

"Neki lanci razmišljaju o tužbi vezanoj uz ograničenje rada nedjeljom"

"Znam da neki trgovački lanci razmišljaju o tužbi vezanoj uz ograničenje rada nedjeljom. Što se nas tiče, mi smo uvijek više za razgovore. Ja sam inače i predsjednik Koordinacije neprehrambene trgovine i trgovačkih centara HUP-a (Hrvatske udruge poslodavaca, op. a.) i mi smo, što u vrijeme općih, a što specifičnih ograničenja vezanih uz rad nedjeljom, pozivali vladu na razgovor. Nažalost, tadašnji ministar gospodarstva nije se odazvao, a sada ćemo i novog ministra gospodarstva Tomislava Ćorića pozvati na razgovor", navodi Čupić.


Denis Čupić

"U svjetlu jučerašnje odluke Ustavnog suda mislim da je ovo dobra prilika da vlada krene razgovarati s nama", dodaje naš sugovornik.

Prvi čovjek Westgatea upozorava da se trgovački sektor u Hrvatskoj, a naročito onaj neprehrambeni, ove godine suočava s ogromnim strukturnim problemima.

"Situacija je otežana i zbog obaveze nošenja maski u trgovinama"

"Taj sektor je generalno najviše pretrpio zbog lockdowna, a ove kompenzacije su pomogle u smislu gašenja požara, ali i nakon toga su potrebne neke vrste polica osiguranja koje bi popravile nastalu štetu. Austrija je, primjerice, uvela određena olakšanja za fiksne troškove, a ja se nadam da će i Hrvatska naći neki modalitet pomoći neprehrambenim trgovinama. Velik dio trgovaca sada ima problema s financiranjem roba. Situacija je otežana i zbog uvođenja obaveza nošenja maski, zbog koje imamo niži broj posjeta trgovinama. Druga polovica kolovoza je zbog početka škole obično jedan vrlo jak period za trgovine, ali sada je evidentno da ljudi puno manje vremena provode u trgovinama, sve su to negativni utjecaji", tumači Čupić. 

Čupić podsjeća da su trgovine, a naročito trgovine neprehrambenim proizvodima, itekako važne za hrvatsku ekonomiju.

"Nama trebaju rješenja sada, a ne za 4, 5 godina kad budemo mrtvi"

"Mi plaćamo poreze i, u krajnju ruku, plaće u neprehrambenim trgovinama su velikim dijelom iznad prosjeka plaća u Hrvatskoj", ističe Čupić pa se vraća na temu mogućih tužbi prema državi.

"Mi ćemo pratiti pravne reperkusije ove odluke Ustavnog suda, ali prije nego što krenemo govoriti o tužbama, moram napomenuti da nama rješenja trebaju sada, a ne za 4, 5 godina kad budemo mrtvi i kad budemo mogli tek posthumno dobiti nekakvu medalju. Takve tužbe uvijek traju. Vlada mora shvatiti da mora sjesti s nama za stol i početi razgovarati o mjerama", upozorava Čupić pa podsjeća da nisu samo trgovci oni koji bi mogli tužiti Hrvatsku nego i osiguravajuća društva.

"I osiguravatelji razmišljaju o tužbama"

"Mi veliki imamo police osiguranja, a neki od njihovih elemenata su vezani i uz pandemiju. Mi smo prema njima već postavili zahtjeve, oni su to odbili, ali ti procesi traju. Oni će početi gubiti te parnice i njima se tu onda otvaraju putevi za tužbe prema državi. Oni koji, dakle, razmišljaju o tužbama su i osiguravatelji. Što država prije reagira i krene gasiti ovakvu situaciju u trgovinama, to će biti manje opasnosti za proračun kroz takve tužbe", navodi Čupić pa se vraća na odluku o privremenoj zabrani rada nedjeljom, koja je jučer proglašena neustavnom.

"Ta odluka je donesena u jednom izvanrednom trenutku, ali je ujedno dokazala da se pravni sustav kod nas arbitrarno odnosi prema određenim djelatnostima. Mi smo jedina zemlja na svijetu koja je uvela zabranu rada nedjeljom u ovim okolnostima, a takve odluke se u konačnici očituju i na investicijskom rejtingu zemlje", zaključuje Čupić.

Školnik: Nećemo ići s tužbama, zabrana rada nedjeljom ne bi uopće trebala biti tema

Predsjednik Uprave Emmezete Slobodan Školnik za Index je rekao kako ne planiraju tužiti državu, ali će se nastaviti boriti za pojednostavljenje poslovanja i što manje državne regulacije.


Slobodan Školnik

"Nećemo ići ni na kakve tužbe. Taj novac neka ostane za daljnji razvoj, za pojednostavljenje poslovanja. Ako smo svi nešto iz toga naučili, bit ćemo zadovoljni", jasan je Školnik, koji smatra da bilo kakva zabrana ili ograničavanje rada nedjeljom uopće ne bi trebala biti tema.

"Hrvatska ovisi o osobnoj potrošnji, država živi od PDV-a. Bilo kakvo igranje sa smanjenjem ekonomske aktivnosti ne bi bilo dobro", zaključuje Školnik.

Pročitajte više