KORONAVIRUS U HRVATSKOJ

Jedan od čelnih ljudi u KB Dubrava podnio ostavku. Beroš šalje inspekciju u bolnicu

Foto: Boris Ščitar/Pixsell

NESLUŽBENO doznajemo kako je zbog stanja u KB-u Dubrava, gdje se prema riječima liječnika, pacijentima ne može pružiti adekvatna skrb jer im nedostaje i osnovnih lijekova i hrane za bolesnike, pomoćnik za kvalitetu dr. Božo Radić podnio ostavku. To nam nije službeno potvrđeno budući da nam se ravnatelj KB-a Dubrava Srećko Marušić nije javljao na pozive, no više različitih izvora Indexu je potvrdilo navedenu informaciju.

Dr. Radić je zamjenik šefa Povjerenstva za kvalitetu KB-a Dubrava dr. Josipa Ćurića, a Index doznaje detalje ostavke koju je podnio s 1. studenim ove godine.

>> Pismo liječnice KB-a Dubrava: Nismo imali kisik za pacijenticu. Bio je potrošen

Index je kontaktirao dr. Radića, međutim, rekao je da nam ne može ništa reći. Na pitanje je li istina da bolnici nedostaju osnovne stvari poput lijekova i hrane, samo je kazao da "nije lako".

Zrinka Šafarić Oremuš, predsjednica podružnice Hrvatskog liječničkog sindikata u KB-u Dubrava za Index je rekla da je čula da je dr. Božo Radić podnio ostavku. Istu informaciju potvrdila su nam dva različita izvora iz KB Dubrava, dok nam dr. Radić, kad smo jutros razgovarali s njim, ovu informaciju nije demantirao.

U pismu koje smo dobili, a u kojem dr. Radić podnosi ostavku, navodi se da Služba za kvalitetu (SLK) više ne može izvršavati svoje obaveze prema pacijentima i osoblju u sadašnjim uvjetima rada i organizacije KBD-a, posebno imajući u vidu PRIC (Prihvatni centar za Covid) KBD.

Ističe se kako je od početka prvog vala epidemije SLK svakodnevno radila i koristila alate koje su joj na raspolaganju i tako sudjelovala u izradi mnogobrojnih postupaka koji su se koristili i koji se koriste.

"Apelirao sam da se uspostavi zakonito ustrojstvo i struktura što se do danas nije dogodilo"

"Neovisno o vrlo zahtjevnom periodu od 1.3., SLK je zaprimila brojne pritužbe i sa 100%-tnim učinkom ih adaktirala. Sve zadatke koje su stavljeni pred nju kao i svi zahtjevi prema Zakona su bili izvršeni imajući u vidu uvijek u vidu suštinu postojanja SLK.

Nažalost, nedostatkom strategije planiranja i nepostojanjem cilja, uspostavljanjem paraformalnih tijela, smatram da je utjecaj SLK intencijski minoriziran usprkos tome što boravak unutar KBD predstavlja značajan rizik kako za pacijente tako i za osoblje neovisno o iznimnom trudu mnogobrojnih djelatnika.

Kako SLK nema izvršne ovlasti, nego služi kao izvršna ispomoć, tako sam dva puta službeno apelirao da se uspostavi zakonito ustrojstvo i struktura PRIC KBD, što se do danas nije dogodilo, a ujedno do danas nisam o tome dobio nikakav službeni odgovor", stoji u pismu koje je poslano dr. Ćuriću u kojemu liječnik navodi da je poslao zamolbu za Sporazumni raskid ugovora.

Liječnik dalje u pismu navodi kako je svjestan kritičkog trenutka u kojem se nalaze i da se njegov čin može okarakterizirati kao bijeg i da se unaprijed samovoljno proglašava moralno suodgovornim jer nije uspio utjecati na to da se ključne stvari promijene. Navodi kako smatra da odgovornost leži u neučinkovitom vodstvu, neadekvatnom znanju i sposobnosti za upravljanje specifičnom krizom u kojoj se, kako je istaknuo, KB Dubrava nalazi već 7 mjeseci. Na kraju je dodao da od trenutka kad ga više neće obvezivati Ugovor o radu, da će koristiti svoja znanja i vještine te volontirati u radu bolnice.

Beroš šalje inspekciju u Dubravu

Nekoliko puta smo zvali ministra zdravstva Vilija Beroša i slali mu poruke u kojima smo ga tražili komentar na situaciju u KB Dubrava, no ispričavao se sastancima i do objave teksta nam se nije povratno javio. No, kasnije je potvrdio da je u KB Dubravu poslao zdravstvenu inspekciju koja će istražiti okolnosti iz anonimnog pisma liječnice koja tvrdi da u bolnici nedostaje hrane, lijekova te kisika za covid-19 pacijente.

Beroš je rekao kako će zdravstvena inspekcija provjeriti je li u pitanju neadekvatno postupanje bilo da je riječ o opskrbi hranom, lijekovima, kisikom ili bilo čime drugim.

"Ovo je jedna nova kriza koja se ne može usporediti ni sa jednom dosadašnjom krizom, osim s Domovinskim ratom, i tu je potreban određeni brzi odgovor i prilagodba novim okolnostima", kazao je i dodao kako je KB Dubrava u ovom trenutku preuzela na sebe najveći dio odgovora prema covid-19 pozitivnim bolesnicima.

"Već se radi na preraspodjeli kadrova, ne samo liječnika i medicinskih sestara, i učinit ćemo sve da pomognemo KB Dubrava da funkcioniraju na najbolji način", rekao je Beroš.

Pismo liječnice iz KB-a Dubrava: Nismo imali kisik za pacijenticu, bio je potrošen

Da je situacija u KB-u Dubrava izrazito zabrinjavajuća svjedoči i pismo liječnice koja tvrdi da bolnici nedostaju lijekovi i hrana. Ona u pismu opisuje više događaja kojima je sama prisustvovala. Tvrdi da je svakodnevno izložena i napadima obitelji jer pacijenti ne dobivaju terapije.

Prenosimo i njeno pismo:

"Bolesnici ne dobivaju obroke"

1. Svakodnevno bolesnici ne dobivaju obrok. Na kolicima iz kuhinje ne dođe pladanj s imenom pojedinih bolesnika iz nepoznatog razloga. U nekoliko sam navrata nazvala našu kuhinju te apelirala na problem na što je odgovoreno da će obrok doći. Budući da sam zbog „potrošnje“ opreme morala napustiti prostore RC-a, nazvala sam sestre koje su ostale na Odjelu, međutim istima nije poznato je li bolesnik dobio ili nije dobio ručak. Ja osobno ne poznajem sestre i med. tehničare s kojima sam u smjeni niti postoji adekvatno predstavljanje i raspoznavanje osoblja niti mogu po bolnici tražiti ljude koji bi mi potvrdili jesu li bolesnici jeli.

Sutradan u vizitama bolesnici potvrđuju da obrok nisu dobili, a isto navode i drugi bolesnici po sobama. Bolesnik koji je psihoorganski promijenjen u dobi od 82 godine je nakon što nije dobio ručak, ustao i sam hodao po odjelu te je samo zahvaljujući tehničaru spriječen njegov pad. Bolesniku je izmjeren GUK 3,8. Smatram da nisam odgovorna za potencijalno nastalu ugrozu bolesnika i loš ishod liječenja uzrokovan neadekvatnom prehranom bolesnika na koju ne mogu utjecati niti osjećam da moji individualni apeli nadležnim službama rješavaju ovaj problem na svakodnevnoj razini.

"Nemamo dovoljno lijekova"

2. U RC ne postoji adekvatna količina lijekova. Istaknut ću inhibitore protonske pumpe kao profilaksu ordiniranih kortikosteroida. Ne postoje adekvatni analgetici te je bolesnici s metastatskim karcinom u kosti radi bolova ordiniran Lupocet u dozi 500 mg koji je u tom trenutku bio jedini dostupni analgetik za kojeg smatram da nije adekvatan te ne može kupirati takve bolove. Svakodnevno sam izložena napadima bolesnika i obitelji radi nedostatka terapije, a nemam niti odgovor tko je odgovoran da se bolesnicima vrate njihovi lijekovi koji su donijeli od kuće budući da liječnici obiteljske medicine nisu dužni propisivati bolesnicima lijekove dok se nalazu u bolničkoj skrbi. Konkretno radi se o lijekovima za ulcerozni kolitis koje uzima bolesnik te isti bolesnik smatra da po izlasku iz bolnice neće svoju terapiju za što smatra da sam odgovorna ja kao njegov vodeći liječnik.

"Neadekvatna higijena"

3. Nadalje, svakodnevno primam pritužbe za neadekvatnu higijenu bolesnika (nedostatak sapuna, ručnika za ruke, nedostatak tuševa i broja sanitarnih čvorova) koja narušava stanje bolesnika te također ne nalazim nikoga odgovornog za to osim sebe koja sam potpisana na svim nalazima bolesnika.

"Bolesnica 3 dana bila gola u sobi s bolesnicima"

4. Također, ne postoji odgovorna osoba mimo mene za bolesnike kojima obitelj ne donosi osobne stvari. Bolesnica u dobi od 84 godine dovedena je iz mirovnog doma u pidžami koja je nakon nekoliko dana skinuta s bolesnice jer je bila prljava i bolesnica je tijekom 72 sata provela gola u sobi s još 3 bolesnika i 3 bolesnice izložena stalnim pogledima. Krevet navedene bolesnice nalazi se uz vrata sobe i tijekom 2 dana su se kraj tih vrata izvodili radovi izgradnje novih vrata prema objektu B te je bolesnica neprestano bila izložena vanjskoj temperaturi. Preko 20 telefonskih poziva sam uputila da se bolesnici omogući donirana majica i deka, međutim bolesnica je isto dobila 4. dan hospitalizacije. Kao i u gore navedenim slučajevima, smatram da posljedice istoga nisu moja pravno medicinska odgovornost.

"Nismo imali bocu s kisikom"

5. Prilikom preseljenja bolesnice srednje životne dobi u RIC (radi se bolesnici koja je bez kisika imala saturaciju oko 70%, a na 15 L kisika nije postignuta saturacija veća od 78%) nije bila dostupna boca s prijenosnim kisikom jer je kisik bio potrošen. Nije mi poznato tko je odgovorna osoba za isto. Budući da je bolesnica bila klinički loša, ista je preseljena bez kisika, vidno dispnoična, respiratorno ugrožena.

"Ne mogu čuti zvono zbog opreme"

6. Također, bolesnici se u vizitama žale na moj angažman tijekom boravka u RC jer me zovu i dovikuju i da ja ne dolazim na pozive. S obzirom na to da na sobama ne postoji zvono/alarm, a zbog opreme koju nosim ne mogu dobro čuti, ne čujem bolesnike koji dozivaju te smatram da u slučaju da bolesnik zove u pomoć i da zbog mojeg neodaziva nastupi za njega trajna posljedica, da nisam službeno kriva.

"Bolesnici ne dobiju terapiju"

7. Za kraj, s obzirom na izmjene sestara i tehničara, za razliku od uobičajenih vizita na odjelu, ne postoji uopće vizita sa sestrama (do jučerašnjeg dana 22. 10. 2020.) te ne postoji prijenos informacija o bolesnicima niti potvrda što je bolesnik i je li bolesnik dobio terapiju. Od bolesnika sam obaviještena da nisu dobili terapiju. Isto potvrđuju osobe koje s bolesnicima dijele bolesničke sobe.

"Bolesnicima nije pružena adekvatna skrb"

Zaključno, smatram da u ovim uvjetima rada bolesnicima nije pružena adekvatna medicinska skrb te da su narušena njihova prava. Za isto se ne smatram pravno medicinski odgovornom i u slučaju tužbi od strane obitelji ili samih bolesnika, mislim da nisam pravno zaštićena.

S obzirom da mi je sloboda savjesti zajamčena člankom 18. Opće deklaracije o pravima čovjeka, a po čl. 47. Ustava Republike Hrvatske (Narodne novine, pročišćeni tekst, broj 56/90, 135/97, 8/98, 113/00, 124/00, 28/01, 41/01, 55/01, 76/10, 85/10, 05/14), imam zajamčeno pravo na priziv savjesti, sukladno Hipokratovoj zakletvi, smatram da bolesnicima zbog tehničkih uvjeta u kojima radim ne pružam potrebnu medicinsku skrb te nisam odgovorna za potencijalno nepoželjne ishode liječenja", napisala je jedna liječnica.

Pročitajte više