Njemačko sveučilište planira zemljama vratiti sve ukradene ljudske ostatke

Ilustracija: EPA

MEĐUNARODNA ekipa znanstvenika sa Sveučilišta Göttingen u Njemačkoj proučava kolonijalnu prošlost više od 1000 ljudskih ostataka iz svoje kolekcije i planira ih vratiti u zemlje odakle su opljačkane. 

Kosti iz te zbirke uglavnom su lubanje iz Azije i Oceanije, a većina njih stigla je u Europu ilegalno u kolonijalnom razdoblju. Cilj istraživačkog projekta nazvanog "Osjetljiva porijekla" jest vratiti kosti u zemlje odakle potječu, rekao je član projekta Jonatan Kurzwelly.

Sveučilište je spremno vratiti sve ljudske ostatke iz kolekcije, rekao je član Holger Stoecker.

Većina kosti iz zbirke potječe s kraja 18. stoljeća

U svakom slučaju na Sveučilištu Göttingen zabranjeno je provoditi ispitivanja i podučavati služeći se ljudskim ostacima opljačkanima u vrijeme kolonijalizma, dodaje Stoecker. 

Kada je projekt započet u ljeto 2020., već su bili vraćeni ljudski ostaci na Havaje, a sada se planira povrat u Australiju i Novi Zeland.

Većina kosti iz zbirke potječe s kraja 18. stoljeća ili nešto ranije. 

Povrat opljačkanih predmeta iz kolonijalnog doba postala je središnja tema kulturne rasprave u Njemačkoj, osobito kad je riječ o dragocjenostima kao što su beninske bronce, ploče i skulpture koje su ukrašavale kraljevsku palaču Kraljevine Benin, na području današnje države Edo u Nigeriji, a stvarali su ih od 13. stoljeća umjetnici naroda Edo.

Mnoge od tih metalnih skulptura iz nekadašnjeg Kraljevstva Benin bit će vraćene u ovoj godini zahvaljujući povijesnom sporazumu između dviju zemalja, a neke će ostati u Njemačkoj kao posudba.

Pročitajte više