Predsjednica sindikata: Ispisali smo sindikalnu povijest. Članovi: Prodani smo

Foto: Hina

Osmotjedni štrajk pravosudnih službenika i namještenika jučer je priveden kraju odlukom sindikalnih povjerenika Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika. Štrajkaški odbor donio je odluku o prihvaćanju vladine ponude o 12-postotnom povećanju plaće, a kako je istaknula predsjednica sindikata Iva Šušković radi o povećanju od 80 ili 90 eura, što je mnogo manje od 400, odnosno 300, eura koliko su prvotno tražili.

Odluka nije bila jednoglasna, članstvo sindikata bilo je duboko podijeljeno, a sindikalni su povjerenici uvjeravali da je ipak prevagnulo mišljenje većine, iako tijesne.

"Naime, u ovom trenutku članstvo je glede ponuđenog podijeljeno, mi smo na štrajkaškom odboru sumirali rezultate. Od 47 sindikalnih podružnica koje su se izjasnile, 25 podružnica prihvatilo je ponudu vlade" kazala je predsjednica Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika (SDLSN-a), Iva Šušković, na jučerašnjoj konferenciji za novinare.

Šušković je priznala da je članstvo bilo podijeljeno, pa je odluku o prihvaćanju vladine ponude na kraju prelomio štrajkaški odbor. “Od ukupnog broja članova sindikata, kojih je oko 5000, izjasnilo se oko 3000 članova, a više od 50 posto bilo je za”, istaknula je Šušković.

Istaknula je i da su uspjeli "ispisati sindikalnu povijest". “Unatoč svojoj trenutnoj zakonskoj nereprezentativnosti, uspjeli smo organizirati zakoniti štrajk zbog zaštite i promicanja gospodarskih i socijalnih interesa što nikome nije uspjelo u novijoj hrvatskoj povijesti”, istaknula je Šušković.

"Povjerenici su vršili pritisak"

No od jučer se u medijima i na društvenim mrežama mogu čuti glasovi nezadovoljnih radnika u pravosuđu koji tvrde da je konkretno povećanje za mnoge manje od iznosa koji ističu povjerenici te sumnjaju u valjanost glasovanja o prekidu štrajka. Indexu su se javili djelatnici na sudovima koji kažu da su jako razočarani prekidom štrajka te da se osjećaju "prevareno, izdano i prodano."

Kažu kako imaju informacije da su "neki određeni sindikalni povjerenici vršili pritisak na članove da se mora pristati na ponudu", te tvrde da su ih nazivali da mobitel kada su im rekli da se ne slažu s ponudom.

"Kao prvo, na mail smo dobili jasne upute kako će se brojati broj članova za i protiv, no to nije ispoštovano. Brojale su se sindikalne podružnice od kojih je navodno 25 od njih 47 odlučilo da prihvaćaju ponudu. Postavlja se pitanje zašto je to odrađeno na tako prljav način i s kojim razlogom, od nas, koliko znamo 7000, glasalo je samo 3000.

Također, mnogi kolege i kolegice nisu mogli glasati zato što su trenutno na godišnjem odmoru ili bolovanju. Mnogi članovi se žale da nisu imali dovoljno vremena. Dan je rok jučer do 14 sati iako smo to mogli odraditi i sutra dok ljudi malo razmisle. Neki čak niti nisu dobili ponudu", rekli su nam u mailu članovi sindikata koji su htjeli ostati anonimni.

"Plaće će rasti manje nego što se priča"

Dodaju da povećanje od 12 posto nekima od njih znači plaću veću za 70 eura, dok će nekima kojima je plaća trenutno manja od 600 eura plaća rasti i manje. "Onih 100 eura što nam je Vlada 'velikodušno' dala ne računamo iz razloga što će taj dodatak nestati s prvim siječnja", kažu.

Članovi sindikata također su Indexu poslali poruke u kojima sindikalna povjerenica iz Karlovca u zajedničku grupu piše kako se nada da će štrajk završiti toga dana, nekoliko sati prije nego što su jučer ostali saznali za vladinu ponudu.

"Nama to dan prije, kada smo za ponudu čuli iz medija, nije bilo ni u primisli. Svi smo prokomentirali između sebe da nećemo pristati na ponudu. Kasnije je obrisala te poruke", navode članovi sindikata.

"Kako je moguće da su mali sudovi nadglasali najveće sudove u najvećim gradovima?"

Kažu i kako imaju informacije da su Županijsko državno odvjetništvo, Općinsko državno odvjetništvo, Općinski građanski sud u Zagrebu, Županijski sud, Prekršajni sud u Zagrebu, Prekršajni sud Virovitica, Općinski sud u Splitu, Županijski sud u Rijeci, Županijsko državno odvjetništvo, Općinsko državno odvjetništvo, Prekršajni sud Sisak te cijela Dalmacija odbili ponudu vlade. "Postavlja se pitanje kako je moguće da su mali sudovi nadglasali najveće sudove u najvećim gradovima?", pitaju se.

Dodaju da, ako je uopće istina da je 25 podružnica preglasalo ukupnih 47, došlo do apsurda u kojem su sudovi s manjim brojem članova preglasali one s većim.

"Gospođa Šušković kaže da je morala prihvatiti ovu ponudu jer ne bi bilo druge, no kako bi i bilo druge ponude ako nismo odbili prvu? Podsjećam i da se stalno govorilo da će svaka ponuda, pa makar ona bila i nula, biti data članovima na odlučivanje te se svi pitamo u čije ime je dotična odlučila i otkud joj uopće pravo? Sve gore navedeno navodi na zaključak da prihvaćanje ponude nije bilo niti legitimno niti moralno", poručuju članovi sindikata, a mnogi sada razmišljaju i o napuštanju SDLSN-a. 

Poslali smo upit SDLSN-u i predsjednici Ivi Šušković, i zamolili ih da komentiraju tvrdnje njihovih nezadovoljnih članova, a odgovore ćemo objaviti kada ih dobijemo.

Pročitajte više