Slovenska ministrica Žnidar: "Štitimo schengensku granicu koliko god možemo"

Foto: FAH

SLOVENSKA ministrica unutarnjih poslova Vesna Gjerkeš Žnidar izjavila je u petak da Slovenija  u teškim uvjetima migrantske krize štiti schengensku granicu prema Hrvatskoj, te da ničim nije ugrozila schengensko područje.

"Činimo sve što je ovog trenutka moguće da u Europi ponovo dođe do prilika koje će omogućiti cjelovito provođenje schengenske regulative", rekla je slovenska ministrica u Bruxellesu na sastanku ministara unutarnjih poslova članica EU-a dodavši da ne vidi razloga zašto bi se dovodilo u pitanje članstvo Slovenije u Schengenskom prostoru.

"Na iskušenju nije Slovenija nego EU, mi smo naš test izvršili izuzetno dobro, provodimo registraciju i sigurnosne preglede, što je bit Schengena, činimo sve moguće da se sigurnost ne bi smanjila", kazala je Gjerkeš, rekavši da teškoće oko provođenja schengenskih pravila nisu problem Slovenije nego EU-a.

Ocijenila je kako nema nikakvog razloga za razmišljanja o isključenju Slovenije iz Schengena ili za formiranje mini-Schengena u koji ona ne bi bila uključena, te da joj tu zamisao nitko službeno nije niti predstavio.

Ideja o mini-Schengenu

Ideju o mini-Schengenu odbacio je u petak i slovenski predsjednik Borut Pahor, rekavši da se zauzima da parlament zajedničkim nastupom vlade i oporbe donese strateški dokument kako ubuduće upravljati migracijskom krizom, kao plan koji bi uz parlament prihvatila i javnost, a koji bi jamčio da će Slovenija ostati dio Schengenskog područja u kojemu je 26 europskih država.
Moramo učiniti sve da se granica Schengena s Kupe ne premjesti na Karavanke, kako bi ostali u skupini međusobno najviše povezanih država EU-a, kazao je Pahor u razgovoru za Slovensku tiskovnu agenciju STA.

Ideju o mini-Schengenuu, smanjenju Schengenskog prostora na nekoliko država pri čemu bi južna granica tog prostora bila na austrijsko-slovenskoj granici, odnosno Karavankama, rezolutno su u četvrtak odbili premijer Miro Cerar i ministar vanjskih poslova Karl Erjavec, rekavši da je to za Sloveniju potpuno neprihvatljivo i da bi to dovelo do erozije EU-a i bilo "početak njenog kraja".

Nizozemski list Telegraaf objavio je u srijedu da vlada u Den Haagu razmatra mogućnost uvođenja manjeg prostora bez kontrola na unutarnjim granicama u koji bi ušle Nizozemska, Belgija, Luksemburg, Njemačka i Austrija kako bi se lakše kontrolirao priljev migranata te da bi zemlje mini-Schengena provodile strože kontrole na svojim vanjskim granicama.
 

Pročitajte više