PREOKRET U FINALU EURA Španjolska prvi put osvojila europsko rukometno zlato!

RUKOMETAŠI Španjolske novi su prvaci Europe! U finalu u zagrebačkoj Areni pobijedili su Švedsku 29:23.

Nakon što su četiri puta poraženi u finalima europskih prvenstava, Španjolci su konačno otišli do kraja i osvojili svoje prvo europsko zlato.

U ranijoj utakmici za treće mjesto Francuska je pobijedila Dansku 32:29 i osvojila broncu.

Do devete minute utakmica je bila u egalu, a onda su Šveđani u dvije i pol minute otišli na tri razlike (7:4). Na vratima Švedske odličan je bio golman Mikael Appelgren, koji je u 12 minuta skupio 6 obrana, a do kraja prvog dijela čak 11.

Ipak, Španjolci se brzo vraćaju na gol minusa (6:7), ali do kraja prvog poluvremena stalno su bili u zaostatku i na kraju su otišli na odmor sa dva pogotka manje od Šveđana (12:14). Za prednost Švedske nakon 30 minuta najzaslužniji je bio vratar Appelgren.

Španjolci su u nastavku u obrani igrali fantastično, a razbranio se i Arpad Šterbik koji je skupio osam obrana i postao heroj finala samo četiri dana nakon što je sletio u Zagreb i priključio se reprezentaciji nakon dvije godine pauze.

Španjolska je u pet i pol minuta drugog poluvremena zabila četiri gola u nizu i iz minusa je otišla na dva gola viška (16:14). Do 41. minute Španjolci su napravili seriju 7-1, te su stigli do vodstva 19:15, a ta se prednost samo povećavala i deset minuta prije kraja susreta iznosila je sedam pogodaka (24:17). Do kraja susreta Španjolci su rutinirano čuvali prednost i postali europski prvaci.

Kod Španjolske najefikasniji su bili Ferran Sole i David Balaguer sa po pet golova, a Šveđane je predvodio Jesper Nielsen sa pet pogodaka, dok je Niclas Ekberg zabio četiri.

Španjolska je postala šesta zemlja s naslovom europskog prvaka, dok je Švedska i dalje najuspješnija u povijesti europskih prvenstava sa četiri zlatne medalje.

KRAJ

58` Neće biti drame, Španjolci sigurno brane prednost.

55` U posljednjih pet minuta Španjolska ulazi sa šest golova prednosti.

52`I Arpad Šterbik igra sjajnu utakmicu, skinuo je sedam udaraca (50%) i zadržao Španjolce a sigurnoj prednosti

46` Henningsson je smanjio, ali Entrrerios i Dušebajev nastavljaju puniti mrežu Švedske, 22:16, najveća prednost do sada.

43` Balaguer dodaje još dva gola, a Španjolska je na pet golova prednosti, 20:15!

39` Zachrisson prekida švedski post, ali Entrerrios i Arino odvode Španjolce na +3, 18:15!

36` Španjolska je na +2! Balaguer je zabio za 16:14

34` Sole je zabio za preokret na 15:14!

32` Arino i Balaguer su u manje od dvije minute izjednačili na 14:14

Poluvrijeme

30` pola minute do kraja Figueras je smanjio zaostatak Španjolske

29` Zachrisson je pogodio za +2 Švedske, a Gottfridsson donio 11:14 minutu prije odmora

27` Sole je s dva gola opet vratio Španjolsku na -1

26` Arnesson je pogodio, a Dujšebajev i Entrrerios nisu uspjeli zabiti, Nielsen donosi Šveđanima 9:12

22` Dušebajev je smanjio s 9 metara,  Arino s krila doveo Španjolsku na gol zaostatka, 9:10

20` u posljednjih deset minuta prvog dijela Švedska ulazi s tri gola prednosti, Ekberg je zabio za 7:10

19` Appelgren briljira! Osma obrana na utakmici

16` Entrerrios i Sole smanjuju, ali Wanne zabija za 6:9

16` Sjajni vratar Švedske već ima sedam obrana!

12` Wanne s dva gola donosi Šveđanima +3, 4:7!

9` tri minute nije bilo gola, a onda opet zabija Jesper Nielsen za preokret na 3:4

6` Nielsen je dvaput zaredom izjednačio, sada na 3:3

2` Ekberg je izjednačio, a Entrerrios vratio vodstvo Španjolskoj

1` Rivera donosi Španjolskoj početno vodstvo

FINALISTI EURA u Hrvatskoj Švedska i Španolska odigrali su dosad 21 međusobnu utakmicu, a Skandinavci imaju dvostruko više pobjeda od momčadi s Pirineja.

Švedska je dobila 14 puta, u sedam utakmica su slavili Španjolci, a zanimljivo je da niti jedna utakmica nije završila neodlučenim ishodom.

Na europskim prvenstvima su igrali sedam dvoboja, Šveđani su dobili pet, a Španjolci dvaput. Ipak, određena utjeha za Španjolce je činjenica da nisu izgubili od Šveđana još od 2009. godine i SP-a u Splitu, kada je bilo 34-30 za Šveđane. Zadnja tri međusobna dvoboja dobili su Španjolci, od čega dvije na švedskom tlu - prije dvije godine u Malmoeu i EP-u u Poljskoj, te 2011. godine na SP-u u Švedskoj.

Također, jedan jedini put su igrali u finallu i to na EP-u u Italiji 1998. godine, a tada su Šveđani slavili s 25-23.

Švedska je najuspješnija  reprezentacija na europskim prvenstvima s četiri naslova, a Španjolci nemaju nijedan.

U susretu za brončano odličje igrat će Francuska i Danska. U 15 međusobnih dvoboja Francuzi imaju devet pobjeda, Danci šest, a kao i finalisti, niti ove dvije vrhunske reprezentacije nikad nisu igrali neriješeno.