NBA: Spursi prekinuli domaći niz Pacersa

SAN ANTONIO Spursima uspjelo je ono što nije uspjelo nikome još od 23. studenoga prošle godine svladati Indiana Pacerse u njihovom Conseco Fieldhouseu. Za konačnih 106:97 za Spurse najzaslužniji je bio mladi, 20-godišnji graditelj igre Tony Parker koji je ubacio 28 koševa, te tako nadomjestio lošiju predstavu prve zvijezde svoje momčadi, Tima Duncana.

Duncan je vrlo rano zapao u probleme s osobnim greškama, te je u igri proveo tek 23 minute za koje je postigao 12 poena uz loš šut 4-16, te uhvatio devet lopti. Uz Parkera, junak pobjede Spursa bio je Stephen Jackson sa 18 pogodaka, od čega je 14 postigao u drugom poluvremenu i devet skokova.

Za Pacerse, kojima je ovo bio prvi domaći poraz nakon 14 uzastopnih pobjeda, te tek drugi ove sezone, najviše je pokazao Jermaine O´Neal sa 31 košemi 10 skokova, Reggie Miller je dodao 19, a Brad Miller 15 poena i 12 skokova.

Los Angeles Lakersi pobjedom su otvorili razdoblje u kojem ih očekuje nekoliko teških gostovanja. Za 99-90 pobjedu protiv domaćih Phoenix Sunsa najzaslužniji je bio Kobe Bryant sa 40 koševa, a pridružio mu se i drugi superstar aktualnih prvaka, Shaquille O´Neal sa 25 ubačaja i 12 skokova. U redovima domaćina, koji su zaostajali tijekom čitavog dvoboja, najučinkovitiji su bili Stephon Marbury sa 33 koša i 10 skokova, te Shawn Marion sa 18 poena i 11 skokova.

U dvije utakmice sinoćnjeg programa dogodili su se veliki preokreti, jedan u režiji Dallas Mavericksa, a drugi je svojim navijačima priuštio Utah Jazz. Mavericksi su na poluvremenu dvoboja u Houstonu zaostajali za domaćim Rocketsima 46-53, da bi na kraju ostvarili uvjerljivu 104-81 pobjedu.

Osim sjajne obrane u drugom poluvremenu, vodeća momčad lige do pobjede je stigla i sjajnim šutem za tricu. Mavsi su dvoboj završili sa 15 pogodaka iza linije za tri poena, a prednjačio je Michael Finley sa sedam trica. Ipak, najbolji strijelac Mavsa bio je Dirk Nowitzki sa 34 koša, dok se Finley zaustavio na 29. Prvo ime Rocketsa bio je ´rookie´ Yao Ming sa 20 koševa, Cuttino Mobley dodao je 13.

Utah Jazz je bio još uvjerljiviji u drugom poluvremenu svog dvoboja protiv Portland Trail Blazersa. Nakon 37-47 na poluvremenu, drugi dio pripao je domaćinu sa čak 58-24 što je bilo dovoljno za konačnih 95-71. Samo 24 koša u drugom poluvremenu izjednačeni je najslabiji napadački učinak Blazersa u klupskoj povijesti u jednom poluvremenu, a samo devet poena koliko su postigli u četvrtoj četvrtini, najmanje je koševa u posljednjoj dionici igre u povijesti kluba iz Oregona.

Inače, Jazz je prvi puta sa klupe vodio inače pomoćni trener Phil Johnson, jer je glavni trener Jerry Sloan započeo odrađivati kaznu od sedam utakmica zabrane vođenja momčadi nakon fizičkog nasrtaja na suca prilikom dvoboja protiv Sacramento Kingsa.

Prvi strijelac Jazza bio je Matt Harpring sa 21 košem, Karl Malone ubacio je 20, te dodao 11 skokova i osam asistencija, dok su najučinkovitiji kod Blazersa bili Zach Randolph sa 15 i Jeff McInnis sa 11 poena.

Philadelphia 76-ersi nastavili su razočaravati svoje navijače. Protiv Atlanta Hawksa ubilježili su osmi poraz u posljednjih devet dvoboja u svom First Union Centeru. Konačnih 83-97 čak i nije toliko loše za Sixerse koji su krajem prvog poluvremena bili i u minusu od 24 poena. Hawkse je do četvrte gostujuće pobjede u sezoni predvodio Glenn Robinson sa 33 koša, Shareef Abdur-Rahim je dodao 20, a Dion Glover 15, dok je Allen Iverson za domaće postigao 37 poena, Keith van Horn je ubacio 15, a Eric Snow 11 uz 15 asistencija.

New Jersey Netsi upisali su rutinski 86-78 pobjedu protiv Washington Wizardsa. Richard Jefferson ubacio je 24 koša, a Kenyon Martin 19 uz čak 21 skok za Netse, dok su u sastavu Wizardsa najbolji bili Jerry Stackhouse sa 27 i Larry Hughes sa 12 pogodaka.

Miami Heat je zahvaljujući polaganju Travisa Besta 4.5 sekunde prije kraja stigao do 82-80 pobjede protiv New York Knicksa. Best je svojim košem zaključio 8-0 seriju Heata u posljednjih 1:14 minuta kojom su domaći poraz 74-80 preokrenuli u pobjedu. Kurt Thomas imao je priliku izjednačiti i odvesti dvoboj u produžetak, ali njegov šut nije pronašao metu. Prvi strijelac Heata bio je Eddie Jones sa 22 koša, Caron Butler je dodao 12, dok su u redovima Knicksa najbolji bili Latrell Sprewell sa 28 i Allan Houston sa 20 poena.

Pobjedu 77-75 protiv Chicago Bullsa Los Angleles Clippersima osigurao je Sean Rooks koji je u posljednjem napadu gostiju blokirao Jalena Rosea. Prvi strijelac Clippersa bio je Corey Maggette sa 25 koševa, dok je kod Bullsa najučinkovitiji bio Rose sa 24 ubačaja.

Povratak Tracy McGradyja u momčad Orlando Magic proslavio je 113-108 pobjedom nad Cleveland Cavaliersima. McGrady je ubacio 31 koš, te dodao 12 skokova, a dobro ga je pratio Mike Miller sa 21 poenom, dok su za goste najviše postigli Zydrunas Ilgauskas sa 22 i Smush Parker sa 21 pogotkom.

New Orleans Hornetsi lako su se obračunali s Toronto Raptorsima svladavši ih sa 104-83, a osim pobjede može ih radovati i činjenica da su pronašli pravu zamjenu za oizlijeđenoga Barona Davisa. Veteran Robert Pack, koji je s Hornetsima potpisao 10-dnevni ugovor postigao je 18 koševa uz 11 asistencija. Inače, prvi strijelac utakmice bio je David Wesley sa 25 ubačaja, dok je za goste iz Kanade najviše ubacio Voshon Lenard - 16.