ZOI Torino: Morgenstern najbolji na velikoj skakaonici

Austrijanac Thomas Morgenstern osvojio je anslov olimpijskog pobjednika u skijaškim skokovima na velikoj skakaonici u Pragelatu na Zimskim olimpijskim igrama.

Morgenstern je do zlata stigao skokovima od 133 i 140 metara, što je izjednačenje rekorda skakaonice, što mu je donijelo 276.9 bodova.

Srebrnu medalju osvojio je također Austrijanac, Andreas Kofler skokovima od 134 i 139.5 metara. Iako je ukupno skočio pola metra dalje od svog sunarodnjaka, Kofler je za zlatnim Morgensternom zaostao za 0.1 bod zbog lošijih ocjena za stil.

Brončano odličje osvojio je olimpijski pobjednik s male skakaonice Norvežanin Lars Bystoel sa 250.7 bodova (127.5 i 131.5 metara).

Novi olimpijski pobjednik, 19-godišnji Morgenstern već nekoliko godina slovi kao veliki talent, a svoju nadarenost potvrdio je u najnačajnijem trenutku, na ZOI, dok je u Svjetskom kupu dosada ostvario tek jednu pobjedu.

Najveći favorit za zlato, 28-godišnji Finac Janne Ahonen, koji već nekoliko sezona dominira u Svjetskom kupu, ponovno nije uspio osvojiti jedini naslov koji mu nedostaje u karijeri, onaj olimpijskog pobjednika. Natjecanje u Pragelatu je okončao na devetom mjestu.

Vodeći u ukupnom redoslijedu Svjetskog kupa Čeh Jakub Janda je bio deseti.