Slovenska policija suzavcem po izbjeglicama i aktivistima

Foto: FAH

SLOVENSKA policija na graničnom prijelazu Harmica s hrvatske i Rogulica sa slovenske strane nešto prije 22 sata je sprejem za rastjerivanje intervenirala na najagresivniju skupinu izbjeglica, kojih se više od 500 samo nalazi na ničijoj zemlji, tražeći od Slovenije da ih pusti preko granice.

Nakon što je policija upotrijebila sprej, došlo je do naguravanja između slovenskih policajaca i izbjeglica, no većih izgreda nije bilo. U toj policijskoj intervenciji je uz izbjeglice spreju bilo izloženo i nekoliko aktivista, koji su se okupili na graničnom prijelazu kako bi također od Slovenije tražili da izbjeglice pusti na svoj teritorij, a poslije i dalje u sjevernu i srednju Europu.

Izbjeglicama i aktivistima kojis u pošpricani sprejem pružena je liječnička pomoć. Prema neslužbenim informacijama, vlakom je nešto prije 22 sata pristiglo još novih 50-tak izbjeglica.

Više stotina izbjeglica u petak navečer nastavlja prosvjed na ničijoj zemlji između graničnog prijelaza Harmica i slovenskog graničnog prijelaza Rigonce, zahtijevajući od Slovenije da ih propusti prema njihovim odredištima u zemljama zapadne i sjeverne Europe. Izbjeglice su iz Sirije, Iraka, Afganistana, Pakistana, pa i afričkih zemalja.

Gotovo svi žele u Njemačku, a neki i u Nizozemsku. Među njima je i 21-godišnji sirijski student Amor iz Damaska, koji želi stići u Njemačku ili Švedsku i tamo nastaviti studij menadžmenta. U Hrvatsku je stigao u četvrtak iz Srbije, a na putu je već oko 15 dana i tvrdi da je do sada već potrošio oko 1.700 dolara. Kaže kako se ne namjerava vratiti, a ne bude li mogao prijeći u Sloveniju preko graničnog prijelaza, pokušat će to učiniti noćas zaobilazno preko Sutle. U Damasku mu je ostala obitelj, roditelji, braća i sestre, a on je na put krenuo s prijateljima.

Slovenski specijalci ne propuštaju aktiviste


Mještani Harmice izbjeglicama donose sendviče, deke i ostale potrepštine. Prema neslužbenim informacijama, slovenski specijalci ne propuštaju slovenske aktiviste, koji su došli dati podršku izbjeglicama, natrag u Sloveniju preko tog slovenskog graničnog prijelaza.

Skup potpore izbjeglicama "Otvorite granice" u organizaciji civilnog društva za sada protiče mirno i bez izgreda. Jedan hrvatski aktivist obratio se okupljenim slovenskim policajcima.

""Ono sve smo mogli misliti da će se dogoditi, ali da će se ovo dogoditi, to je užas, to je užas. I vidimo vam grč i teško vam je, i razumijemo vas, ali ono zajebite te naredbe i otvorite tu granicu. Ovo nije ništa! Nikakva granica", apelirao je prosvjednik na policajce.

Šefic: Hrvatska postupa protiv protupropisno

Državni tajnik u slovenskom ministarstvu unutarnjih poslova Boštjan Šefic optužio je u petak Hrvatsku da postupa protiv propisa i europskog aquisa jer navodno prepušta izbjeglice nekontrolirano prema slovenskoj granici, a neke od njih nije ni registrirala kako bi trebala.

"Hrvatska namjera sve migrante usmjeriti na slovensku i mađarsku granicu, što nije u skladu s pravilima EU-a i to će biti velik problem i izazov za Sloveniju", kazao je Šefic, koji koordinira skupinu zaduženu za izbjeglice.


Šefic je kazao da Slovenija ne može otvoriti humanitarni koridor za izbjeglice jer bi time kršila usvojena europska pravila i jer na drugoj strani nema zemlje koja bi izbjeglice, koji bi ušli u Sloveniju, primila.

Slovenija: Pristigla 251 izbjeglica

Po njegovim riječima, samo u Brežicama do 14 sati je utvrđeno da je pristigla 251 izbjeglica te je za njih slovenska policija utvrdila da su preko noći nezakonito stupili u Sloveniju koja je dio šengenskog prostora.

Slovenski premijer Miro Cerar, koji je u četvrtak isključio organizaciju humanitarnih koridora kazavši da je to nekorektna i opasna ideja i da Slovenija mora čuvati vanjsku granicu Schengena, u petak još nije reagirao na zadnje izjave hrvatskog premijera Zorana Milanovića kako će Hrvatska od danas promijeniti postupanje prema izbjeglicama jer susjedne države "gledaju u stranu" i prebacuju na druge to krizno pitanje.

Slovenski mediji javljaju da je hrvatska policija od popodne promijenila dogovoreni način suradnje sa slovenskom policijom oko izbjeglica koji se pokušavaju probiti preko nekontrolirane "zelene granice" mimo graničnih prijelaza, te da se ponašaju indiferentno kad vide ilegalni prelazak granice i upozorenja slovenskih kolega, kako je javila Slovenska nacionalna televizija. Vjeruje se da će Cerar na konferenciju za novinare hrvatskog premijera reagirati popodne, u izjavi nakon sastanka nacionalnog vijeća za obranu i sigurnost.

Oporba traži izvanredno zasjedanje parlamenta o izbjegličkoj krizi


U međuvremenu najveća oporbena slovenska stranka, koju vodi bivši premijer Janez Janša, zatražila je od vladajuće većine sazivanje izvanredno zasjedanje parlamenta o izbjegličkoj krizi, za koju tvrdi da eskalira i može poprimiti dramatične razmjere.

Obrazlažući inicijativu, predsjednik parlamentarnog odbora za kontrolu sigurnosnih službi Branko Grims, član Janšine stranke, kazao je novinarima kako se nada da će do izvanredne sjednice o izbjegličkoj krizi doći što prije.

"Zbog svog strateškog položaja i činjenice da je na vanjskoj schengenskoj granici prema Hrvatskoj, Slovenija će se naći kao najizloženija država na vrhu balkanskog koridora, suočena s masom ljutitih i iscrpljenih migranata, koje će se teško moći kontrolirati", kazao je Grims, dodavši da situacija koju vlada ne bi mogla kontrolirati može ugroziti nacionalnu sigurnost i izazvati velike gospodarske štete.

Pročitajte više