Tesla je živio 24 godine duže od prosjeka. Je li otkrio tajnu dugovječnosti?

Foto: Wikipedia

Usred neumorne težnje za dugovječnošću, ističe se jedan čovjek: Bryan Johnson. Ekscentrični poduzetnik privukao je pozornost svojim ekstremnim mjerama za produljenje životnog vijeka. Na pomlađivanje godišnje troši oko 2 milijuna dolara i nada se da će mu to pomoći da njegovo 46-godišnje tijelo izgleda i funkcionira kao da ima 18 godina.

Johnson je svoje napore protiv starenja transformirao u Project Blueprint, program koji za cijenu od 333 dolara mjesečno pomaže onima koji se žele pomladiti. Režim je fokusiran na prehranu i dodatke prehrani, kao što je mješavina orašastih plodova, sjemenki i bobičastog voća od 99 dolara, ali i na međugeneracijsku transfuziju krvi.

Naime, Johnson uzima krv svog sina tinejdžera, a svoju daje ocu. Obitelj je početkom 2023. posjetila kliniku u Dallasu, u kojoj su trojica muškaraca podvrgnuta transfuziji. Mladiću je izvađena litra krvi te su iz nje s pomoću stroja izdvojeni plazma, krvna zrnca i bijele krvne stanice, a onda ubrizgani ocu Bryanu. On je isto napravio za svog 70-godišnjeg oca, a mlađa bi im krv trebala pomoći da uspore proces starenja i poprave oštećene stanice.

Iako je tajna besmrtnosti i dalje neriješena, to nije spriječilo Johnsona i druge moderne stručnjake za dugovječnost da ponude smjernice o tome kako dodati godine životu. No, puno prije nego što se itko od tih gurua uopće rodio, svjetski poznati znanstvenik razvio je vlastiti protokol dugovječnosti koji mu je pomogao nadmašiti izglede i nadživjeti životni vijek svog vremena za više od 20 godina: Nikola Tesla, piše Popular Mechanics.

Odgođena smrt Nikole Tesle

Nikola Tesla nije živio vječno. Izumitelj je umro nedovoljno cijenjen, sam i u siromaštvu 7. siječnja 1943. od koronarne tromboze, navodi se u njegovoj biografiji.

U vrijeme Tesline smrti njegov laboratorij Wardenclyffe na Long Islandu bio je zatvoren gotovo 30 godina. Živio je u hotelu New Yorker na Manhattanu, gdje je njegovo ponašanje postalo sve ekscentričnije. Iako je navodno provodio veći dio svog vremena brinući se o divljim golubovima u parkovima New Yorka, Tesla je također pokušao, na poticaj Sovjetskog Saveza, razviti "zraku smrti", što je privuklo pozornost FBI-a.

Ipak, u svim tim tragičnim okolnostima Tesline smrti postoji jedan nevjerojatan element - njegove godine. Nikola Tesla umro je u dobi od 86 godina, što je daleko više od prosječnog američkog životnog vijeka koji je u to vrijeme iznosio 62.4 godine. U Hrvatskoj je 1960. životni vijek iznosio 65 godina, što pokazuje da je Teslina dugovječnost bila pravo postignuće.

Kako je Nikola Tesla pokušao živjeti vječno?

U ožujku 1935. godine, časopis Physical Culture objavio je tekst naslova Mladost i snaga Nikole Tesle u 78. godini. Osam godina prije smrti, Tesla je novinaru rekao: "Dok me dvije godine dijele od 80. rođendana, u formi sam kao što sam bio s 20."

Časopis Physical Culture pokrenuo je 1899. godine Bernarr Macfadden, koji je u neku ruku bio prvi američki fitness influencer. Promicao je svoju filozofiju zdravlja, naglašavajući prehranu i tjelesnu aktivnost te nekonvencionalne prakse poput posta i neprokreativne seksualne aktivnosti.

Macfaddenovi "healthatoriumi" stekli su popularnost u SAD-u promovirajući tjelovježbu u javnosti. Međutim, njegovi ambiciozniji projekti, primjerice uspostavljanje "Grada fizičke kulture" u New Jerseyu i pokušaj pokretanja religije koja se temelji na fitnessu pod nazivom "kozmotarijanizam", kasnije su ga potisnuli na margine američke zdravstvene povijesti.

Ipak, ovaj intervju iz Teslinih posljednjih godina otkriva da su određeni aspekti njegova wellness režima usklađeni s modernim strategijama dugovječnosti. U nastavku donosimo četiri tajne dugovječnosti Nikole Tesle.

Jedite dva obroka dnevno

Tesla je smatrao da nam jedan obrok daje energiju za dnevni rad, a drugi opskrbljuje tijelo materijalom potrebnim za obnovu dok spavamo.

"Isprobao sam sve: šest obroka u danu, tri obroka u danu, jedan obrok u danu. Na kraju sam shvatio da su dva obroka najkorisnija", rekao je Tesla.

Kada je upitan o tome kada jede, Tesla je izjavio: "Trebali bismo doručkovati dva sata prije nego što počnemo raditi, a odmoriti se dva sata nakon toga. Ako čovjek doručkuje između 7 i 8, trebao bi početi raditi u 10, raditi neprekidno pet ili šest sati, što bi značilo da mu je radni dan završio u 15 ili 16. Onda bi trebao otići kući i posvetiti nekoliko sati rekreaciji, odmoru i tjelovježbi, a posljednji obrok treba biti između 19 i 20."

>> Nikola Tesla nikad nije preskakao doručak i uvijek je jeo dvije iste namirnice

Ovaj pristup odražava današnji koncept povremenog posta. Iako postoje istraživanja koja ističu potencijalne prednosti povremenog posta, postoje i dokumentirani rizici i nedostaci. Peter Attia je u "Outlive: The Science of Art and Longevity" napisao: "Nije neuobičajeno da osoba koja slijedi povremeni post gubi na težini, ali njezin sastav tijela se mijenja na gore - gubi mišićnu masu, a tjelesna masnoća ostaje ista ili se čak povećava."

Jedite puno proteina i masti

"Svaki obrok trebao bi sadržavati nešto proteina i masti. Proteini izgrađuju, masti su gorivo", predložio je Tesla u časopisu Physical Culture.

Tesla je meso jeo samo rijetko, jednom ili dvaput godišnje. Umjesto toga, okrenuo se mahunarkama, povrću i voću.

"Još jedan izvrstan sastojak prehrane je bjelanjak jajeta. Žumanjak sadrži željezo i vitamine koji su dobri, ali i mokraćnu kiselinu koju izbjegavam koliko god je to moguće", govorio je Tesla.

Svaki dan hodajte 16 kilometara

"Najstimulativnija aktivnost, po mom mišljenju, je hodanje. Nikada ne hodam manje od šesnaest kilometara dnevno", izjavio je Tesla.

Istraživanja podupiru zdravstvene dobrobiti hodanja. Studija iz časopisa American Medical Association Network Open kaže da ljudi koji naprave 8000 ili više koraka barem jednom tjedno, imaju manji rizik od smrti tijekom razdoblja od jednog desetljeća u usporedbi s onima koji su hodali manje. No, 16 kilometara dnevno je pretjerano, sugerira studija.

Bez cigareta, kave ili seksa

Tesla je bio čovjek s nekoliko poroka. U intervjuu je otkrio da je "toliko ovisan o kavi da to izlaže njegovo srce pretjeranom naprezanju". Zato je prestao piti kavu, a kofeinska pića nazvao je otrovima.

Slično mišljenje imao je i o pušenju. "Pušio sam dosta, ali oko svoje dvadesete godine obećao sam da ću prestati i doista, to je bila posljednja cigara koju sam zapalio."

Teslina disciplina nije bila ograničena samo na kavu i cigarete. Kao neženja, suočavao se s pitanjima o svom celibatu. Premda je priznao da seks ima značaj u ljudskom životu, rekao je da "više voli biti vjenčan za znanost".

Zbog Osamnaestog amandmana i prohibicije, Tesla se odrekao alkohola, iako ga je smatrao korisnim.

"Alkohol mi je pomogao u životu. Ranije sam očekivao da ću živjeti 150 godina, ali sada, kada sam se odrekao alkohola, smanjio sam očekivani životni vijek na 135 godina", pojasnio je.

Pročitajte više