Najluđi kraj kvalifikacija. Hrvatska na Euru može biti u najjačem četvrtom potu ikad

Foto: Ansis Ventins/PIXSELL

OČAJNIM igrama i rezultatima u listopadu, porazima od Turske i Walesa, Hrvatska si je komotnu situaciju i status u kvalifikacijama pretvorila u tešku, kompliciranu, ali i zanimljivu u samoj završnici u studenom, a posebno što se tiče rasporeda mjesta u jakosnim skupinama za ždrijeb EP-a.

U subotu su Hrvatskoj puno pomogli Wales, koji je odigrao tek neodlučeno s Armenijom (1:1), te pobjeda brončanih sa SP-a kod Latvije (2:0), nakon čega večeras od 20:45 protiv Armenije na Maksimiru u zadnjem kolu sama odlučuje o sebi. Spomenutim subotnjim remijem Armenija je ostala bez šanse za prolazak na EP, ali teoretski je moguće da Hrvatsku pošalje u dodatne kvalifikacije tako da pobijedi na Maksimiru, a u isto vrijeme da Wales na svom terenu pobijedi Tursku. No, očekuje se pobjeda Hrvatske i odlazak na sedmo veliko natjecanje zaredom.

Hrvatska je praktički osigurala Euro, ali šou slijedi i prije nego što tamo ode

Pobjeda, dakle, protiv Armenije u zadnjoj utakmici kvalifikacija za Euro jamči Hrvatskoj najmanje drugo mjesto u skupini i izravan odlazak na EP iduće godine. Dalićeva momčad može to izboriti i remijem ili čak i porazom, ako u isto vrijeme Turska pobijedi kod Walesa. Turci na prvom mjestu inače imaju tri boda više od Hrvatske te su već izborili direktan plasman na Euro.

No, jako je zanimljivo ono što se događa prilikom distribucije mjesta po četiri jakosne skupine ili pota na osnovu kojih će se ždrijebati šest skupina s po četiri reprezentacije na Euru iduće godine u Njemačkoj. Kako sada, u samoj završnici kvalifikacija, izgleda raspored po potovima, može se vidjeti u projekciji jakosnih skupina na osnovu trenutne situacije u kvalifikacijskim skupinama.

Hrvatska je trenutno tek u četvrtom potu. Zašto ga je potpuno pogrešno nazvati najslabijim?

Na gore priloženoj tablici plavo su označene reprezentacije koje su definitivno u potovima u kojima su raspoređene. Reprezentacije, dakle, napisane plavom bojom ne mogu se spuštati ili dizati po potovima. One napisane crnom bojom definitivno idu na Euro, ali se još ne zna u kojoj jakosnoj skupini. Ostala je još samo Hrvatska, trenutno u najslabijem, četvrtom potu. 

Tamo su još definitivno Srbija, zatim za sada Švicarska te tri mjesta koja će tamo zauzeti za sada nepoznati pobjednici dodatnih kvalifikacija. Uz pretpostavku da će tamo biti one reprezentacije koje imaju najviše bodova prije baraža, to bi bile Poljska, Izrael i Gruzija.

Drugi način simulacije izgleda potova je na osnovu ne trenutne situacije u kvalifikacijskim skupinama, nego predviđenog raspleta u njima. Tako se predviđa ili očekuje da Hrvatska danas pobijedi Armeniju te tako skoči u treći pot. Time bi u četvrti šešir spustila Italiju.

Očekuje se da Hrvatska pobijedi Armeniju i popne se u treći pot, ali to joj ne poboljšava previše situaciju

Prema ovom kriteriju, tamo bi, uz Srbiju, ostala Švicarska, a preko baraža bi im se pridružile Poljska, Ukrajina i Grčka. Jasno je, dakle, da bi i po prvom, a posebno po drugom kriteriju, ovo bio najjači četvrti pot u povijesti. Mjesto tamo značilo bi da se u skupini Eura izbjegava niz jakih reprezentacija. 

Drugi pot čini se najboljim

Profesor Tomislav Globan, stručnjak za nogometnu analitiku i statistiku, izračunao je vjerojatnosti destinacije Hrvatske pred ždrijeb Eura. Zanimljivo je da Hrvatska pred zadnju utakmicu skupine može završiti u sva tri preostala pota osim u prvom. Najviše, 50 posto, ima šanse za treći pot. Zatim 43 posto za drugi te 5 posto za četvrti pot. Također je interesantno da na papiru drugi pot ispada slabiji od nominalno najgoreg četvrtog.

Izuzmemo li iz trećeg pota Hrvatsku, tamo pak po snazi i ugledu strši Nizozemska. Tako da bi ga bilo dobro izbjeći i ubaciti se u drugi pot. No, pogled na potove jasno pokazuje da su drugi, treći i četvrti slični po distribuciji kvalitete i snage reprezentacija.

Reprezentacija iz najslabijeg pota može izvući daleko lakšu skupinu nego ona iz najjačeg

Tako primjerice reprezentacija iz četvrte jakosne skupine može izvući Njemačku, Albaniju i Sloveniju, dakle prolaznu grupu premda je u ždrijeb ušla iz nominalno najgore pozicije. S druge pak strane, mjesto u navodno povlaštenom prvom šeširu, koji bi trebao jamčiti prolaznost skupine, može donijeti vrlo jake suparnike kao što su Danska, Nizozemska i Italija, dakle užasno tešku grupu na Euru. 

Pročitajte više