Dio izbjeglica sljedećih dana mogao bi krenuti prema Hrvatskoj

Foto: FAH

SRBIJA je u utrci s vremenom i imat će veliki problem ukoliko Mađari zatvore granicu za izbjeglice jer će im morati osigurati smještaj na duže vrijeme, a može se očekivati i da jedan broj njih krene u dalje u Europu preko Hrvatske, upozorio je danas ravnatelj srpskog Centra za pomoć tražiteljima azila Radoš Đurović.

On je podsjetio da Mađarska kani do 31. kolovoza podići zaštitnu ogradu duž granice sa Srbijom, istaknuvši kako će to biti "najveći problem" koji će izbjeglicama otežati kretanje, što bi njihov put k Europi moglo preusmjeriti preko Hrvatske.

"Izbjeglice su odlučile nastaviti dalje i značajan broj njih pokušat će prijeći u Mađarsku... Očekujem više pritisaka na mađarskoj granici i nadam se da se neće ponoviti slika iz Makedonije. Ako se to dogodi - bit će problema", izjavio je Đurović u jutarnjem dnevniku Radio-televizije Srbije (RTS).

Teškoće ne granici s Mađarskom

U slučaju teškoća na mađarskoj granici “može se očekivati da će jedan broj izbjeglica u tom slučaju krenuti prema Hrvatskoj” upozorio je Đurović.

Ravnatelj Centra za pomoć tražiteljima azila navodi da Srbija ne može čekati i mora brže djelovati jer, po dosadašnjim iskustvima, treba mnogo vremena da se unutar Europske unije postigne konsenzus o izbjegličkoj krizi.

“U utrci smo s vremenom da preduhitrimo nemile događaje - ako do njih dođe. Srbija se nalazi između dvije vatre - Mađarske i Grčke, članica Europske unije koje se obje žele osloboditi tereta izbjeglica”, rekao je Đurović, sugerirajući da Srbija u zbrinjavanju migranata i izbjeglica koji su u tranzitu mora povećati ljudske i tehničke kapacitete.


"Vjerojatno će duže biti kod nas. Bit će veliki problem jer moramo smještati ljude na duže vrijeme. Potrebno je čim prije otvoriti nove (prihvatne) centre", naglasio je za RTS Đurović, rekavši kako "milijun eura (pomoći EU) nije dovoljno” i da Beograd "očekuje konkretnije korake EU da bi se upravljalo migracijom".

Srbija i Makedonija na rubu financijskih snaga

Srbija i Makedonija zatražile su od Europske unije veću financijsku podršku, jer milijun eura, koliko im je izdvojeno za pomoć, nije dovoljno pa je, po Đurovićevom mišljenju, nužno otvoriti nove prihvatne centre za izbjeglice i povećati kapacitete.

Srbijanski ministar vanjskih poslova Ivica Dačić poručio je u četvrtak na summitu EU i zemalja zapadnog Balkana u Beču kako Unija, koja traži od Srbije da napravi plan o izbjeglicama, treba najprije sama napraviti i usugasiti svoj plan među zemljama članicama.

“Moram tu biti vrlo izravan - mi nosimo najveći dio tereta”, naglasio je Dačić, podsjetivši da je od početka 2015. oko 94.000 migranta, uglavnom iz Sirije i Afganistana, registrirano u Srbiji, a većina ih želi ići u bogatije europske zemlje, najčešće u Njemačku i Švedsku, prelazeći iz Srbije u Mađarsku, koja za njih predstavlja početak shengenske zone.

Pročitajte više