Dionice banaka u padu, rubalj potonuo. Veliki problemi na burzama

NA EUROPSKIM su burzama danas ujutro cijene dionica znatno pale dok ulagači prate vijesti o ratu u Ukrajini i procjenjuju kako će na tržišta utjecati nove sankcije Zapada protiv Rusije.

STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9:30 u minusu 1.2 posto.

Pritom je londonski FTSE indeks pao 1.16 posto, na 7.401 bod, dok je frankfurtski DAX potonuo 1.92 posto, na 14.284 boda, a pariški CAC 3.10 posto, na 6.543 boda.

Najviše pale dionice banaka

Najviše su jutros pale, u prosjeku 4.8 posto, cijene dionica banaka, pri čemu najviše onih koje su najviše poslovno izložene u Rusiji, jer se ulagači plaše poremećaja nakon što su u sklopu sankcija Zapada protiv Rusije nekim ruskim bankama onemogućene transakcije putem globalnog platnog sustava SWIFT.

Jutros je tečaj ruske valute potonuo gotovo 30 posto, pa trenutno za jedan dolar treba izdvojiti rekordnih 120 rubalja.

Ruska središnja banka povećala je drastično kamatne stope s 9.5 na 20 posto i poručila da će poslovnim bankama osloboditi dio obveznih rezervi kako bi se održala likvidnost na financijskim tržištima.

Nesigurno i na azijskim burzama

I na azijskim se burzama trguje vrlo nesigurno. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 9:30 gotovo nepromijenjen, nakon što je rano ujutro pao oko 0.8 posto.

Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks ojačao 0.2 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Južnoj Koreji i Australiji porasle između 0.3 i 0.8 posto. U Hong Kongu su, pak, pale 0.3 posto.

Azijski su ulagači nesigurni dok prate vijesti o daljnjim napadima ruske vojske na ukrajinski glavni grad Kijev i druge velike gradove.

Nakon početnih gubitaka većina burzovnih indeksa trenutno je u plusu, što se ponajviše zahvaljuje rastu rudarskog i naftnog sektora, koje je podržao rast cijena nafte i sirovina.

Rast cijena nafte

A cijene su nafte jutros porasle, nakon pada u petak, jer su na tržištu ponovno zavladala strahovanja od poremećaja u opskrbi naftom iz Rusije.

Cijena barela na londonskom tržištu skočila je 5.25 posto, na 103.05 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 6.1 posto, na 97.15 dolara.

S druge strane, burze su pod pritiskom zbog pada američkih terminskih indeksa za više od 1 posto, što najavljuje pada cijena dionica na Wall Streetu u ponedjeljak, nakon dva dana rasta.

"Tijekom vikenda bilo je niz negativnih vijesti. Radi se o rizicima po stabilnost financijskog sustava, a bilo je čak i prijetnji nuklearnim oružjem. Nestabilnost na tržištima je povećana, a cijene dionica znatno osciliraju", kaže Kyle Rodda, analitičar u tvrtki IG Australia.

Ulagače zabrinjava i rizik od daljnjeg rasta inflacije zbog rasta cijena energenata, što bi središnje banke moglo navesti na zaoštravanje monetarne politike. A to bi usporilo rast globalnog gospodarstva.

Analitičari Goldman Sachsa procjenjuju da bi inflacija u eurozoni u ovoj godini mogla oštro porasti na 5 posto i da bi kriza mogla umanjiti bruto domaći proizvod (BDP) tog bloka za 0.4 posto.

"Nestabilnost na tržištima potrajat će još neko vrijeme dok se prašina ne slegne. U međuvremenu tržišta će oscilirati od vijesti do vijesti", kaže Shane Oliver, ekonomist u tvrtki AMP Capital.

Pročitajte više