Preko 90 posto dužnika u švicarcima zamijenilo kredite za one u eurima?

Foto: 123rf

MINISTARSTVO financija zaprimilo je od domaćih banaka podatke o broju ljudi koji su obavili konverziju kredita iz švicarskog franka u euro, a HRT neslužbeno javlja kako se radi o preko 90 posto dužnika.

Ministarstvo će uskoro objaviti rezultate, a banke potvrđuju da prema poslovnim izvješćima imaju i vrlo velike gubitke zbog konverzije, što bi kroz nekoliko godina moglo doći na naplatu državnom proračunu.

Kredite u švicarskim francima velika je većina dužnika već zamijenila za kredite u eurima. U poslovnim bankama preostali su uglavnom još samo rijetki zahtjevi klijenata koji žive u inozemstvu, ili imaju ostavinske rasprave.

"Ukupno je dosad oko 9200 korisnika kredita konvertiralo svoje kredite iz franka u euro što čini nešto manje 97 posto ukupnog broja korisnika koji su se odlučili za opciju konverzije", izjavio je Dario Gabrić, glasnogovornik Erste banke.

Banke zbrojile poslovne gubitke nastale zbog konverzije


No, banke su osim korisnika kredita zbrojile i poslovne gubitke nastale zbog troška konverzije. U Erste banci je gubitak zbog konverzije malo manji od milijarde kuna, dok je u Zagrebačkoj banci oko milijardu i 600 milijuna kuna. PBZ je dostavio izvješće Ministarstvu financija o učincima izvršenih konverzija i prema podatku do datuma podnošenja izvješća gubitak proizašao iz konverzija iznosio je milijardu i 220 milijuna kuna.

Zbog gubitaka su austrijski vlasnici hrvatskih banaka već pokrenuli postupak tužbe pri Međunarodnom centru za rješavanje investicijskih sporova u Washingtonu.

"Ovo je njihov blef, oni pokušavaju prije arbitraže od države dobiti neke ustupke i država jedino što treba napraviti je uvesti porez na aktivu banaka i na taj način spriječiti bilo kakvu buduću štetu", ističe Goran Aleksić iz Udruge Franak, dodajući da banke u ugovorima već pokušavaju teret budućih poreza nezakonito prebaciti na dužnike.

Pročitajte više