Sestra Kim Jong-una je učvrstila poziciju. Sad želi izboriti veliku političku pobjedu

Foto: EPA

Kim Yo-jong, sestra sjevernokorejskog vođe Kima Jong-una, želi očito organizirati susret s Južnom Korejom na najvišoj razini. Tko je utjecajna diktatorova sestra, za koju kažu da je "de facto broj 2" u državi?

Od ponedjeljka (4.10.) u devet sati po lokalnom vremenu Sjeverna i Južna Koreja ponovno mogu međusobno komunicirati. Po prvi put u posljednja dva mjeseca državni službenici dviju susjednih zemalja su telefonirali jedni s drugima, i to nakon što je Sjeverna Koreja otvorila dvije linije. Tim potezom je, kako se pretpostavlja, započeo proces novog političkog približavanja, piše DW.

Južnokorejska tajna služba: Ona je de facto broj 2

Retorika dviju strana to potvrđuje: otvaranje telefonskih linija je stvorilo pretpostavke za ponovnu uspostavu unutar-korejskih veza, priopćeno je iz Ministarstva ujedinjenja Južne Koreje. KCNA, državna novinska agencija Sjeverne Koreje, taj je korak označila kao pokušaj uspostave "trajnog mira" na korejskom poluotoku.

Sada bi se u fokusu ponovno mogla naći Kim Yo-jong. Sestra sjevernokorejskog vlastodršca Kima Jong-una je, po sjevernokorejskim navodima, zadužena i odgovorna za politiku te zemlje prema Južnoj Koreji. Ali njezin je utjecaj i puno veći: južnokorejska tajna služba je diktatorovu sestru, za koju se procjenjuje da ima 34 godine, već prije godinu dana označila kao "de facto broj 2".

Kim se upravo popela i u službenoj hijerarhiji. Vrhovna narodna skupština nju je, s još šest funkcionera, izabrala u Komisiju za državne poslove. Vrhovni organ sjevernokorejske vlade vodi - njezin brat. U Radničkoj partiji Kim obnaša dužnost zamjenice šefa jednog odjela u Centralnom komitetu. U sljedećem koraku ona bi se mogla naći i u politbirou. Na partijskom kongresu početkom ove godine ona ipak nije napravila taj korak u karijeri, iako su neki očekivali da bi se to moglo dogoditi.

Međusobno povjerenje od malih nogu

Njezin uspon počiva na vrlo tijesnoj vezi i međusobnom povjerenju s njezinim bratom, koje se razvijalo godinama. Brat i sestra su zajedno proveli razdoblje između 1996. i 2000. na jednoj privatnoj školi u Bernu, glavnom gradu Švicarske, gdje je, po nekim navodima, sestra imala bolje ocjene od brata. Tijekom boravka u Švicarskoj bili su suočeni s bijegom njihove tetke i njezine obitelji u SAD odnosno rakom dojke od kojeg je oboljela njihova majka. Nakon povratka i završetka školovanja Kim Yo-jong je radila kao osobna tajnica za njihovog oca Kima Jong-ila.

Tadašnjeg vođu je, sudeći po pisanju lista JoongAng Ilbo, u toj mjeri impresionirala svojim političkim talentom da joj je navodno rekao da bi ona, da je muško, postala njegova nasljednica. Nakon očeve smrti koncem 2011. ona je, kako se tvrdi, također kao osobna tajnica pomogla svome bratu da konsolidira moć. Službeno je njezina karijera počela u Odjelu Radničke partije za propagandu i agitaciju, koji se brine oko javne prezentacije Kima Jong-una i njegove politike. A 2015. ona je preuzela vođenje tog sektora.

"Princeza s otrovnim jezikom"

Čini se da je i mladi vođa uvjeren u sposobnosti svoje sestre. Kao njegova zamjenica Kim Yo-jong je otputovala i na ceremoniju otvaranja Zimskih olimpijskih igara 2018. u Pyeongchangu te na pogreb supruge bivšeg južnokorejskog predsjednika Kima Dae-junga. U dva susreta s predsjednikom SAD-a Donaldom Trumpom ona je sudjelovala kao članica sjevernokorejske delegacije. Južnokorejski mediji su je zbog toga prozvali "vjesnicom mira".

Ali korejsko-korejski odnosi su brzo zahladili nakon propasti summita u Hanoju. U lipnju 2020. Sjeverna Koreja je u zrak digla Ured za vezu na međusobnoj granici, zbog toga što Južna Koreja nije podržala ukidanje sankcija Ujedinjenih naroda protiv Sjeverne Koreje. Pjöngjang je kasnije prekinuo telefonske linije zbog propagandnih balona koje su južnokorejski aktivisti "poslali" u smjeru sjevera.

Imidž Kim Yo-jong se s vremenom transformirao od "ikone korejsko-korejskih veza" do "princeze s otrovnim jezikom", kako piše Japanac Yoji Gomi, dobar poznavatelj prilika u Sjevernoj Koreji. Sestra je Seoulu zbog balona zaprijetila i vojnim mjerama. Američku vlada predsjednika Joea Bidena upozorila je da bude oprezna - ako Washington i ubuduće želi mirno spavati.

Nedavno je oštro kritizirala južnokorejskog predsjednika Moona Jae-ina zato što je sjevernokorejski raketni test nazvao "provokacijom". Ako Moon nastavi u tom tonu "klevetati" Sjevernu Koreju, onda će doći do "totalne blokade" korejsko-korejskih odnosa, rekla je ona.

Neki novi tonovi

No, prije tjedan dana Kim je promijenila ton. Sjeverna Koreja će sudjelovati na novom unutarkorejskom susretu na vrhu, ponovno će otvoriti Ured za vezu na granici i, pod uvjetom da Južna Koreja odustane od svoje "neprijateljske politike", službeno proglasiti kraj Korejskog rata, priopćila je ona. Prije toga je pozdravila prijedlog predsjednika Moona, koji je pred Općom skupštinom UN-a najavio takvu deklaraciju, i nazvala ju je "zanimljivom i dobrom idejom".

Ti novi tonovi su jasan signal da Kimov režim želi poboljšati odnose s Južnom Korejom, i to još dok je Moon na predsjedničkom položaju. Vremena nema puno. Moonov mandat završava u svibnju 2022., a nakon njega u Plavu kuću, Ured predsjednika Južne Koreje u Seoulu, mogao bi se useliti predstavnik konzervativne oporbe, koja tradicionalno nije sklona Sjevernoj Koreji.

Čini se da se nazire podjela posla između brata i sestre tijekom idućih mjeseci. Vođa Kim Jong-un bi, uz pomoć novih testova naoružanja i oštrije retorike, trebao vršiti pritisak na SAD kako bi Washington pristao na ustupke po pitanju sankcija. A istovremeno bi Kim Yo-jong u svojoj novoj interpretaciji uloge "vjesnice mira" trebala pokušati ispregovarati moguć novi susret na vrhu između Moona i njezina brata. Što je pritom mogući cilj Sjeverne Koreje? Za susret s Kimom Južna Koreja bi se trebala "revanširati" ublažavanjem gospodarskih sankcija. Ako to sestri pođe za rukom, onda bi to značilo da je majstorski položila prvi veliki ispit na političkoj sceni.

Pročitajte više