Sustav pred kolapsom? Socijalni radnici bijesni na izjave HDZ-ove državne tajnice

Foto: Patrik Macek/PIXSELL/Index

NOVA reforma socijalnog sustava unijela je još veći nemir među socijalne radnike i ostale stručne suradnike. Srž problema je nedostatak smještajnih kapaciteta u domovima, ali i izdvajanje djece iz bioloških obitelji te disfunkcionalnost i kontradikcije unutar kompletnog sustava. Uz to, Hrvatska bilježi nedostatak stručnih suradnika, a socijalni radnici trpe preopterećenost sustava potaknuti sve većim brojem djece bez adekvatne roditeljske skrbi.

Nakon istupa u javnosti državne tajnice Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike iz redova HDZ-a Margarete Mađerić, u kojemu je rekla da je provedena svaka žurna mjera izdvajanja djeteta iz obitelji i smještaja djeteta kada se radi o ugrozi zdravlja i života dobrobiti djece, oglasili su se socijalni radnici i stručni suradnici koji smatraju da navedeno nije istina.

Smatraju da njezine izjave nisu u skladu s realnom situacijom, a uz to navode i kako PU Čakovec, Slavonski Brod i Koprivnica nemaju ovlasti da postupaju prema sudskim odlukama na temelju kojih je roditeljima oduzeto pravo na stanovanje.

Radnici demantirali izjave državne tajnice

Radnici koji su poslali reagiranje željeli su, zbog straha za vlastita radna mjesta, ostati anonimni. Njihovo reagiranje prenosimo u cijelosti: 

"Navedeno nije istina s obzirom da je jedna od zagrebačkih podružnica tijekom veljače zbog nedostatka smještajnih kapaciteta dvoje djece dobi od sedam mjeseci starosti dva dana ostavila obitelji zbog nemogućnosti realizacije smještaja. Nebrojeno puta stručni djelatnici bili su u situaciji da satima aktivno traže pronalazak slobodnih smještajnih kapaciteta kako bi se žurne intervencije mogle realizirati.

Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL

Nekoliko puta dogodilo se da prilikom dolaska u ustanovu dijete nije primljeno, već je smještaj odbijen te se tražilo alternativno rješenje. Takvim stresnim situacijama stručni djelatnici osim što moraju djeci pružiti skrb, toplinu, obrok, opterećeni su s teškoćama pronalaska smještaja.

Osim toga, u svojem dopisu PU Čakovec, Slavonski Brod, Koprivnica navode kako nemaju mogućnost postupanja po sudskim presudama kojima je roditeljima oduzeto pravo na stanovanje, dakle procjena je PU, ali i suda da su djeca obitelji ozbiljno ugrožena te se pitamo je li to sve odgovornost stručnih radnika PU.

Nedovoljni broj smještajnih kapaciteta u ustanovama, udomiteljskim obiteljima dovodi do toga da se mjesecima ne provode sudske mjere, ne realiziraju premještaji, o svemu je informirano nadležno ministarstvo koje navedeno uporno godinama ignorira, dok javnosti predstavlja lažnu sliku slobodnim smještajnim kapacitetima", kažu.

"Ministarstvo neprestano govori o deinstitucionalizaciji, da već godinama nije pronađeno adekvatno alternativno rješenje"

Radnici u dopisu kažu kako je na jednom od stručnih aktiva ravnatelja tijekom 2022. godine savjetnica ministra Zvjezdana Bogdanović optužila stručne djelatnike PU (tadašnjih Centara) da su krivi zbog prekapacitiranosti sustava "čepa" koji je nastao jer krivo procjenjuju ugrozu.

"Izdvojite dijete, nije dobro! Dogodi se tragedija - nije dobro! Ministarstvo neprestano govori o deinstitucionalizaciji, da već godinama nije pronađeno adekvatno alternativno rješenje. Državna tajnica Mađerić navodi kako je PU koja se s problematikom javila ministarstvu i drugim institucijama poslan izvanredni upravni nadzor.

Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL

Kao stručni djelatnici ne protivimo se navedenom, no ne vidimo kako će nadzori riješiti problematiku sustava, reforme nedostatka smještajnih kapaciteta. Navedeno je prije učinkovito u svrhu ušutkavanja i zastrašivanja stručnih radnika kako s problemima ne bi izlazili javno, što je očekivano s obzirom da je kap prelila čašu", poručuju.

"Reforma se svela na centralizaciju"

Radnici tvrde kako se reforma, koja je najavljivana kao dugoočekivana u svrhu poboljšanja stručnog rada, sada svela na duboku centralizaciju koja je u interesu političkih manjina marioneta, a ne korisnika sustava djelatnika.

"Za sada je poslužila (op. reforma) isključivo kao držanje pod kontrolom stručnih radnika po primjeru Sjeverne Koreje gdje se stručni radnici ne smiju obratiti za zaštitu svojih prava interesa, ali prije svega prava interesa korisnika.

Zanimljivo je kako državna tajnica navodi da sustav nije pred raspadom. S navedenim se nikako ne možemo složiti. Pozivamo imenovanu da odgovori na nekoliko pitanja: Koliko je djelatnika zaposleno u Hrvatskom zavodu za socijalni rad, koliko regionalnim uredima te koliko Županijskim? Koliko je zaposlenih u ministarstvu te koji će biti njihov opseg posla s obzirom na to da su brojne ovlasti spuštene na Zavod?

Foto: Slavko Midzor/PIXSELL

Postoji li Pravilnik o sistematizaciji rada u Hrvatskom zavodu za socijalni rad? Postoje li novi ugovori o radu s obzirom na promjene? Postoji li mogućnost zapošljavanja novih radnika u slučaju otkaza, dugih bolovanja, porodiljnih dopusta? Postoji li Uredba o koeficijentima zaposlenih u Hrvatskom zavodu za socijalni rad?

Što se tiče navoda državne tajnice da sustav nije raspadnut te da se radi na dostupnosti socijalnih usluga, moramo navesti kako navedeno nije točno, već je miljama daleko od realiteta. O navedenom su već javnost obavještavali roditelji djece s teškoćama u razvoju, u smislu dugih lista čekanja te nerazvijenosti usluga u manjim sredinama.

U Poliklinici za zaštitu djece grada Zagreba termini se čekaju po nekoliko tjedana i u slučajevima sumnje na seksualno zlostavljanje, a sve zbog nedovoljno razvijenih usluga i dugotrajne zapuštenosti sustava", kažu.

Radnici ističu da državna tajnica najavljuje sastanak s predstavnicima komore socijalnih radnika te predstavnicima udruge socijalnih radnika, a njihovu angažiranost smatraju upitnom.

"Vrlo je upitna angažiranost i motiviranost predsjednika Komore za promjenom s obzirom da prema našim saznanjima imenovani sada radi na poslovima u središnjici Zavoda, bez ugovora o radu."

PU Čakovec: "Roditelji sami predaju djecu socijalnoj radnici"

Nadležnom ministarstvu obratio se i Područni ured Čakovec koji tvrdi da je Ministarstvo dobro upoznato s uvjetima u kojima rade te s problematikom koja se nastoji rješavati. Ističu kako je porast broja smještene djece vidljiv Ministarstvu budući da svaki mjesec dostavljaju promjene vezane uz smještenu djecu.

"Na današnji dan Hrvatski zavod za socijalni rad, Područni ured Čakovec, ima smješteno 228 djece, od tog broja 192 djece nalazi se na smještaju u udomiteljskim obiteljima, kako na području mjesno nadležnog Područnog ureda tako i na području drugih ureda.

Samo 36 djece je smješteno u ustanovama i to su uglavnom djeca s poremećajima u ponašanju i djeca s teškoćama u razvoju. Na obiteljsko-pravnoj zaštiti jedan socijalni radnik, voditelj slučaja, nadležan je u prosjeku za oko 20 smještene djece, što podrazumijeva neprestane kontakte s udomiteljima, praćenje obiteljskih prilika djece, organiziranje i praćenje ostvarivanja osobnih odnosa s roditeljima, donošenje odluka o trajnom zbrinjavanju i dr.

Ponovno napominjemo da stručni tim čine i psiholog, pravnik i socijalni pedagog koji "pokrivaju" otprilike po tri socijalna radnika, voditelja slučaja", poručuju.

U nadležnosti PU Čakovec trenutno je 71 udomiteljska obitelj za djecu u kojima ima ukupno 161 mjesto. U udomiteljskim obiteljima smješteno je 196 djece. U 25 udomiteljskih obitelji je 43 djece smješteno preko kapaciteta, a u 11 udomiteljskih obitelji smješteno je preko pet korisnika.

"Mjerama stručne pomoći i potpore u ostvarivanju skrbi o djeci i mjerama intenzivnog nadzora u ostvarivanju skrbi o djeci obuhvaćeno je oko 540 djece.

Foto: Slavko Midzor/PIXSELL

Usuđujemo se reći da su gotovo sva djeca u mjerama intenzivnog nadzora razvojno ugrožena do mjere da bi ih trebalo izdvojiti, koji broj je otprilike jednak broju djece koja se trenutno nalaze na smještaju, ako ne i veći, no kako nemamo smještajnih kapaciteta, iste ostavljamo u primarnim obiteljima i "patroliramo" po naseljima svakog radnog dana, da imamo barem prividnu kontrolu nad situacijom.

Došli smo do faze kad više ne nailazimo na otpor roditelja prilikom predaje djece, čak su se počele događati situacije da roditelji sami dovedu djecu i "predaju" socijalnoj radnici dok ne stvore uvjete za život, što već u startu znamo da neće učiniti. Prilikom redovitih obilazaka djeca nam i samoinicijativno prilaze i mole da ih nekud odvedemo jer više ne mogu izdržati u primarnoj obitelji", kažu iz PU Čakovec.

Pitaju se je li rješenje ove problematike oduzimanje tolikog broja djece ili poboljšanje njihovih uvjeta pružanjem socijalnih usluga u njihovoj primarnoj životnoj zajednici, uključivanjem u organizirani predškolski odgoj, produžene stručne postupke u školama i čitav niz aktivnosti kojima bi se poboljšao način života cjelokupne zajednice.

"Svi pokušaji da se nešto učini na tom planu sveli su se tek na projekte koji ograničeno traju, a problemi dalje ostaju nama. Smještaje za djecu s teškoćama u razvoju u ustanovama više niti ne pokušavamo tražiti, a o djeci s poremećajima u ponašanju da i ne govorimo.

Kako ustanove za djecu s poremećajima u ponašanju ne primaju djecu na smještaj bez nalaza stacionarne opservacije, primorani smo ih slati iako za većinu djece već u startu znamo koji će biti prijedlog, po kojem onda dalje ponovno ne možemo postupati jer već unaprijed znamo da ćemo dobiti odbijenice zbog prekapacitiranosti ustanova.

Valja napomenuti da se stacionarna opservacija često ne može provesti jer je većina naše djece "intelektualno nedovoljno razvijena" te oni ostaju u primarnim obiteljima sve dok ne postanu kazneno odgovorni te se tim putem počinju procesuirati. U tom slučaju pomoć sustava djetetu ponovno izostaje te umjesto da mu se pomogne, počinje ga se sankcionirati", kažu.

"Prilično velika brojka zasnovanih posvojenja u prošloj godini premala je u odnosu na djecu koja na tjednoj bazi ulaze u sustav"

Ističu i da se u slučajevima zanemarivanja i zlostavljanja djece ne mogu žaliti na dugotrajnost sudskih postupaka jer su njihovi slučajevi "toliko drastični i potkrijepljeni čitavim nizom instrumenata socijalnog rada da se često zaobilazi i postupnost u izricanju mjera te vrlo brzo dođemo do djece koja su lišena roditeljske skrbi". 

"Prilično velika brojka zasnovanih posvojenja u 2022. godini (19 djece), premala je u odnosu na djecu koja na tjednoj bazi ulaze u sustav. Valja istaknuti da se i na planu posvojenja događaju promjene, tako da imamo velik broj djece s ispunjenim pretpostavkama za posvojenje, pa čak i relativno niske kronološke dobi, no vrlo je mali broj potencijalnih posvojitelja koji su spremni posvojiti djecu romske nacionalnosti", ističu. 

Kažu i kada su djeca lišena roditeljske skrbi, da ih stavljaju pod skrbništvo, a da dužnosti skrbnika najčešće prihvaćaju udomitelji i to većinom za manju djecu, dok većoj djeci dužnost skrbnika obavljaju stručni djelatnici koji ih najbolje poznaju.

Najčešće se radi o djeci više kronološke dobi koja ili ne funkcioniraju ni u jednom obliku smještaja ili im isti nisu u mogućnosti osigurati zbog nepostojanja ili prekapacitiranosti ustanova te su na ulici, prepuštena samosnalaženju i svakodnevno izložena velikim rizicima i opasnostima.

"Ako se takvoj djeci nešto dogodi, pitanje je tko će snositi odgovornost – skrbnik koji obavlja dužnost po službenoj dužnosti ili država koja nije osigurala smještajne kapacitete? Želimo istaknuti kako izričito odbijamo odgovornost zbog nemogućnosti postupanja po procjenama te tražimo da Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike i Hrvatski zavod za socijalni rad preuzmu odgovornost za pružanje adekvatne pomoći djeci u riziku na način da se osiguraju socijalne usluge i smještajni kapaciteti", poručili su iz PU Čakovec.

Udruga Nova budućnost: Nužno je povećanje troškova po korisniku

Udruga Nova budućnost pruža usluge organiziranog stanovanja i stanovanja uz smještaj odgajatelja za 26 djece i mladih bez odgovarajuće roditeljske skrbi, a djeluje od 2006. godine. Oni također ističu problem zbrinjava djece i mladih bez odgovarajuće roditeljske skrbi, posebno pripadnika ranjivih skupina – djece i mladih s intelektualnim teškoćama, teškoćama u ponašanju, pripadnika romske nacionalne manjine te djece s teškim traumama.

Smatraju da je njihov model rada primjer deinstitucionalizacije i uključivanja korisnika u sve segmente društva i lokalne zajednice u kojoj žive, s velikim potencijalom za daljnji razvoj i unaprjeđenje mreže podrške u zajednici.

Foto: Vedran Zganec Rogulja/PIXSELL

"Osigurali smo trogodišnju institucionalnu podršku Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva koja je trajala do 31.12.2022., zaposlili još ljudi te uspjeli privremeno stabilizirati poslovanje. Međutim, aktualna inflacija i poskupljenje apsolutno svih usluga i potreba za skrb o djeci nas ponovno dovodi pred zid, a nadležno Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike nudi naknade troškova ispod svih kriterija. Odgovor je uvijek isti – nema dovoljno sredstava.

Držimo da bi sustav socijalne skrbi kojem pripadamo trebao dati veći doprinos u osiguranju minimalnih uvjeta rada, a da donacije i financiranja na projektnoj osnovi budu usmjereni kontinuiranom povećanju kvalitete skrbi o korisnicima i obogaćivanju odgojno-obrazovnog rada s njima", poručili su.

Iz Udruge smatraju da novim Pravilnikom o mjerilima za pružanje socijalnih usluga, koji je mijenjan nekoliko puta, u potpunosti izostavljena kategorija smještaja uz stanovanje odgajatelja i poslove odgajatelja koji stanuju s djecom, a što je osnova njihovog rada i rada još nekih pružatelja socijalnih usluga. 

"Uputili smo zahtjev nadležnom MROSP-u za povećanjem naknada troškova po korisniku, smatramo da zahtjevi nisu nerealni i temelje se na minimalnim troškovima koji bi trebali biti osigurani za pokrivanje troškova korisnika i stabilizaciju uvjeta rada.

Za pokriti sadašnje troškove ispodprosječnih plaća djelatnika, najmova, režija, hrane, opreme, školskih izleta, maturalaca i svega što je djeci potrebno, nužno je povećanje troškova po korisniku od barem 15-20 posto.

Za osiguranje adekvatnih uvjeta rada, što uključuje povećanje plaća djelatnicima, nova zapošljavanja, pokrivanje troškova rada u skladu s inflacijom - potrebno je i mnogo više. Isti problem dijele i srodni pružatelji usluga, koji se također zajedno s nama nalaze u situaciji mogućeg prestanka pružanja socijalnih usluga.

Također, kapaciteti Udruge su puni već duže vrijeme, a samo u prvih mjesec dana 2023. godine zaprimljeno je zahtjeva za smještaj preko 30 djece! Mislim da je o problemima kapaciteta i zbrinjavanja djece i mladih unutar sustava i suvišno pisati. Deinstitucionalizacija se potiče samo formalno, dok u praksi ne", poručuju. 

Mađerić bez komentara na priopćenje socijalnih radnika

Upitali smo Mađerić kako komentira navode određenih radnika da su netočne njezine izjave u kojima tvrdi da su poduzete žurne mjere izdvajanja djeteta i osiguravanja njegovog smještaja te o kojim se mjerama točno radi, na što nismo dobili konkretan odgovor.

"Jedna od redovnih zadaća Ministarstva rada mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike je pomoć i potpora područnim uredima Hrvatskog zavoda za socijalni rad pri izvršenju žurne mjere izdvajanja i smještaja djeteta izvan obitelji. Ovu mjeru nadležno tijelo određuje kada postoji opasnost za život, zdravlje ili dobrobit djeteta, a koje se može zaštititi samo izdvajanjem iz neposrednog okruženja", stoji u njezinom odgovoru.

Zanimalo nas je i na koji će način izvanredni upravni nadzori riješiti problematiku sustava, reforme i nedostatka smještajnih kapaciteta u domovima za djecu.

"Ministarstvo kao dio redovnog poslovnog procesa provodi redovite, izvanredne i kontrolne upravne nadzore. Izvanredni upravni nadzori provode se na prijedlog drugih državnih tijela, predstavki, pritužbi i drugih podnesaka pravnih i fizičkih osoba ili u slučaju saznanja o nekim važnim činjenicama zbog kojih je provođenje nadzora opravdano.

Na temelju utvrđenih nepravilnosti pri nadzoru, ovlašteni državni službenici daju uputu koja sadrži prikaz utvrđenog stanja i mjere koje u određenom roku nadzirano tijelo treba poduzeti radi otklanjanja utvrđenih nepravilnosti, a s ciljem osiguravanja ujednačenog i zakonitog postupanja, kao i zaštite korisnika i ostvarivanja njihovih prava.

Ukoliko nadzirano tijelo ne postupi po Izvješću, odnosno uputi u danom roku jedna od ovlasti Ministarstva je pokretanje postupka utvrđivanja odgovornosti službenih osoba. 

Značajno je povećan broj zahtjeva za provedbom izvanrednih upravnih nadzora vezanih uz područje obiteljsko-pravne zaštite, propuštanje poduzimanja potrebnih radnji i drugih nezakonitih postupanja. Tako je tijekom siječnja 2023. godine provedeno sedamdeset nadzora, a uslijed utvrđenih nepravilnosti izrečeno je 213 mjera u svrhu otklanjanja nepravilnosti u postupanju.

Foto: Hina

Sve službe Ministarstva, temeljem međuresorne suradnje, aktivno sudjeluju u rješavanju navedene problematike i izvještavaju po potrebi u okviru propisanih ovlasti i druga nadležna tijela", tvrdi Mađerić. 

Na upit koliko je djelatnika zaposleno u Hrvatskom zavodu za socijalni rad, a koliko u regionalnim i županijskim uredima te u Ministarstvu, Mađerić nam kaže da je u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike na poslove vezane za obitelj i socijalnu politiku raspoređeno 106 službenika i da nijedna ovlast Ministarstva nije "spuštena" na Hrvatski zavod za socijalni rad, kao što to tvrde radnici u svom dopisu. 

"Javne ovlasti Zavoda propisane su i utvrđene Zakonom o socijalnoj skrbi. U Hrvatskom zavodu za socijalni rad ukupno je 2 800 zaposlenih. Županijskim službama postali su dosadašnji centri za socijalnu skrb u sjedištima županija, njih dvadeset i jedan. 

Ostali centri za socijalnu skrb, sa svojim teritorijalnim podružnicama te svim zatečenim stručnim i drugim radnicima, postali su sedamdeset i tri područna ureda. Sukladno Zakonu o socijalnoj skrbi, svi radnici bivših centara za socijalnu skrb, nastavili su raditi na radnim mjestima na kojima su bili do 31. prosinca 2022., otkada je s radom započeo Hrvatski zavod za socijalni rad", kaže Mađerić.

Rekla je i da će radnici na istim poslovima ostati do rasporeda na odgovarajuća radna mjesta temeljem Pravilnika o unutarnjem ustrojstvu i sistematizaciji radnih mjesta Hrvatskog zavoda za socijalni rad te da je u postupku donošenje izmjena i dopuna Uredbe o nazivima radnih mjesta i koeficijenata složenosti poslova u javnim službama, koja je pripremljena i upućena na mišljenje nadležnim tijelima.

"Stupanjem navedenih akata na snagu ostvarit će se uvjeti za sklapanje novih ugovora o radu, kako postojećih, tako i novih radnika, koji će se zaposliti nakon provedenih javnih natječaja", kaže.

Na upit radnika i našeg portala postoji li uredba o koeficijentima zaposlenih u Hrvatskom zavodu za socijalni rad Mađerić kaže da trenutno svi radnici Hrvatskog zavoda za socijalni rad radni odnos ostvaruju na temelju postojećih ugovora o radu, sukladno kojima im pripadaju i plaće te sve naknade po osnovi radnog odnosa.

Pročitajte više