Ustavni sud: Ono što građani odluče na referendumu, odmah ulazi u Ustav!

Foto: Facebook

USTAVNI sud objavio je danas upozorenje po kojem će referendum o pokretanju ustavnih promjena na zahtjev inicijative "U ime obitelji" imati trenutačni pravni učinak ako se narod većinski izjasni "za" predloženo pitanje, što je suprotno namjeri da Sabor naknadno odlučuje o dopuni Ustava.

U svojem upozorenju Ustavni sud je naveo da odluka kojom potvrđuje da je referendum, na kojem se narod većinski izjasni "za" predloženo pitanje, proveden u skladu s Ustavom, ujedno znači i da je Ustav promijenjen na dan održavanja referenduma s trenutačnim pravnim učinkom.

To upozorenje Ustavni sud je objavio nakon što je u dnevni red saborske sjednice uvršten prijedlog da se za 1. prosinca raspiše referendum na kojem će građani odgovoriti na pitanje: "Jeste li za to da se u Ustav unese definicija braka kao životne zajednice muškarca i žene".

Sabor ne može odbiti volju naroda

Tekst odluke kojom je Odbor za Ustav predložio raspisivanje referendum bio je sporan oporbenim i vanjskim članovima Odbora jer smatraju da Sabor može odbiti volju naroda ako dođe do izglasavanja.

Ustavni sud naglašava da birači na narodnom ustavotvornom referendumu, raspisanom na temelju narodne inicijative, uvijek odlučuju o meritumu, odnosno o samom referendumskom pitanju. To znači, navodi Ustavni sud, da narod neposredno donosi odluku o promijeni Ustava koju je, u obliku referendumskog pitanja, predložilo najmanje deset posto od ukupnog broja birača, tako da glasuje za ili protiv tog prijedloga.

Referendum 1. prosinca


Odbor za Ustav predložio je prošlu srijedu Saboru da za 1. prosinca raspiše referendum na temelju potpisa koje je prikupila inicijativa "U ime obitelji", a koja traži da se u Ustav unese definicija braka kao životne zajednice muškarca i žene.

Sam tekst odluke sporan je oporbenim i vanjskim članovima Odbora, jer u njoj stoji da "Hrvatski sabor raspisuje državni referendum radi donošenja odluke o referendumskom pitanju".

Ustavni sud navodi da bi referendum o definiciji braka bio prvi slučaj neposrednog odlučivanja naroda o konkretnom prijedlogu promjene Ustava koju su predložili birači. Stoga je, poručuje Ustavni sud, osobito važno da i ta odluka i postupak koji bi njome bio pokrenut budu u okvirima Ustava jer nedvojbeno imaju presedansko značenje, ne samo za buduću parlamentarnu i referendumsku praksu, već i za istinsko ostvarenje neposredne demokracije u Hrvatskoj.

Šeks: Ignoriranje upozorenja Ustavnog suda dalo bi krila ustavnoj i državnoj krizi

HDZ-ov saborski zastupnik Vladimir Šeks izjavio je kako očekuje da će parlamentarna većina, nakon današnjeg upozorenja Ustavnoga suda, odustati od tumačenja da građani na referendumu ne mogu promijeniti Ustav, a smatra da bi ignoriranje tog upozorenja značilo poticanje ustavne i državne krize.


"Upozorenje Ustavnoga suda jasno je i precizno i bila bi ludost otvoreno davati krila ustavnoj i državnoj krizi", rekao je Šeks za Hinu.

Komentirao je upozorenje Ustavnoga suda po kojem će referendum o pokretanju ustavnih promjena na zahtjev inicijative "U ime obitelji" imati trenutačni pravni učinak ako se narod većinski izjasni "za" predloženo pitanje, što je suprotno namjeri da Sabor naknadno odlučuje o dopuni Ustava. Sud je naveo da odluka kojom potvrđuje da je referendum, na kojem se narod većinski izjasni "za" predloženo pitanje, proveden u skladu s Ustavom, ujedno znači i da je Ustav promijenjen na dan održavanja referenduma s trenutačnim pravnim učinkom.

Šeks takvu reakciju Ustavnoga suda smatra očekivanom, budući da je predsjednica Ustavnoga suda Jasna Omejec javno kazala da pozitivan odgovor na referendumsko pitanje znači promjenu Ustava i da Sabor tu ne može ništa dodavati ili oduzimati.

HDZ će podnijeti amandmane

Podsjetio je da je i 11 ustavnih stručnjaka, među kojima su i profesori ustavnoga prava sa svih pravnih fakulteta u Hrvatskoj, zajedničkom izjavom protumačili da se na referendumu izravno mijenja Ustav.


Najavio je da će HDZ podnijeti amandman na prijedlog odluke o raspisivanju referenduma na zahtjev građanske inicijative 'U ime obitelji', kojim će zatražiti da se ta odluka uskladi s Ustavom.

"Mislim da će, kad Sabor sljedećeg tjedna bude raspravljao o sazivanju referenduma, parlamentarna većina podviti rep i prihvatiti taj amandman", rekao je Šeks.

Smatra da bi prihvaćanjem zaključka po kojem bi građani na referendumu odlučivali tek o pokretanju ustavnih promjena, a konačnu odluku donosili zastupnici, "Sabor teško ugrozio ustavni poredak i prekršio Ustav".

"To bi značilo da bi se referendum raspisao za 1. prosinca i da bi nakon toga parlamentarna većina mogla reći - ne, mi ne priznajemo tu odluku, mi ćemo o tome raspravljati i poništiti volju građana. Ako bi se to pokušalo, čvrsto bi ustao Ustavni sud i poništio takvu odluku", uvjeren je Šeks. "To bi bio bijedni i jadni pokušaj ustavnog udara", naglasio je.

Do predsjednika saborskog Odbora za Ustav Peđe Grbina (SDP), koji je zadnjih dana tumačio da građani na referendumu ne mogu promijeniti Ustav jer je to nadležnost Sabora, večeras se nije moglo doći za komentar odluke Ustavnoga suda.

Referendum o ljudskim pravima


Podsjećamo, inicijativa "U ime obitelji" prikupila je 749.316 potpisa za homofobni referendum kojim se pokušavaju ograničiti prava homoseksualnih osoba. LGBT zajednica upozoravala je da se radi o diskriminaciji, a provođenjem ovakvog referenduma nije oduševljena ni vladajuća Kukuriku koalicija.

Međutim, izbora nemaju. Hrvatski birači na referendumu će odlučivati o osnovnim ljudskim pravima. Eventualne štetne učinke referenduma SDP-ovci su pokušali anulirati tumačenjem prema kojem ustavne promjene moraju odobriti zastupnici u Saboru.

SDP-ov ustavni stručnjak, predsjednik saborskog Odbora za Ustav Peđa Grbin, tvrdio je da se Ustav ne može mijenjati direktno voljom naroda, već je za intervenciju u Ustav potrebna dvotrećinska saborska većina. Ustavni je sud, međutim, odlučio suprotno. Provedba ovog referenduma koštat će nas 47 milijuna kuna.

Pročitajte više