Nakon Wall Streeta pale cijene dionica i na azijskim burzama

Foto: EPA

NA AZIJSKIM su burzama cijene dionica pale, kao i dan prije na Wall Streetu, jer ulagači nisu skloni rizičnijim investicijama zbog usporavanja rasta globalnog gospodarstva, ali i neizvjesnosti uoči sjednice američkog Feda.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7:30 u minusu 0,3 posto.

Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks potonuo 1,6 posto, dok su cijene dionica u Južnoj Koreji, Hong Kongu, Šangaju, Singapuru i Australiji pale između 0,5 i 1,2 posto.

Pad cijena dionica na Wall Streetu 

Azijske ulagače razočarao je jučerašnji pad cijena dionica na Wall Streetu za više od 2 posto, pri čemu je S&P 500 zaronio na najnižu razinu u 14 mjeseci.

Pritom je S&P 500, kao i Dow Jones, zaronio dublje u području korekcije, odnosno 10 posto ispod svojih rekordnih razina dosegnutih prije nešto više od dva mjeseca.

Russell 2000 indeks manjih kompanija zaronio je, pak, u područje medvjeda, 20 posto ispod svoje prethodne najviše razine.

Posljedica je to niza slabijih nego što se očekivalo podataka koji pokazuju da se rast najvećih svjetskih gospodarstava, od kineskog i japanskog do eurozone, usporava.

Ulagači su nervozni i zbog toga što u utorak počinje dvodnevna sjednica čelnika američke središnje banke. Očekuje se da će Fed još jednom, po četvrti put ove godine, podići kamatne stope za 0,25 postotnih bodova.

No važnije će biti poruke Feda o tome što kani ubuduće. Ulagači se nadaju signalima o usporavanju tempa povećanja kamatnih stopa, s obzirom na usporavanje rasta globalnog, pa i američkog gospodarstva, ali i zbog slabljenja inflacijskih pritisaka nakon oštrog pada cijena nafte posljednjih mjeseci.

Dolar jutros oslabio 

Donedavno se očekivalo da će Fed u sljedećoj godini povećati kamate u tri navrata, no sada se ulagači nadaju da će tih povećanja biti manje, što bi podržalo tržište dionica.

''Ulagači zadržavaju dah prije odluka Feda. Ako Fed podigne nogu s papučice gasa u prvoj polovici iduće godine, s tržišta će biti uklonjena jedna velika nesigurnost'', kaže Ryan Detrick, strateg u tvrtki LPL Financial.

A premda se ovih dana očekuje još jedno povećanje kamatnih stopa Feda, dolar je jutros oslabio.

Njegov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 97,08 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 97,45 bodova.

Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti pao s jučerašnjih 113,40 na 112,70 jena.

Američka je valuta oslabila i u odnosu na europsku, pa je cijena eura dosegnula 1,1355 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,1305 dolara.

Cijene nafte pod pritiskom

Pritisak na dolar posljedica je očekivanja da će Fed signalizirati usporavanje tempa povećanja kamata. Tim više što se njegova politika monetarnog zaoštravanja našla pod salvom kritika predsjednika SAD-a Donalda Trumpa i njegovih ekonomskih savjetnika.

A cijene su nafte pod pritiskom jer se ulagači plaše da će usporavanje rasta globalnog gospodarstva izazvati slabljenje potražnje za energentima.

Na američkom je tržištu cijena barela jutros pala 1 posto, na 49,40 dolara, nedaleko najniže razine od rujna prošle godine. Na londonskom je tržištu, pak, barel pojeftinio 1,1 posto, na 58,95 dolara.

Pročitajte više