Hrvati preko granice pokušali unijeti glavu gromobrana. Fizičar objasnio što je to

Foto: Davor Javorovic/PIXSELL

Na srpskoj strani graničnog prijelaza Bezdan prema Hrvatskoj zaustavljen je automobil u kojemu je detektirana opasna razina radijacije nakon čega su vozač i dvoje suputnika, svi hrvatski državljani, uhićeni, objavio je somborski portal SOinfo.org, a prenio je i regionalni medij N1.

Prisustvo radioaktivnog materijala, po objašnjenju koje je neslužbeno dobio portal, detektirali su senzori na graničnom prijelazu upozoravajući na visoku razinu zračenja i postojanje "ozbiljne količine" radioaktivnog materijala.

Došlo do ozbiljnog zračenja u pograničnoj zoni

Zračenje je primijećeno, kako navodi SOInfo, u putničkom vozilu stranih registracijskih oznaka koje je čekalo na izlazak iz Srbije. Na granični prijelaz po prijavi incidenta stigla je dežurna ekipa iz Instituta za nuklearne znanosti Vinča, koja je potvrdila prisustvo radioaktivnih elemenata u vozilu.

Također, kako je rečeno somborskom portalu, detektirano je i ozbiljno zračenje u pograničnoj zoni.

Zatraženo obrazloženje Javnog poduzeća Nuklearni objekti Srbije

Neslužbeno, službenicima carine i policije iz subotnje smjene naloženo je da se riješe radnih uniformi i da se odazovu provjerama zdravstvenog stanja. Vozilo i radioaktivni materijal su 24 sata bili locirani u blizini graničnog prijelaza Bezdan.

SOinfo.org portal je u ovome povodu "u kome je došlo do ozbiljnog ugrožavanja zdravlja stanovništva, zatražio obrazloženje Javnog poduzeća Nuklearni objekti Srbije".

Granični prijelaz Bezdan – Batina najsjeverniji je prijelaz između Hrvatske i Srbije podijeljen rijekom Dunav. Index je poslao upite hrvatskoj policiji, carini, kao i srpskoj carini i Javnom poduzeću Nuklearni objekti Srbije. 

Što su to prevozili?

Naknadno je otkriveno da je radioaktivni materijal koji su prevozili glava gromobrana. Fizičar Tonči Tadić objasnio je za N1 o čemu se radi.

On kaže kako je vjerojatno riječ o dijelu starog gromobrana, koji se u Hrvatskoj više ne koriste, te da je fizički potpuno besmisleno bilo postavljati radioaktivne gromobrane na vrhove zgrada.

Nekad se vjerovalo da će emisija čestica iz radioaktivne glave gromobrana dovesti do ionizacije zraka i na taj način povećati vjerojatnost da grom udari točno u tu točku. Ali, pojašnjava Tadić, visina i metalni šiljak su ono što može "privući" udar munje, a ne radioaktivnost. Dodatno, nakon što bi grom udario u to, radioaktivnost se raznosila po cijeloj zgradi.

Što se tiče zdravstvenih posljedica koje bi mogao iskusiti trojac koji je pokušao prenijeti radioaktivnu glavu gromobrana u automobilu preko državne granice, Tadić kaže da je za njih "najveća zdravstvena posljedica to što su bedasti".

Pročitajte više