Radnik u splitskoj Čistoći na bolovanju radio na svom hotelu. Sud ga vratio na posao

Ilustracija: Miranda Cikotic/PIXSELL

SPLITSKI Općinski sud vratio je na posao automehaničara Čistoće koji je dobio otkaz zbog zlouporabe bolovanja. Za tvrtku u kojoj prima plaću bio je nesposoban za rad zbog korone, no detektivska agencija koju je angažirala Uprava Čistoće utvrdila je da čovjek za vrijeme bolovanja radi u svojoj privatnoj firmi, radionici za popravak teretnih vozila u Solinu, te na gradilištu svog hotela u Dućama, piše Dalmatinski portal.

Otkaz su dobili i on i kolega, elektroničar, suvlasnik u tvrtkama koje popravljaju vozila i grade hotel. Odluka splitskog suda je nepravomoćna i na nju Čistoća ima mogućnost žalbe. Tako je za sada riješen slučaj automehaničara, čeka se i sudski rasplet tužbe njegovog kolege, koji se nedavno javio i na natječaj za direktora Čistoće. 

"Radnik je dobio otkaz da bude upozorenje drugima"

Slučaj je Upravi komunalne tvrtke djelovao sasvim solidno, no sud je odlučio prihvatiti tužbu otpuštenog radnika koji je u Čistoći bio zaposlen od 1997. godine. 

"Ovaj sud drži da kod tužitelja nije postojala svijest i namjera zloupotrebe bolovanja, tim više što se isti po uputi liječnika testirao na bolest Covid 19 i odmah zaključio bolovanje nakon što je dobio negativan nalaz. S druge strane, sud drži kako su tužitelj i njegov kolega poslužili tuženiku da ostvari generalnu prevenciju, odnosno, da da upozorenje svim onim drugim radnicima koji su često bili na bolovanju s razlogom ili bez razloga", piše sud.

"Tužitelj i njegov kolega izabrani su za detektivski nadzor upravo radi činjenice da su svi znali da imaju u suvlasništvu tvrtke i da rade objekt u Dućama te da tužitelj popravlja kamione u svom servisu i da kada dobiju otkaz ovakve vrste neće biti toliko ugroženi jer imaju određeni prihod u svojim tvrtkama pa su kao takvi bili idealni da posluže za primjer zloupotrebljavajući njihovu umješnost i trud, ne cijeneći njihove kvalitete kao dugogodišnjih dobrih i vrijednih radnika. Tuženik kao poslodavac nije ničim dokazao da je tužitelj svojim postupanjem narušio ugled i nanio materijalnu štetu jer je tehnički direktor napravio reorganizaciju radnika u radionici pa sud ne vidi koju je to štetu tuženik pretrpio, a za koju bi bio odgovaran tužitelj radi korištenja bolovanja", navodi se u presudi.

"Na gradilištu nije radio cijeli dan"

Sud piše kako ponašanje radnika ne upućuje da je postojala volja ili namjera da ode na bolovanje radi obavljanja poslova na objektu u Dućama ili servisu.

"Naime, tužitelj je odlazio u Solin gdje mu se nalazi servis, kao i pas kojeg treba nahraniti. Tamo su dolazili ljudi kojima je iza radnog vremena popravljao vozila. Na gradilištu u Dućama obavljao je određene laganije poslove na otvorenom i u dnevnom trajanju od četiri do pet sati dnevno, dakle, ne cijeli dan ili duže, što bi bilo logično da je postojala zloupotreba radi završetka određenih poslova", navodi se u presudi. 

Puljak najavljuje uvođenje reda u gradskim tvrtkama

Odluka splitskog suda je zanimljiva i u kontekstu najavljenog "čišćenja" u gradskoj upravi i gradskim tvrtkama.

Gradonačelnik Ivica Puljak i zamjenik Bojan Ivošević pohvalili su se neki dan kako su upravo zbog zlouporabe bolovanja, ali i još nekih stvari, dali izvanredan otkaz zaposleniku gradske uprave koji od konca svibnja nije u Hrvatskoj, ali je nekako uspio proći liječnički pregled i od svoje liječnice u kolovozu dobiti bolovanje na 42 dana. I tu je postojala sumnja da zaposlenik koristi bolovanje za drugi posao, u ovom slučaju, izvan Hrvatske.

Pročitajte više