Divljaci za volanom s bezbroj prometnih prekršaja - Voze i ubijaju, a hrvatsko pravosuđe ih mazi

Foto: FAH, Facebook, Index

PIJANI 26-godišnji Nikola Kovačević koji je s 1,92 promila alkohola u krvi Audijem A3 pokosio pješake na Kvatriću te skrivio smrt bračnog para danas se branio šutnjom te mu je određen jednomjesečni pritvor.


Kovačević je, kako se neslužbeno doznaje, već otprije poznat policiji radi prometnih prekršaja, a upravo je ovaj slučaj još jednom podsjetio javnost na pijane divljake za volanom, koji se uspijevaju izvući sa smiješno niskim kaznama.



Podsjetimo kako je Dejan Maćešić, suvlasnik firme One2Play, koji je pregazio i usmrtio mladog Sinišu Smiljanića, nakon što je pijan projurio kroz crveno, čak 35 puta evidentiran u raznim prometnim prekršajima. Međutim, tek je nekoliko puta zbog toga pravomoćno osuđivan.

Jedan od prekršaja počinio je 23. listopada 2010. godine, kada ga je zagrebačka policija u 3:10 sati ujutro zatekla pijanog za volanom. Izmjereno mu je 1,07 promila alkohola. Ovaj slučaj vukao se po ladicama hrvatskog pravosuđa tri i pol godine, sve do 5. veljače 2014. godine, kada je pravomoćno kažnjen globom od 2000 kuna. Vozačka dozvola mu nije oduzeta, iako bi takvom mjerom Prekršajni sud u Zagrebu mogao Maćešića onemogućiti u upravljanju automobilom kada iz zatvora izađe na slobodan vikend ili godišnji odmor.

Za obitelj Smiljanić to je samo još jedan razlog da se osjećaju izigranima od strane hrvatskog pravosuđa. Sudovi i institucije su, smatra obitelj Smiljanić, zbog svoje neprofesionalnosti, aljkavosti djelomično odgovorni za smrt njihovog Siniše. Da je Maćešić zbog vožnje u pijanom stanju u listopadu 2010. pravovremeno procesuiran i da mu je bila oduzeta vozačka dozvola, do nesreće u kojoj je Siniša Smiljanić poginuo u srpnju 2012. godine možda ne bi ni došlo.



Smiljanić: Ne vjerujem u hrvatsko pravosuđe

Maćešić je na slobodi bio godinu dana nakon što je pravomoćnom postala sudska presuda za prometnu nesreću u kojoj je usmrtio Smiljanića. Pravomoćno je bio osuđen na dvije godine zatvora, no pušten je nakon samo godine dana zatvora, odnosno 13 mjeseci. Zbog svega je obitelj Smiljanić tužila RH Europskom sudu za ljudska prava i još čekaju na presudu.

Razgovarali smo s ocem pokojnog Siniše Smiljanića koji je kazao kako je izgubio svaku vjeru u hrvatsko pravosuđe, a obitelji bračnog para koji je stradao na Kvatriću poručio je da nikome ne potpisuju punomoć u ovoj situaciji.

"Iz svog iskustva i znanja, a uostalom iz svega što sam istraživao i što mi koristi pred međunarodnim sudom, mogu dati savjet obitelji poginulih, a to je da ne trebaju imati opunomoćenika sve do prve presude. Isto tako neka od DORH-a traže sve dokumente vezane za ovaj slučaj i na to imaju pravo. Iako će im u DORH-u prvo reći da nemaju na njih pravo, to nije istina. DORH im mora dati sve što ima", kazao je Miljenko Smiljanić, dodajući kako on nakon svega proživljenog jednostavno više ne vjeruje u hrvatsko pravosuđe.

Istaknuo je i kako država nije kriva zbog ovakvih presuda, već odgovornim smatra isključivo institucije i pravosuđe.

"Država nije kriva, mi imamo dobre i stroge zakone, ali ih institucije i sudstvo ih ne poštuju, u tome je problem", zaključio je Smiljanić.

Osim njegovog tragičnog slučaja u kojem je zbog pijanog Maćešića ostao bez sina, slučaj koji i dalje ostavlja niz neodgovorenih pitanja je i prometna nesreća iz 2002. godine koja se dogodila u Makarskoj, kada su na nogostupu, na korak do pješačkog prijelaza, poginule 16-godišnjakinje Ana Andrijašević i Kata Erceg.

Ubojica za volanom bio je Ivan Primorac, sin hercegovačkog tajkuna Marijana Primorca koji svoj uzlet može zahvaliti i činjenici da je bio intimus bivšeg premijera i ratnog profitera Ive Sanadera. Naime, stariji Primorac kupio je Sanaderu još 2004. godine prvi BMW i to baš u vrijeme kada se sudilo njegovom sinu. Zanimljivo da ta dva događaja nikada nisu posebno ispitivana od strane Odvjetništva.

Primorac višestruko kažnjavan za prometne prekršaje pa ubio dvije djevojke

Tada 17-godišnji Primorac vozio je snažni BMW Z3 bez vozačke dozvole znatno većom brzinom od 40 kilometara na sat koliko je bilo ograničenje na tom dijelu ceste. Nesreća se dogodila u 20.15 sati, a nesretne djevojke stradale su na nogostupu pod kotačima snažnog automobila.



Primorac, iako maloljetan, već je prije kobnog događaja bio višestruko kažnjavan za prometne prekršaje. Prvotno ga je sutkinja splitskoga Općinskog suda Maria Majić osudila na dvije i pol godine zatvora. Kasnije će tu presudu umanjiti suci Županijskog suda pod predsjedanjem danas pokojnog predsjednika Kaznenog odjela, suca Vinka Cuzzija. Naime, kazna je bila šest mjeseci manja, a obrazloženje presude citira se i danas.

"Ivan Primorac dolazi iz obitelji društveno prihvatljiva ponašanja kojemu su roditelji omogućili studiranje u inozemstvu, gdje se pokazao uspješnim", obrazloženje je suda koje je šokiralo hrvatsku javnost.

Na kraju je u zatvoru otvorenog tipa u Valturi proveo 22 mjeseca da bi nakon toga otišao na školovanje u švicarski Luzern. Još je na kraju pušten dva mjeseca ranije zbog dobrog ponašanja i nastavio je voziti "snažne" automobile.

Poznata hrvatska rukometašica i olimpijka Ivana Lovrić u zatvoru nije provela ni dana iako je skrivila smrt majke troje malodobne djece te uz to pobjegla s mjesta nesreće bez da je pozvala Hitnu.

Ona je prije četiri godine automobilom usmrtila Vesnu Petrović na pješačkom prijelazu i u ponovljenom suđenju opet dobila uvjetnu kaznu na 18 mjeseci zatvora uz rok kušnje od pet godina.

Nakon ponovljenog suđenja i donošenja nove (stare) presude sutkinja je obrazložila da se Lovrić iskreno kaje, da prije nije bila osuđivana i kako će joj najveća kazna biti to što će živjeti s posljedicama nesreće za koju je kriva.

Žužić ranije pušten jer se primjereno ponašao

U ožujku 2011., godinu dana prije isteka petogodišnje zatvorske kazne, na slobodi se našao Hrvoje Žužić, koji je 1. kolovoza 2007. s 2,15 promila alkohola, vozeći svoj BMW brzinom od 111 kilometara na sat, izazvao prometnu nesreću u kojoj je poginula 19-godišnja Ružica Pavić. U nesreći je teško ozlijeđen i Ružičin dečko, 22-godišnji Hrvoje Matijašić. Žužić je tada imao 23. godine.



Žužić je navodio da mu se zdravstveno stanje pogoršalo, a kao što je Primorac pušten kako bi mogao završiti faks u Švicarskoj, tako je i on ranije pušten jer se u zatvoru ponašao primjereno, te je bio pri završetku studija Ekonomskom fakultetu.

Vrhovni sud obrazložio je da je Žužiću uzeto u obzir i pogoršano psihičko stanje koje je "u značajnoj mjeri prouzročeno boravkom u zatvorskim uvjetima, što je u mnogim slučajevima u različitim modalitetima psihičkih stanja redovna pojava kod zatvorenika".


Suđenje Žužiću junioru, obilježila je jadikovka njegova oca Željka, kako novinari od samog početka pišu da se "ovdje ne sudi Hrvoju Žužiću, nego sinu tajkuna Željka Žužića".

Podsjetimo na još jednu sramotnu presudu. Toga 16. lipnja 2007. 29-godišnja Jasmina Čelica krenula je na posao u jednu zagrebačku knjižaru, ali onamo nikada nije stigla. Na pješačkom prijelazu u središtu grada moćnim Jeep Cherokeejem pokosio ju je 22-godišnji Marko Leko, sin poduzetnika.

Ubrzo je ustanovljeno da uopće nije smio sjesti za volan tog vozila jer mu je snaga veća od 75KW, što nije dopušteno vozačima mlađim od 24 godine. Pa ipak, mladić koji je u godinu dana počinio pet prometnih prekršaja, nakon policijskog očevida na slobodu se odvezao sam.

Županijski sud u Zagrebu Leku je osudio samo na uvjetnu kaznu od godine dana. U zatvoru neće provesti nijedan dan, neće platiti nijednu kunu kazne, neće dobiti nijedan negativni bod, a vozačku će zadržati.

Roditelji 29-godišnje Jasmine Čelice iz Pule, Sonja i Nebojša Čelica, nakon sramotne presude postavili su pitanje "Koliko vrijedi ljudski život u očima sudaca? Pravo naše kćeri nije ostvareno. Država joj nije zaštitila dostojanstvo. Može ih biti sram! Moja obitelj duboko sumnja da iza svega stoji korupcija".

Sin poduzetnika džipom usmrtio djevojku i dobio uvjetnu

U brodskoj ulici Ivana Cankara, 25. travnja 2013. godine, dogodila se strašna prometna nesreća u kojoj su, od udarca BMW-om teško stradale tri djevojčice koje su se pješačkom stazom uz cestu, vraćale iz škole kući. Stradale su od udara automobila kojim je upravljao Deni Župan, iako nije imao dozvolu za vožnju automobila takve snage. Četiri dana kasnije, od zadobivenih povreda, jedna od djevojčica je preminula.



Na Županijskom sudu u Slavonskom Brodu, izrečena je nepravomoćna presuda Deniju Županu, dobio je četiri godine i deset mjeseci zatvora.

Pročitajte više