Kenijac Kirui i Kineskinja Sun Yingjie svjetski prvaci u polumaratonu

KENIJSKI atletičar 24-godišnji Paul Kirui osvojio je naslov svjetskog prvaka u polumaratonu, istrčavši stazu dugu 21,1 km za 62 minute i 15 sekundi.

Kirui je pratiocima odmakao pet kilometara prije cilja, te je u odnosu na drugoplasiranog 19-godišnjeg Tanzanijca Fabiana Josepha ostvario prednost od 150 metara. Joseph je na kraju osvojio srebro, baš kao i prošle godine, sa zaostatkom od 16 sekundi u odnosu na Kiruia.

Bronca je pripala bivšem Kenijcu Albertu Chipkiruiu, koji sada nastupa za Katar pod imenom Ahmad Abdullah Hassan.

Kenijcima je pripao i momčadski naslov, kojeg su izgubili prošle godine od Tanzanije. To im je osmi momčadski naslov na dosad održanih 13 svjetskih prvenstava. Drugo mjesto pripalo je Etiopiji, a treće Ugandi.

U ženskoj konkurenciji naslov svjetske prvakinje u polumaratonu pripao je 27-godišnjoj Kineskinji Sun Yingjie, koja je stazu pretrčala za 68 minuta i 40 sekundi. Kineska atletičarka je držala vodeću poziciju od polovice utrke, a za vratom joj je bila Kenijka Lydia Cheromei. Tri kilometra prije cilja Sun Yingjie je pojačala tempo i na cilj je stigla s prednošću od 20 sekundi pred Cheromei.

Treće mjesto osvojila je Rumunjka Constantina Tomescu, koja je u završnici pokušala ugroziti Cheromei, ali se Kenijka odhrvala napadima rumunjske atletičarke.

Bivša svjetska prvakinja na 5.000 metara Irkinja Sonia OSullivan završila je na četvrtoj poziciji .

U ekipnoj konkurenciji slavile su Etiopljanke, ispred šesterostrukih prvakinja Rumunjki, dok je treće mjesto pripalo Ruskinjama, koje su bile pobjednice prošle godine.