Najbolja sezona u karijeri za Ljubičića i Ančića

JUČERAŠNJOM pobjedom Davida Nalbandiana u finalu Masters Cupa u Šangaju praktično je završila ovogodišnja teniska sezona. Ostalo je još samo finale Davis Cupa (24. prosinca u Bratislavi) u kojem se sastaju Slovačka i Hrvatska. Za najbolje hrvatske tenisače Ivana Ljubičića i Marija Ančića bila je ovo najuspješnija sezona u karijeri.

Ljubičić je godinu završio na 9. mjestu ATP ulazne liste, jednu poziciju niže od najboljeg renkinga u karijeri, kojeg je ostvario prije dva tjedna.

U odnosu na prošlu godinu bolji je za 13 mjesta. Ljubo je u 2005. osvojio dva turnira (Beč, Metz), te je još šest puta igrao u finalu (Dubai, Rotterdam, Pariz, Madrid, Doha, Marseille). Također, nastupio je na Masters Cupu u Šangaju, te je tako postao treći Hrvat, nakon Franulovića i Ivaniševića, koji je zaigrao na završnom turniru osam najboljih tenisača svijeta.

Tome treba pridodati i odlične partije u Davis Cupu, u kojem je dobio svih devet mečeva (šest pojedinačnih i tri u paru). Ni Mario Ančić se ne može požaliti, i za njega je ovo bila najbolja sezona u karijeri.

Godinu je završio kao 22. tenisač svijeta, što je za sedam mjesta bolji plasman negoli na kraju 2004. Ančić je najbolji renking imao krajem lipnja, kada je bio na 17. mjestu. Ovu će godinu pamtiti i po tome što je osvojio prvi ATP turnir u karijeri (Hertogenbosch), a igrao je i u finalima Scottsdalea i Tokija.

Ivo Karlović je za 11 mjesta lošije plasiran negoli krajem prošle godine. Sezonu je okončao kao 72. igrač svijeta, a to znači da je treću godinu zaredom među prvih 75 tenisača svijeta. Njegov najbolji ovogodišnji rezultat je finale Queens Cluba u kojem je tijesno izgubio od Roddicka.

Kad sumiramo rezultate hrvatskih tenisača to znači da se možemo pohvaliti sa tri osvojena ATP turnira i još devet finala.

Kraj godine na prvom je mjestu očekivano dočekao Roger Federer, a slijede Rafael Nadal, Andy Roddick, Lleyton Hewitt, Nikolaj Davidenko i David Nalbandian.