Pretjerali su: Međugorje godišnje zaradi 600 milijuna kuna, Vatikan uvodi kontrolu

Foto: FAH

NAKON što je papa Franjo jučer dao naslutiti što misli o ukazanjima Djevice Marije Gospe u Međugorju, upozorivši na opasnost utemeljenja nečije vjere samo na najavljenim ukazanjima ili bilo čemu drugome nego samom Kristu, danas su iz hercegovačkog mjesta u svijet odaslane brojne reakcije.

> Papa ismijao Međugorje, iz Vatikana tvrde: "To još nije službeno"

Mnogi Međugorci kažu kako će poštovati Papinu konačnu odluku kakva god ona bila, javlja Nova tv, koja je u Međugorju zatražila od mještana da iskažu svoje mišljenje o sporu.

"Da, očekivao sam to. Zbog čega? Zbog toga što čovjek ne živi ono što čuje na svetoj misi i sasvim je logično kad pogleda ovoliku raskoš. Tu je taj problem što zbunjuje biskupe i Papu. A svi smo ljudi od krvi i mesa", kaže vozač taksija Tihomir Odak, koji 14 godina živi od prijevoza hodočasnika koji posjećuju to mjesto.

"Kakvi to vidioci znaju da će Majka Božja slati poruku u 16 sati?"

"Ja bih osobno volio da se ne prizna zbog Gospinih poruka. Zbog njene poruke koja me se najviše dojmila: Kad ja ostavim znakove svi će znati da sam cijelo vrijeme bila tu. Kakvi to vidioci mogu reći da će Majka Božja u 16 sati poslati poruku?", pita se.

Međugorje se od prvog ukazanja 1981. godine sasvim izmijenilo.

"Za mene je jedino koje nije dobrodošlo da Sveta stolica kaže da ne preporučuje putovanja u Međugorje, što mislim da se neće desiti. Sve drugo mi je OK. Mi očekujemo da ce reći da se preporučuje jer je Međugorje mjesto molitve", drži predsjednik Mjesnog odbora Dragan Vasilj.

Neslužbene procjene navode kako je Međugorje do sada posjetilo više od 20 milijuna ljudi, a profit koji se ostvaruje na sakralnom turizmu je ogroman.

Zarađuju oko 600 milijuna kuna godišnje

Vatikan će vjerojatno donijeti odluku o statusu Župe Međugorje jer im se financije nalaze u stanji kaosa. Procjene Vatikana navode kako Međugorje zarađuje minimalno 80 milijuna eura na godinu, no to nigdje nije zavedeno. Ono što bi Međugroje moglo dobiti nakon ovoga je status posebne prelature, navodi Nova tv.

U tom bi slučaju financije cijele hercegovačke provincije bile pod izravnom ingerencijom Vatikana.

Pročitajte više