Izvješće: Svijet je na pragu novog razdoblja nuklearnog naoružanja

Ilustracija: Shutterstock

POVRATAK ruske atomske prijetnje i napetosti između velikih sila stvorili su podlogu za rast količine nuklearnog oružja u idućem desetljeću nakon 35 godina smanjivanja, stoji u izvješću referentnog centra iz Stockholma.

Devet nuklearnih sila - Velika Britanija, Kina, Francuska, Indija, Izrael, Sjeverna Koreja, Pakistan, Sjedinjene Države i Rusija - imalo je 12.705 nuklearnih bojevih glava početkom 2022. ili 375 manje nego početkom 2021., prema procjeni Međunarodnog instituta za istraživanje mira u Stockholmu (SIPRI).

Opasnost od nuklearne eskalacije je na najvišoj razini od Hladnog rata

Broj je smanjen sa 70.000 bojevih glava u 1986. jer su SAD i Rusija postupno smanjivale svoje arsenale građene tijekom Hladnog rata. Međutim, čini se da se to razdoblje razoružanja primiče kraju i opasnost od nuklearne eskalacije sada je na najvišoj razini u poslijehladnoratovskom razdoblju, predviđa SIPRI.

"Uskoro ćemo doći do točke s koje će broj komada nuklearnog oružja početi rasti, prvi put od završetka Hladnog rata", rekao je za agenciju AFP Matt Korda, jedan od autora studije. "Dakle, zalazimo u neku vrstu opasnog terena."

Nakon minimalnog smanjivanja prošle godine, "nuklearni arsenali trebali bi rasti u idućem desetljeću", kaže SIPRI. Tijekom rata u Ukrajini ruski predsjednik Vladimir Putin u nekoliko navrata spominjao je uporabu nuklearnog oružja. 

U međuvremenu, nekoliko država, među njima Kina i Britanija, službeno ili neslužbeno modernizira ili povećava svoje arsenale, navodi Institut. "Bit će vrlo teško napredovati u smjeru razoružanja idućih godina zbog ovog rata i načina na koji Putin govori o nuklearnom oružju", kaže Korda.

Takve zabrinjavajuće izjave potiču "druge sile s nuklearnim oružjem da preispitaju vlastite nuklearne strategije", rekao je.

U nuklearnom ratu nema pobjednika

Unatoč činjenici da je početkom 2021. na snagu stupila zabrana nuklearnog oružja i petgodišnje produljenje američko-ruskog sporazuma "Novi START", stanje se pogoršava već neko vrijeme, navodi SIPRI. Zabrinutost, između ostalog, budi iranski nuklearni program, ali i razvoj sve naprednijih hipersoničnih raketa.

Pad ukupnog broja komada oružja rezultat je smanjenja "starih bojevih glava" SAD-a i Rusije, navodi SIPRI, no broj operativnog oružja i dalje je "relativno stabilan". Moskva i Washington sami posjeduju 90 posto svjetskog nuklearnog arsenala.  

Rusija najveća nuklearna sila

Rusija je i dalje najveća nuklearna sila s 5977 bojevih glava početkom 2022., što je 280 manje u odnosu na godinu dana prije, a te su glave ili raspoređene, ili na zalihi, ili trebaju biti uništene, navodi Institut.

Vjeruje se da više od 1600 ruskih bojevih glava može odmah biti operativno, navodi SIPRI. Sjedinjene Države imaju 5428 bojevih glava, 120 manje nego lani, ali SAD ih ima više raspoređenih nego Rusija. U ukupnim brojkama, Kina je na trećem mjestu s 350, slijedi Francuska s 290, Velika Britanija s 225, Pakistan sa 165, Indija sa 160 te Izrael s 90 bojevih glava.

Izrael je jedini od devet zemalja koji službeno ne priznaje posjedovanje nuklearnog oružja. O Sjevernoj Koreji SIPRI navodi, prvi put, da komunistički režim Kim Jong-una ima sada 20 nuklearnih bojevih glava. Vjeruje se da Pjongjang ima dovoljno materijala da proizvede njih oko 50.

Najavljuju se povećanja bojevih glava

Početkom 2022. pet stalnih članica Vijeća sigurnosti UN-a, koje su i nuklearne sile - Britanija, Kina, Francuska, Rusija i SAD - objavilo je izjavu kojom poručuju da "u nuklearnom ratu nema pobjednika i da se takav rat nikada ne smije dogoditi". 

Međutim, ističe SIPRI, tih pet zemalja "nastavlja širiti ili modernizirati svoje nuklearne arsenala i čini se da važnost nuklearnog oružja u njihovim vojnima strategijama nastavlja rasti". "Kina znatno povećava svoj nuklearni vojni arsenal, a prema satelitskim snimkama, to uključuje i gradnju više od 300 novih silosa za rakete", navodi Institut.

Prema procjeni Pentagona, Kina bi mogla imati 700 bojevih glava 2027. godine. Velika Britanija je lani najavila da će povećati zalihe svih nuklearnih bojevih glava i neće više javno iznositi o kojoj je količini riječ.

Pročitajte više