Udruga Lipa za privatizaciju: Politički paraziti upravljaju s 347 milijardi kuna

Foto: Udruga Lipa/Facebook

"ODLUKA Vlade da s popisa trgovačkih društava od strateškog i posebnog interesa ukloni osam tvrtki za koje se predviđa privatizacija, dobrodošla je i hrabra odluka", smatraju u Udruzi poreznih obveznika "Lipa".

U udruzi Lipa smatraju da efekti privatizacije nisu samo financijski, nego da bi se prodajom poduzeća smanjila moć političke elite i birokracije.

Parazitska birokracija upravlja s 347 milijardi kuna

"Mišljenja smo da je bio krajnji trenutak da se i u ovom osjetljivom području s riječi prijeđe na djela. Smatramo da najvažniji učinak privatizacije međutim neće biti financijski. Bit će u smanjenju utjecaja političke elite i parazitske birokratske nomenklature kojoj upravljanje javnim tvrtkama daje ogromnu moć", navode iz Lipe.

Lipa upozorava da "iako je privatizacija nestrateških tvrtki nužnost koju je nemoguće osporiti, protiv ove vladine odluke ponovo su se podigli glasovi dijelova političke elite koja panično želi zaštiti svoje interese, zakamuflirane u fraze o prodaji obiteljskog srebra".

"Pitamo hrvatsku javnost ima li smisla da: država još uvijek upravlja s preko 1400 tvrtki u potpunom, pretežitom ili djelomičnom vlasništvu; političari preko javnih tvrtki upravljaju s 347 milijardi kuna dugotrajne imovine i 171 milijardu kuna godišnjih prihoda te 165 milijarda kuna rashoda, što čini oko 50% godišnjeg BDP-a; javna poduzeća, usprkos golemoj imovini, imaju proizvodnost rada za trećinu manja u odnosu na privatna poduzeća ali prosječne neto plaće veće za 40% u odnosu na privatna poduzeća", navode iz Lipe.

Proizvodnja juha i džemova nema strateško značenje

Iz Lipe kažu da nije upitno da država zadrži kompanije koje imaju monopol na infrastrukturu, ali i da kompanije koje proizvode džemove i juhe ne mogu biti strateške.

"Prisjetimo se samo koliko javne nabave ide kroz te tvrtke te koliko ljudi one zapošljavaju pa će nam biti jasno zašto se političari i njima bliske interesne skupine tako grčevito bore protiv privatizacije. Pritom udruga Lipa ne dovodi u pitanje uistinu strateške kompanije koje imaju monopol na infrastrukturu kao što su HEP - Operator distribucijskog sustava ili PLINACRO - Operator plinskoga transportnog sustava. Međutim, proizvodnja džemova i juha, hladnjaka i perilica te upravljanje vezovima za jahte ne može biti od strateškog značenja", navode iz Lipe.

Očekuju još ambiciozniji intenzitet privatizacije, kako bi se potaknula tržišna konkurencija.

"Iz tog razloga smatramo da je ovaj potez Vlade RH dugo očekivani i zakašnjeli korak u pravom smjeru te ga u potpunosti podržavamo. U tom smislu Lipa očekuje još ambiciozniji intenzitet privatizacije, kako bi se potaknula tržišna konkurencija te cijeli javni sektor uskladio s EU standardima", zaključuje se u priopćenju Lipe.

Pročitajte više