COFOE: Građani Europe su podijeljeni oko nuklearne energije

EUROPSKI građani sudionici Konferencije o budućnosti na raspravi o klimatskim promjenama i okolišu u Strasbourgu nisu se složili oko toga treba li ciljeve Zelenog plana provoditi i nuklearnom energijom.

Konferencija o budućnosti Europe je projekt participativne demokracije kojim se građane želi uključiti u odlučivanje o europskim politikama. Na plenarnoj sjednici Konferencije građani su iznijeli preporuke donesene na panelima građana kojima predlažu sigurnu i održivu proizvodnju hrane, bioraznolikost, manje zagađenja i energetsku sigurnost Europe, no nisu se usuglasili oko toga treba li Europi nuklearna energija.

"Nuklearne centrale mogle bi postati meta"

Predstavnica građana Maret Brunnert je na plenarnoj skupštini konferencije u Europskom parlamentu u Strasbourgu rekla da smo svjedoci događanja u Ukrajini na čijem se primjeru pokazalo koliko opasne mogu biti nuklearne elektrane.

"Vidimo što se događa u Ukrajini, vidimo prijetnje koje dolaze od Rusije. Nuklearne centrale mogle bi postati meta", izjavila je.

Dodala je da preporuke građana institucijama EU o korištenju nuklearne energije u Europi nisu predstavljene jer je konsenzus među sudionicima izostao.

"Neke od država članica, poput Finske i Francuske, grade sve više elektrana"

Hans Mollenhauer iz Njemačke kazao je kako ne vidi zašto se za potrebe Zelenog plana ne može koristiti i nuklearne elektrane kada ih neke od država članica poput Finske i Francuske grade sve više.

Predstavnik civilnog društva Milosh Ristovski, glavni tajnik Mladih europskih federalista, rekao je da su analize pokazale kako EU do 2040. može svoje potrebe u potpunosti zadovoljavati iz obnovljivih izvora energije i riješiti se fosilnih goriva.

Napomenuo je, međutim, da to treba postići "bez produžavanja korištenja nuklearne energije jer još nemamo rješenje za nuklearni otpad".

Pozvao je na još ambicioznije "zelene" ciljeve i njihovo brže ostvarivanje i ustvrdio kako je za to potrebno preusmjeriti se s ekonomije temeljene na rastu na ekonomiju koja polazi od blagostanja ljudi.

"Promjene se događaju, ne možemo si dopustiti da tratimo vrijeme"

Njemački predstavnik građana Dorin Hell naglasio je da se trebamo nastaviti baviti klimatskim promjenama unatoč ratu u Ukrajini koji to otežava.

"Promjene se događaju, ne možemo si dopustiti da tratimo vrijeme. Moramo ubrzati razvoj neinvazivne energetske proizvodnje i okrenuti se neograničenim resursima. Posljedice geopolitičke ovisnosti vidimo sada", kazao je Hell.

Građani su na raspravi istaknuli i važnost jačanja bioraznolikosti, energetske neovisnosti i smanjenja otpada, ali uz potpunu transparentnost jer su financijski planovi za klimatske promjene veliki, što često privlači lobiste i povećava mogućnost korupcije.

Pročitajte više