Erdogan: Švedska ima očekivanja od ulaska u NATO, to ne znači da ćemo ih mi ispuniti

Foto: EPA

TURSKI predsjednik Recep Tayyip Erdogan upozorio je danas da Turska neće nužno ispuniti očekivanja Švedske, kandidatkinje za članstvo u NATO-u, na idućem sastanku na vrhu Sjevernoatlantskog saveza u Vilniusu, u Litvi, 11. i 12. srpnja.

Potvrdivši da će sudjelovati na summitu Erdogan je rekao: "Švedska ima očekivanja, ali to ne znači da ćemo ih ispuniti." Turski predsjednik već 13 mjeseci blokira ulazak Švedske u NATO, zamjerajući joj popustljivost prema kurdskim borcima koji su se sklonili na njezin teritorij.

"Prvo Švedska mora ispuniti svoj dio"

"Da bismo mogli ispuniti ta očekivanja, prvo Švedska mora ispuniti svoj dio", dodao je turski predsjednik pred novinarima koji su s njim bili u zrakoplovu kojim se vraćao iz posjeta Azerbajdžanu. Trilateralni sastanak Turske, Švedske i Finske treba se u srijedu održati u Ankari, a na dnevnom redu će biti švedska kandidatura za članstvo u NATO-u.

Početkom lipnja u Istanbulu glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg pozvao je Tursku da "čim prije" donese konačnu odluku o pristupu Švedske Savezu, ocijenivši da je potonja "ispunila svoje obveze". 

Istodobno se u Stockholmu održao skup protiv Erdogana i protiv članstva, uz sudjelovanje Odbora za Rojavu, skupine za potporu kurdskim naoružanim grupama u Siriji, neprijateljima Ankare. "Ne možemo na to gledati s odobravanjem (...) Što čine (švedske) policijske snage? Njihov je posao da ih zaustave. Ne budete li radili na tome, nećemo moći reći 'da' u Vilniusu", rekao je danas Erdogan.

Turska i Mađarska koče ulazak Švedske u NATO

Turska koja je krajem ožujka odobrila ulazak Finske u Savez, jedina od 31 države članice NATO-a, osim Mađarske, nije još ratificirala švedsko članstvo. Švedska vlada je u ponedjeljak najavila da će Turskoj izručiti člana Radničke stranke Kurdistana (PKK) koji je u Turskoj osuđen za trgovinu drogom, odgovarajući tako na uvjet koji je Ankara postavila za ulazak Švedske u NATO.

No turske vlasti traže još da im se izruče deseci kurdskih boraca koji su se sklonili u Švedsku i koje nazivaju "teroristima", što švedska vlada smatra nemogućom misijom zbog neovisnosti sudstva.

Pročitajte više