Triler u kojem glumi Chris Hemsworth naljutio je fanove iz jedne države

Screenshot: Youtube/Netflix

NETFLIX je 2020. godine objavio Extraction, prvi film redatelja Sama Hargravea, koji je brzo postao jedan od najgledanijih originalnih filmova na platformi. Akcijski triler, čiji scenarij je napisao Joe Russo, prati Chrisa Hemswortha u ulozi australskog plaćenika koji je zadužen za spašavanje sina indijskog narkobosa, kojeg je oteo njegov suparnik iz Dhake u Bangladešu. Unatoč uzbudljivoj akciji i uvjerljivim izvedbama, film je naišao na kritike fanova iz Bangladeša zbog načina na koji je prikazan njihov glavni grad.

Problematičan prikaz Dhake

Dhaka, najveći grad Bangladeša i njegovo kulturno, političko i ekonomsko središte, u Extractionu je prikazana kao ratna zona. Antagonist Asif, kojeg glumi Priyanshu Painyuli, koristi sve svoje resurse, uključujući lokalnu policiju, kako bi ulovio lik Chrisa Hemswortha, Tylera Rakea. Ovaj prikaz stvara kaotičnu i depresivnu sliku Dhake, koja nije ni bila primarna lokacija snimanja. Većina filma je snimljena u Ahmedabadu, u Indiji, i Ban Pongu, na Tajlandu.

Prikaz Dhake kao grada koji je ispunjen korupcijom i bezakonjem na svim razinama je možda najkontroverzniji aspekt filma. Lokalni policijski agenti koji su prikazani kao plaćenici koji su spremni umrijeti kako bi zaštitili interese narkobosa čine se kao iskrivljena zapadnjačka percepcija o pravdi i zakonima koji vladaju u azijskim gradovima, piše Collider.

Način na koji je prikazana Dhaka nije jedini problem. Film je netočno prikazao i određene aspekte kulture, što je odmah upalo u oči gledateljima iz Bangladeša i poznavateljima bangladeške kulture.

Primjerice, likovi u filmu pričaju bengalski, službeni jezik Bangladeša, ali budući da su glumci koji igraju likove Indijci, oni koriste indijske dijalekte. Osim toga, netočno su prikazani kostimi i nošnje, što uključuje policijske uniforme agenata iz Dhake.

Zašto je bitan točan prikaz kulture? 

S obzirom na uspjeh filma, prikaz Bangladeša kao zemlje u kojoj vlada bezakonje mogao bi kod publike stvoriti lošu percepciju o državi. Hollywood već godinama utječe na oblikovanje popularnih percepcija o zemljama, a najbolji primjeri toga su Meksiko i zemlje istočne Europe, koje su većinu vremena prikazane u negativnom svjetlu.  

Unatoč kritikama, Extraction je bio dovoljno uspješan da bi dobio nastavak, Extraction 2, koji je premijerno prikazan na Netflixu 16. lipnja. Radnja Extractiona 2 je smještena u Gruziji, a film zasad ima uglavnom pozitivne kritike, s ocjenom 7.4 na IMDb-ju.

Pročitajte više